Кореспонденція рахунків

1. Нараховані дивіденди: Д-т 443 К-т 671;

2. Нарахований прибутковий податок на дивіденди: Д-т 671 К-т 641;

3. Виплачено дивіденди готівкою: Д-т 671 К-т 301;

4. Виплачено дивіденди з рахунку у банку: Д-т 671 К-т 311.

Доходи майбутніх періодів виникають у момент отримання авансів за товари або послуги, реалізація яких здійснюватиметься поступово протягом певного періоду часу.

До цього виду доходів відносяться:

· авансові платежі, одержані за здані в оренду основні засоби та інші необоротні активи;

· суму передплати, одержану за газети, журнали, інші періодичні та довідкові видання;

· виручку за вантажні перевезення.

У момент отримання авансу за вищеназвані товари, роботи, послуги, реалізації яких ще не було, підприємство не може відобразити дохід, оскільки при його нарахуванні в цій ситуації буде порушуватися принцип нарахування. У зв’язку з цим отримана сума відображується у складі доходів майбутніх періодів.

Рахунок 69 «Доходи майбутніх періодів» призначено для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах.

Рахунок балансовий, розрахунковий, призначений для обліку поточних зобов’язань.

Бухгалтерський облік доходів майбутніх періодів ведуть на рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів», по кредиту якого відображується сума одержаних доходів майбутніх періодів в кореспонденції з рахунками: 30 «Каса», 31 «Рахунки у банку», 37 «Розрахунки з різними дебіторами».

При списанні доходів майбутніх періодів та включення їх до складу доходів звітного періоду дебетується рахунок 69 «Доходи майбутніх періодів» і кредитується рахунок 70 «Дохід від реалізації» або 74 «Інші доходи».

Аналітичний облік доходів майбутніх періодів ведеться за їх видами, датами їх утворення і визнання доходами звітного періоду.

На рахунку 68 «Розрахунки за іншими операціями» ведеться облік розрахунків за операціями, що не можуть бути відображені на рахунках 63-67.

Цей рахунок балансовий, пасивний, призначений для обліку джерел засобів.

Рахунок 68 «Розрахунки за іншими операціями» має такі субрахунки:

· 681 «Розрахунки за авансами одержаними»;

· 682 «Внутрішні розрахунки»;

· 683 «Внутрішньогосподарські розрахунки»;

· 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками»;

· 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».

На субрахунку 681 «Розрахунки за авансами одержаними» ведеться облік одержаних авансів під поставку матеріальних цінностей або під виконання робіт, а також суми попередньої оплати покупцями і замовниками рахунків постачальника за продукцію і виконані роботи.

На субрахунку 682 «Внутрішні розрахунки» ведеться облік всіх видів поточних розрахунків з дочірніми підприємствами.

Дочірні підприємства - це самостійні підприємства, засновані на власності материнського підприємства, юридичної особи і діють на підставі власного статуту, який затверджується засновником.

Між материнським та дочірнім підприємством можуть виникати наступні господарські відносини:

1) формування статутного капіталу дочірнього підприємства за рахунок внесків материнського підприємства у грошовій або натуральній формі;

2) відвантаження материнським підприємством дочірньому товарів.

На субрахунку 683 «Внутрішньогосподарські розрахунки» ведеться облік внутрішньогосподарських розрахунків з виробничими одиницями і господарствами, виділеними на окремий баланс, за взаємним відпуском матеріальних цінностей; реалізацією продукції, робіт, послуг; передачею витрат загально управлінської діяльності; виплатою заробітної плати працівникам цих господарств; за іншими видами розрахунків.

На субрахунку 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками» ведеться облік нарахованих відсотків за:

· використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих в кредит;

· використання майна, отриманого в користування (орендні, лізингові операції тощо);

· іншими операціями.

На субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» ведеться облік операцій, які не передбачені для обліку на інших субрахунках рахунку 68, а саме:

- з різними організаціями за операціями некомерційного характеру (учбовими та науково-дослідними установами тощо);

- з наймачами квартир і особами, які проживають у гуртожитках житлово-комунального господарства підприємства, організації;

- з орендарями нежитлових приміщень житлово-комунального господарства;

- батьками дітей за відвідування дитячих закладів;

- за іншими операціями.

Аналітичний облік розрахунків з іншими кредиторами ведеться окремо за підприємствами, організаціями, установами та фізичними особами, з якими здійснюються розрахунки.

Облік поточної заборгованості за довгостроковими зобов’язаннями ведуть на рахунку 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями». Він призначений для узагальнення інформації про стан розрахунків за поточними зобов’язаннями, переведеними зі складу довгострокових, при настанні строку погашення протягом 12 місяців з дати балансу.

По кредиту рахунка 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями» відображається та частина довгострокових зобов’язань, яка підлягає погашенню протягом 12 місяців з дати балансу, по дебету – погашення поточної заборгованості, її списання тощо.

Рахунок 61 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями" має такі субрахунки:

· 611"Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в національній валюті";

· 612 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в іноземній валюті".

На субрахунку 611 ведеться облік частини довгострокових зобов'язань, заборгованість за якими виражена в національній валюті.

На субрахунку 612 ведеться облік частини довгострокових зобов'язань, заборгованість за якими виражена в іноземній валюті.

Аналітичний облік ведеться за кредиторами та видами заборгованості.