Кореспонденція рахунків.

1. Отримано відходи від списання запасів, знищених в результаті надзвичайних подій: Д-т 209 К-т 75;

2. Відшкодовано збитки від надзвичайних подій: Д-т 68 К-т 75;

3. Отримано готівку у відшкодування надзвичайних витрат: Д-т 30 К-т 75;

4. Визначено фінансовий результат від надзвичайних подій: Д-т 75 К-т 79.

Фінансові результати поділяють за видами діяльності, внаслідок якої вони вини­кають, на прибутки (збитки) від звичайної та надзвичайної діяльності. Прибуток— це сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати. Перевищення суми ви­трат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати, є збитком.

Для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій призначено рахунок 79 «Фінансові результати». Це рахунок активно-пасивний використовується для обліку господарських процесів.

По кредиту рахунка 79 відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, по дебету – суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також сума нарахованого податку на прибуток

Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Рахунок 79 має такі субрахунки:

791 «Фінансовий результат від основної діяльності»;

792 «Результат від фінансових операцій»;

793 «Результат від іншої звичайної діяльності»;

794 «Результат від надзвичайних подій».

Зіставлення дебетового і кредитового оборотів по рахунку 79 «Фінансові результати» за звітний період показує кінцевий результат – чистий прибуток (збиток). Якщо кредитовий оборот по рахунку 79 більший дебетового обороту, то підприємство на суму різниці має нерозподілений прибуток поточного року.

Якщо дебетовий оборот по рахунку 79 більший від кредитового обороту, тобто підприємство здійснило більше витрат, ніж отримало доходів, це означає, що підприємство понесло збитки поточного року.

Схема кореспонденції рахунків по рахунку 79 “Фінансові результати”

90”Собівартість 70”Доходи від

реалізації” реалізації”

79”Фінансові результати”


92”Адміністративні 71”Інший операцій-

витрати” ний доход”

 
 

 

 


73”Інші фінансові

93”Витрати на збут” доходи”

 

95”Фінансові витрати” 74 “Інші доходи”

 

Для відображення доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інших операційних доходів використовуються відповідні реєстри, які складаються на підставі первинних документів (ТТН, приймальних квитанцій, прибуткових касових ордерів тощо).

Аналітичний облік відвантаження і реалізації продукції, а також розрахунків з покупцями ведеться в Відомості №16 відвантаження, відпуску і реалізації продукції.

При журнально-ордерній формі обліку щомісячні підсумки по відомості №16 переносять в журнал-ордер № 3.

Відповідно до законодавства продавець повинен надати покупцю податкову накладну, яка оформляється на кожну поставку товарів в 2-х примірниках.