Податкова декларація та її характеристика.

Податкова декларація, як частина податкової звітності центральним органом податкової служби та затверджуються Міністерством фінансів України.

Обов’язок з формування та подання податкової звітності покладено на:

  1. платників податків (фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з ПКУ або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з ПКУ);
  2. податкових агентів – юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм.

Податкові декларації формуються та подаються до контролюючого органу протягом строку, що розпочинається з наступного дня, який настає за останнім днем звітного періоду в терміни, визначені законодавчо. Податкові декларації розподіляються в залежності від видів звітних періодів:

- місячна - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця: ПДВ, акцизний податок;

- квартальна - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя): Податок на прибуток, ПДВ (у разі звітування юридичними особами-платниками єдиного податку за ставкою 6%), ПДФО (у разі звітування податковими агентами, єдиний податок для юридичних осіб), екологічний податок, туристичний збір;

- річна - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним. для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року: Податок на доходи фізичних осіб у разі подачі декларації фізичними особами або фізичними особами-підприємцями, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування.

Податкова декларація повинна містити обов’язкові реквізити та відповідати нормам і змісту відповідних податків і зборів.

ПКУ визначає перелік обов’язкових реквізитів, а саме:

- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

- повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;

- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;

- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов’язкові реквізити:

- відмітка про звітування за спеціальним режимом;

- код виду економічної діяльності (КВЕД);

- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;

- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Прийняття податкової декларації є обов’язком органу державної податкової служби. Відсутність в податковій декларації хоча б одного обов’язкового реквізиту є підставою для визнання такої декларації недійсною. У разі визнання такої декларації недійсною податковий орган зобов’язаний повідомити платника податків шляхом надсилання податкового повідомлення про відмову у прийнятті із зазначенням причин такої відмови. Терміни інформування податкового органу про відмову у прийнятті податкової декларації залежать від шляхів подання звітності до податкового органу (рис.1.).

Шляхи подачі податкових декларацій до податкових органів залежать від можливостей платника податків та його статусу, відповідно до Господарського кодексу України (велике, середнє чи мале підприємство). В таблиці 1 наведено варіанти подачі податкової звітності та умови інформування податкових органів у разі відмови у прийнятті податкових декларацій:

Таблиця 1.3.