Особливості формування статутного (складового) капіталу такі.

Сукупний розмір вкладів вкладників командитного товариства не повинен перевищувати 50 % від складового капіталу товариства. На момент державної реєстрації коман­дитного товариства кожен із вкладників має зробити вклад в розмірі не менше 25 % від повної суми свого внеску.

Розмір статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю не може бути меншим, ніж 100 мінімальних заробітних плат. Не допускається звільнення учасника від обов'язкового внесення вкладу в статутний капітал товариства, в т. ч. шляхом заліку вимог до товариства. До моменту державної реєстрації товариства його учасники мусять оплатити не менше 50 % суми своїх вкладів. Решта підлягає оплаті протягом першого року діяльності ТОВ.

Статутний капітал AT не може бути меншим, ніж 1250 мінімальних заробіт­них плат. Загальна номінальна вартість випущених акцій має дорівнювати розміру статутного фонду акціонерного товариства. Засновники зобов'язані бути держателями акцій на суму не менше 25 % від статутного фонду і терміном не менше двох років.

У виробничому кооперативі немає необхідності у формуванні статутного чи складового капіталу. Проте його члени повинні вносити пайові внески. До дня державної реєстрації кооперативу кожен член кооперативу зобов'язаний внести не менше 10 % свого пайового внеску. Частину пайового внеску, що лишилася невнесеною, слід внести протягом першого року від дня державної реєстрації. У статуті кооперативу може встановлюватися й інший термін.

За прострочення внесення вкладів до статутного фонду установчими докумен­тами підприємства може бути передбачена відповідальність засновників. У випад­ках, коли створення статутного фонду є обов'язковим, така відповідальність перед­бачена законодавством України. Так, за невнесення свого вкладу проти термінів, передбачених законодавством та установчими документами господарського това­риства, учасник ТОВ сплачує на користь товариства 10 % річних з недовнесеної суми, якщо інше не визначено установчими документами.

На державних підприємствах статутний капітал формується за рахунок виділеної їм частини державних коштів у вигляді оборотних і необоротних активів, для виконання цих функцій підприємством, які зазначені в установчих документах. В подальшому статутний капітал збільшується за рахунок прибутку.

 

Бухгалтерський облік статутного капіталу розпочинається з дня реєстрації підприємства в державному реєстрі і закінчується днем вибуття з нього, внаслідок припинення діяльності.

Рахунок 40 „ Статутний капітал"призначений для обліку та узагальнення інформації про стан та рух статутного капіталу підприємства. По кредиту рахунку 40 відображається збільшення статутного капіталу, оскільки рахунок пасивний. По дебету - зменшення або вилучення статутного капіталу.

Аналітичний облік статутного капіталу ведеться за видами по кожному засновнику, учаснику, акціонеру. Коли підприємство визначило розмір статутного капіталу і відобразило його в Статуті робиться запис:

Д-т 46 «Неоплачений капітал» К-т 40 «Статутний капітал»

Ця проводка означає заборгованість учасників по внескам до статутного капіталу.

Розмір статутного капіталу акціонерного товариства дорівнює вартості випущених акцій по номінальній вартості акцій.

По мірі надходження коштів в оплату статутного капіталу заборгованість, що відображається на рахунок 46 зменшується.

 

Для обліку пайового капіталу в плані рахунків передбачений рахунок 41 „Пайовий капітал”. Він призначений для обліку й узагальнення інформації про суми пайових внесків членів колективних сільськогосподарських підприємств, житлово-будівельних кооперативів, у яких частина власного капіталу формується у вигляді пайових внесків.

Аналітичний облік по рахунку 41 ведеться по кожному пайовику окремо. При вибутті із числа членів даного підприємства або його ліквідації кожному члену повинна бути повернена сума внесеного паю.

Кореспонденція рахунків:

1. Оприбутковано внески членів колективного підприємства у вигляді грошових коштів: Д–т 31 К–т 41;

2. Оприбутковано внески членів колективного підприємства у вигляді виробничих запасів: Д–т 20 К–т 41;

3. Оприбутковано внески членів колективного підприємства у вигляді основними засобами: Д–т 15 К–т 41, Д–т 10 К–т 15;

4. У рахунок внесених паїв видані грошові кошти або ТМЦ: Д–т 41 К–т 30, 31, 10, 20;

 

Додатковий капітал – це сума на яку вартість реалізації відпущених акцій перевищує їхню номінальну вартість, а також суми до оцінки активів та вартість необоротних активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших осіб та інші види додаткового капіталу. До обліку цих сум передбачено рахунок 42 „Додатковий капітал”, по кредиту якого відображається збільшення додаткового капіталу, а по дебету – зменшення.

Рахунок 42 має такі субрахунки:

421 „Емісійний дохід”;

422 „Інший вкладений капітал”;

423 „До оцінка активів” (дооцінка основних засобів (Д 10 К 423);

424 „Безоплатно одержані необоротні активи” Д 10 К 424;

425 „Інший додатковий капітал”.

Додатковий капітал може направлятися на збільшення статутного пайового та резервного капіталу та покриття збитків.

Розглянемо одержання емісійного доходу на прикладі:

ВАТ „Віта" 1.01.2010 р. Здійснило підписку на акції в кількості 20000 шт. За номінальною вартістю 10 грн. за 1 шт. І ціною реалізації 15 грн. за кожну. Послідовність відображення господарських операцій на бухгалтерських рахунках:

Д-т 46 К-т 40 - 200000 грн. номінальна вартість акцій 20000*10 =200000 грн.

Д-т 46 К-т 421 100000 грн. отримано емісійний дохід, як різницю між ринковою вартістю акцій 20000*15 = 300000 грн. і номінальною вартістю 300000-200000=100000 грн.

Вартість безоплатно одержаних необоротних активів відображається на субрахунку 424 „Безоплатно одержані необоротні активи"
Д- т 10,12... К- т 42

Розмір статутного капіталу визначається за видами акціонерного товариства дорівнює вартості випущених акцій по номінальній вартості акцій.

Рахунок 46 „Неоплачений капітал” активний, розрахунковий, призначений для обліку розрахунків із засновниками підприємства або акціонерами акціонерних товариств. По дебету відображається заборгованість засновника, по кредиту – її погашення. Аналітичний облік ведеться за кожним засновником та за видами розміщених неоплачених акцій.

По мірі надходження коштів в оплату статутного капіталу заборгованість відображається на рахунок 46 зменшується.