Кореспонденція рахунків

1. Отримано підприємством короткострокову позику: Д-т 30, 31 К-т 60;

2. За рахунок короткострокової позики оплачено придбані цінні папери інших підприємств, облігації державних та місцевих позик: Д-т 14, 35 К-т 60;

3. Відображено переоформлення короткострокової позики банку у довгострокову: Д-т 60 К-т 50;

4. Проведено розрахунки з постачальниками за рахунок короткострокової позики: Д-т 63 К-т 60;

5. Нараховані відсотки за користування позикою банку: Д-т 951 К-т 684;

6. Оплачено відсотки по банківському кредиту: Д-т 951 К-т 30, 31;

7. Відображено повернення підприємством суми раніше отриманої позики: Д-т 60 К-т 30, 31.

 

Облік розрахунків за довгостроковими позиками банків та іншими залученими позиковими коштами у інших осіб, які не є поточними зобов’язаннями, ведеться на рахунку 50 «Довгострокові позики».

Цей рахунок балансовий, пасивний, призначений для обліку джерел господарських засобів.

По кредиту рахунка відображається сума одержаних довгострокових позик, а також переведення довгострокових (відстрочених) позик, по дебету – погашення заборгованості за ними та переведення до поточної заборгованості за довгостроковими зобов’язаннями.

Рахунок 50 має такі субрахунки:

501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті»;

502 «Довгострокові кредити банків у іноземній валюті»;

503 «Відстрочені довгострокові кредити банків у національній валюті»;

504 «Відстрочені довгострокові кредити банків у іноземній валюті»;

505 «Інші довгострокові позики в національній валюті»;

506 «Інші довгострокові позики в іноземній валюті».

Аналітичний облік ведеться за позикодавцями (банками) в розрізі кожного кредиту (позики) окремо за строками погашення кредиту (позики).

При відображанні в бухгалтерському обліку операцій, пов’язаних з довгостроковими позиками необхідно враховувати наступні правила:

· Суми відсотків за користування кредитом списуються на субрахунок 792 «Результат фінансових операцій» з субрахунка 951 «Відсотки за кредит».

· Частина довгострокового зобов’язання, яка підлягає погашенню в термін до 12 місяців з дати балансу, списується на рахунок 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями».

Кореспонденція рахунків:

1. Отримана довгострокова позика: Д-т 31 К-т 50;

2. Переведення довгострокового зобов’язання до поточної заборгованості за довгостроковими зобов’язаннями: Д-т 50 К-т 61;

3. Погашення поточної заборгованості за довгостроковими зобов’язаннями: Д-т 61 К-т 31;

4. Списання відсотків за кредит на фінансові результати:

5. Д-т 792 К-т 951;

6. Перерахування відсотків: Д-т 951 К-т 31.

Під податком і збором (обов’язковим платежем) до бюджетів та державних цільових фондів слід розуміти обов’язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платником у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Державні цільові фонди – це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законами України податків і зборів (обов’язкових платежів) юридичних осіб незалежно від форм власності та фізичних осіб.

Для узагальнення інформації про розрахунки підприємства за усіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства, та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету, призначено рахунок 64 «Розрахунки за податками і платежами».

Закредитом рахунку 64 «Розрахунки за податками і платежами» відображаються нараховані платежі до бюджету, задебетом – належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо.

Рахунок 64 «Розрахунки за податками і платежами» має такі субрахунки:

641 «Розрахунки за податками»;

642 «Розрахунки за обов’язковими платежами»;

643 «Податкові зобов’язання»;

644 «Податковий кредит».

На субрахунку 641 «Розрахунки за податками» ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства (податок на прибуток, податок на додану вартість, інші податки).

На субрахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами» ведеться облік розрахунків за зборами (обов’язковими платежами), які справляються відповідно до чинного законодавства та, облік яких не ведеться на рахунку 65 «Розрахунки з страхування» (мито, митні збори).

На субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» ведеться облік суми податку на додану вартість, визначеної із суми одержаних авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню).

На субрахунку 644 «Податковий кредит» ведеться облік суми податку на додану вартість, на яку підприємство набуло право зменшити податкове зобов’язання

Аналітичний облік розрахунків за податками і платежами ведеться за їх видами.

Розглянемо порядок нарахування і відображення в бухгалтерському обліку податку на додану вартість (ПДВ).