Кореспонденція рахунків

1. Сформовано статутний капітал: Д–т 46 К–т 40;

2. Внесено внески до статутного капіталу грошовими коштами: Д–т 30, 31 К–т 46;

3. Внесено внески до статутного капіталу основними засобами: Д–т 15 К–т 46, Д–т 10 К–т 15;

4. Внесено внески до статутного капіталу виробничими запасами: Д–т 20 К–т 46.

Резервний капіталстворюється з метою ліквідації фінансових труднощів, які можуть виникнути у підприємства.

Кошти резервного капіталу використовуються відповідно до напрямків, передбачених в установчих документах: як правило, у випадку недостачі прибутку за рахунок резервного (страхового) капіталу покриваються непередбачені витрати, погашаються борги перед кредиторами при ліквідації товариства та ін. В АТ резервний капітал повинен складати не менше 25% від розміру статутного капіталу. Він створюється за рахунок щорічних відрахувань від прибутку.

Облік резервного капіталу здійснюють на рахунок 43 „Резервний капітал”. Рахунок балансовий. По кредиту відбувається збільшення розміру резервного капіталу, а по дебету – використання.

Відрахування від прибутку в резервний капітал в бухгалтерському обліку відображають записом:

Д–т 44 „Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)”

К–т 43 „Резервний капітал”

Використання коштів резервного капіталу в бухгалтерському обліку відображається записом по дебету рахунку 43 і кредиту рахунків:

40 „Статутний капітал” (на суму направлену на збільшення статутного капіталу)

67 „Розрахунок з учасниками” (на суму дивідендів по привілейованих акціях, якщо на ці ціни не вистачає прибутку)

44 „Нерозподілений прибуток” (непокриті збитки на суму сплачених непокритих збитків).

 

В процесі діяльності підприємства одержують прибутки (збитки), суми яких, після погашення всіх заборгованостей, є власністю підприємства.

Для узагальнення інформації про формування і використання фінансових результатів господарської діяльності використовують рахунок 44 „Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)”.

По кредиту рахунка відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, по дебету – збитки та використання прибутку.

Рахунок має такі субрахунки:

441 „Прибуток нерозподілений”;

442 „Непокриті збитки”;

443 „Прибуток використаний у звітному періоді”;

На субрахунку 441 „Прибуток нерозподілений” відображається наявність і рух нерозподіленого прибутку.

В бухгалтерському обліку прибуток формується поступово протягом року усіх видів діяльності, внаслідок якої вони виникають, а саме:

· Фінансові результати від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, виробництва та продаж яких є визначальною метою створення підприємства та забезпечують основну частку його доходу (основна операційна діяльність)

· Фінансові результати від реалізації необоротних активів підприємств (інша операційна діяльність)

· Фінансові результати від операцій, які призводять до змін розміру і складу власного та позичкового капіталу підприємства (фінансова діяльність)

· Фінансові результати від операцій або подій, які відрізняються від звичайної діяльності і відбуваються рідко або нерегулярно (надзвичайна діяльність) тощо.

Процес визначення прибутку чи збитку від реалізації продукції, товарів, робіт та послуг складається з двох етапів: спочатку визначається дохід від реалізації, який зменшується на суму ПДВ (акцизного збору). Потім чистий дохід, тобто дохід за мінусом ПДВ, списується на фінансовий результат. Списується собівартість реалізованої готової продукції, товарів, робіт і послуг, адміністративні витрати, витрати на збут та нараховані податки. Різниця між чистим доходом та витратами буде складати фінансовий результат основної діяльності.

Аналогічно визначається результат фінансових операцій, іншої звичайної діяльності та надзвичайних подій.

Фінансовий результат визначається на рахунку 79 „Фінансові результати”. Після цього на підставі довідки–розрахунку прибуток списують у кредит субрахунку 441 „Прибуток нерозподілений”, а збиток – в дебет рахунку 442 „Непокриті збитки”.

Для обліку розподілу прибутку між власниками (нарахування дивідендів), виплат за облігаціями, відрахування в резервний капітал та іншого використання прибутку використовується субрахунок 443 „Прибуток, використаний у звітному періоді”. При цьому дебетується рахунок 443 і кредитується відповідні рахунки. В кінці року сальдо субрахунку 443 списується в дебет субрахунку 441.

Кореспонденція рахунків:

1. Відображено збитки, отриманих в процесі діяльності: Д–т 442 К–т 79;

2. Відображено прибуток, отриманий в результаті діяльності: Д–т 79 К–т 441;

3. Використано прибуток на збільшення резервного капіталу: Д–т 443 К–т 43;

4. Нараховано дивіденди учасникам: Д–т 443 К–т 67.

 

Рахунок 46 „Неоплачений капітал"активний, розрахунковий, призначений для обліку розрахунків із засновниками підприємства або акціонерами акціонерних товариств. По дебету відображається заборгованість засновників, по кредиту її погашення. Аналітичний облік ведеться за кожним засновником та за видами розміщених неоплачених акцій.

Погашення заборгованості по неоплаченому капіталу відображається наступними проводками:

Д-т К-т

31.30 46 внески до статутного капіталу грошовими коштами;

15 46 внески основними засобами;