Первинна документація з реалізації продукції

Підприємства реалізують свою продукцію покупцям на основі договорів. Місцевим покупцям продукція відпускається по довіреності, а іногороднім – по наказах. Працівник складу на відібрану і упаковану продукцію виписує накладну, в якій підписується представник покупця чи працівник транспортно-експедиційного відділу підприємства. На багатьох підприємствах наказ і накладну об’єднують в один документ – наказ-накладну, яка виписується в трьох примірниках.

Накази-накладні після здійснення операції передаються в бухгалтерію, де слугують основою для виписки рахунків-фактур, за допомогою яких доводиться до відома покупців інформація про факт відвантаження продукції, вказується сума, яку потрібно сплатити за цю продукцію (разом з ПДВ), а також виписуються платіжні документи банку для одержання оплати від покупців.

На основі наказів–накладних роблять відповідні записи в картки складського обліку про відпуск готової продукції зі складу, а також ведуть облік відвантаженої продукції в бухгалтерії.

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції товарів, робіт і послуг, доходів від строкової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші відрахування з доходу призначено рахунок 70 ”Доходи від реалізації”.

Рахунок 70 має такі субрахунки:

701 Дохід від реалізації готової продукції;

702 Дохід від реалізації товарів;

703 Дохід від реалізації робіт і послуг;

704 Вирахування з доходу.

Рахунок 70 “Доходи від реалізації” – пасивний, по кредиту субрахунків 701-703 відображається збільшення (одержання) доходу, по дебету – належна сума непрямих податків (ПДВ, акцизний збір та ін., передбачені законодавством), та списання у порядку закриття на рахунок 79 “Фінансові результати”.

На субрахунку 704 „Вирахування з доходу” за дебетом відображається сума анданих після дати реалізації знижок покупцям, вартість повернених покупцем продукції та товарів та інші суми, що підлягають вирахуванню з доходу. За кредитом субрахунка 704 відображається списання дебетових оборотів на рахунок 79 „Фінансові результати”.

Аналітичний облік доходів від реалізації ведеться за видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг, регіонами збуту та (або) іншими напрямками, визначеними підприємством. Первинними документами при обліку доходів є розрахунок бухгалтерії.

Кореспонденція рахунків:

1. Списано собівартість реалізованої продукції: Д-т 901 К-т 26,27;

2. Списано собівартість реалізованих товарів: Д-т 902 К-т 28;

3. Списано собівартість реалізованої готової продукції і товарів на фінансові результати: Д-т 79 К-т 90;

4. Нараховано покупцям заборгованість по оплаті за відвантажений товар: Д-т 36 К-т 70;

5. Відображено суму податкового зобов’язання: Д-т 70 К-т 64;

6. Внесено покупцями належні до оплати кошти на рахунок у банку чи в касу: Д-т 30, 31 К-т 36;

7. Віднесено суму доходу від реалізації на фінансові результати: Д-т 70 К-т 79.

 

Для узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) призначений

пасивний рахунок 71 “Інший операційний дохід”.

До інших операційних доходів відносяться:

· доходи від реалізації іноземної валюти;

· доходи від реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій);

· доходи від операційної оренди активів;

· суми одержаних штрафів, пені, неустойок та ін;

· інші доходи.

По кредиту рахунка 71 відображається збільшення (одержання) доходу. По дебету – суми непрямих податків (ПДВ, акцизного збору та ін) та списання в порядку закриття на рахунок 79 “Фінансові результати”. Первинними документами для інших операційних доходів є довідки бухгалтерії.

Кореспонденція рахунків:

1. Відображено дохід від реалізації іноземної валюти: Д-т 31 К-т 711;

2. Відображено доходи від реалізації оборотних активів (виробничих запасів, МШП тощо): Д-т 30, 31, 36, 37 К-т 712;

3. Відображено дохід від операційної оренди активів: Д-т 30, 31, 37 К-т 713;

4. Відображено штрафи, пені, неустойки, які визнані боржником підприємства, або щодо яких одержані позитивні рішення суду: Д-т 36, 37, 68 К-т 715;

5. Відображено суму податкових платежів, отриманих у складі іншого операційного доходу: Д-т 71 К-т 64;

6. Списано інший операційний доход на фінансові результати: Д-т 71 К-т 79.

 

Рахунок 72 “Дохід від участі в капіталі”призначенийдля узагальнення інформації про доходи від інвестицій, які здійснені в асоційовані, дочірні або спільні підприємства та облік яких ведеться за методом участі в капіталі.

На кредиті рахунка відображається збільшення (одержання) доходу, на дебеті – списання в порядку закриття на рахунок 79 “Фінансові результати”.

На субрахунку 721 “Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства” узагальнюється інформація про доходи, пов’язані зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об’єкта інвестування, зокрема, внаслідок одержання асоційованими підприємствами прибутків або зростання власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінка необоротних активів, тощо).

На субрахунку 722 “Дохід від спільної діяльності» узагальнюється інформація про доходи, пов’язані зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об’єкта інвестування, зокрема в наслідок одержання спільними підприємствами прибутків або зростання власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінка необоротних активів та інших інвестицій, тощо).

На субрахунку 723 “Дохід від інвестицій в дочірні підприємства” узагальнюється інформація про доходи, пов’язані зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об’єкта інвестування, зокрема в наслідок одержання дочірніми підприємствами прибутків або зростання їх власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінка необоротних активів та інвестицій, тощо).

Аналітичний облік доходів від участі в капіталі ведеться за кожним об’єктом інвестування та іншими ознаками, визначеними підприємством.

Кореспонденція рахунків:

1. Відображення суми збільшення (одержання) доходу від інвестицій в асоційовані, спільні та дочірні підприємства: Д-т 14 К-т 72;

2. Списання суми доходу в порядку закриття рахунку 72: Д-т 72 К-т 79.

Первинними документами для обліку доходів від участі в капіталі є довідки бухгалтерії.

 

Для обліку доходів, які виникають у ході фінансової діяльності підприємства, зокрема дивідендів, відсотків та інших доходів від фінансової діяльності, які не обліковуються на рахунку 72 “Дохід від участі в капіталі”, призначено пасивний рахунок 73 “Інші фінансові доходи”.

Рахунок 73 “Інші фінансові доходи” має такі субрахунки:

731 „Дивіденди одержані”;

732 “Відсотки одержані”;

733 “Інші доходи від фінансових операцій”.

За кредитом рахунка відображається визнана сума доходу, за дебетом – списання кредитового обороту на рахунок 79 “Фінансові результати”.

На субрахунку 731 „Дивіденди одержані” узагальнюється інформація про належні дивіденди від інших підприємств, що не є асоційованими, дочірніми або спільними.

На субрахунку 732 “Відсотки одержані” узагальнюється інформація про відсотки за облігаціями чи іншими цінними паперами, за якими не ведеться облік на субрахунку 731 „Дивіденди одержані”, зокрема винагороди за здані в фінансову оренду необоротні активи тощо.

На субрахунку 733 “Інші доходи від фінансових операцій” узагальнюється інформація про інші доходи від фінансової діяльності, що не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 73 “Інші фінансові доходи”.

Аналітичний облік фінансових доходів ведеться за об’єктами інвестування. Первинними документами для обліку інших фінансових доходів є довідки бухгалтерії.

Кореспонденція рахунків:

1. Відображено дивіденди, відсотки та інші доходи від фінансової діяльності: Д-т 10, 11, 12, 14, 20, 22, 28, 30, 31, 37 К-т 731, 732;

2. Списано інші фінансові доходи на фінансові результати: Д-т 73 К-т 79.

 

Для відображення доходів, які виникли в наслідок надзвичайних подій застосовується пасивний рахунок 75 “Надзвичайні доходи”.

По кредиту рахунка відображається визнана сума відшкодування, зокрема від страхових організацій, по дебету – списання в порядку закриття на рахунок 79 “Фінансові результати”.

На субрахунку 751 “Відшкодування збитків від надзвичайних подій” – відображається сума відшкодування витрат від надзвичайних подій, включаючи відшкодування витрат на попередження витрат від надзвичайних подій.

На субрахунку 752 “Інші надзвичайні доходи” – відображається дохід від інших подій чи операцій, які відповідають визначенню надзвичайних подій.