рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Організація самостійної роботи

Організація самостійної роботи - раздел Образование, ОСНОВИ МЕТРОЛОГІЇ, ВЗАЄМОЗАМІННОСТІ І СТАНДАРТИЗАЦІЇ   6.1.1 Завдання Для Самостійної Підготовки До Роботи...

 

6.1.1 Завдання для самостійної підготовки до роботи

Ознайомитися з лабораторним завданням і методичними вказівками до його виконання.

Вивчити методи та принцип дії приладів для вимірювання лінійних та кутових величин [11].

Ознайомитися із загальними положеннями ЄСКД щодо правил нанесення граничних відхилень та їх позначення на кресленнях [12].

Ознайомитися з основними положеннями щодо оформлення конструкторської документації [13].

 

6.1.2 Методичні вказівки до самостійної підготовки

На сьогодні типові розміри структур та елементів таких домінуючих у радіоелектроніці компонентів, як інтегральні схеми, складають одиниці та частки мікронів. Допуски на лінійні розміри лежать у межах . Похибка засобів вимірювання лінійних розмірів не має перевищувати .

Плоскопаралельні кінцеві міри довжини (ПКМД), що знаходяться в лабораторії, використовують для передачі точності та градуювання вимірювальних інструментів та приладів, для особливо точних розмічувальних робіт, нала­годження верстатів. ПКМД являють собою бруски з твердого сплаву, які мають форму прямокутних паралелепіпедів. Дві протилежні вимірювальні поверхні ПКМД точно оброблені шліфуванням та доводкою. ПКМД випускають наборами, що дозволяють складати блоки з дискретністю 1 мкм. У залежності від то­чності ПКМД поділяються на 6 класів (з нульового до п’ятого). Класи 4 і 5 установлені для мір, що перебувають в експлуатації. Межа допустимих відхилень довжини для ПКМД нульового класу точності не більша за мкм, де – номінальна довжина міри в метрах, межа допустимих відхилень від плоскопаралельності не більша за мкм. Для підвищення точності вимірювань ПКМД атестують та присвоюють їм розряди з першого по п’ятий.

Кутові міри призначені для зберігання й передачі одиниці плоского кута, повірки та градуювання кутомірних приладів, точного вимірювання кутів. Кутові міри роблять у вигляді призм та комплектують їх у набори, що дозволяють складати кути з градацією до 30º. Класи точності кутових мір: нульовий – з граничною похибкою робочих кутів ; перший – з граничною точністю робочих кутів ; другий – з граничною межею робочих кутів .

У лабораторії студенти ознайомлюються зі штриховими лінійками, штангенінструментом, мікрометрами, кутомірами.

Відмітною властивістю штангенінструментів є наявність, крім основної, додаткової шкали – ноніуса. Ноніус служить для підвищення точності відліку та виготовляється з ціною поділки 0,1; 0,2 або 0,05 мм. В основі відліку за ноніусом лежить здатність ока точніше визначати збіг або незбіг штрихів двох
зімкнутих шкал, ніж оцінювати частку поділки шкали. Для отримання ноніуса з величиною відліку 0,1 мм при ціні поділки основної шкали 1 мм, його шкалу довжиною 9 мм поділяють на 10 рівних частин. Інтервал поділки шкали ноніуса, таким чином, дорівнює 0,9. Для відліку за допомогою ноніуса спочатку визначають за основною шкалою ціле число міліметрів перед нульовою позна­чкою ноніуса. Потім додають до нього кількість часток за ноніусом відповідно до того, який штрих шкали ноніуса ближчий до штриха основної шкали. Наприклад, на рис. 6.1, а вимірюваний розмір дорівнює 8 мм, а на рис. 6.1, б – 8,7 мм.

 
 

 


а) б)

Рисунок 6.1 – Принцип побудови ноніуса

 

Основною характеристикою при розрахунку ноніуса є величина відліку або точність ноніуса . Спочатку визначають кількість поділок ноніуса:

 

,

 

де – інтервал поділки основної шкали.

Інтервал поділки шкали ноніуса:

 

,

 

де – модуль, тобто натуральне число 1, 2, 3…, що служить для збільшення інтервалу поділки ноніусної шкали.

Потім визначають довжину шкали ноніуса:

 

.

 

Наприклад, при , та кількість поділок ноніуса , довжина поділки і довжина ноніуса .

Похибка вимірювань штангенінструментом складає (50…20) мкм при розмірах від 1 до 500 мм. Вона залежить від похибки нанесення штрихів; відхилення від перпендикулярності поверхонь вимірювальних губок до базових площин напрямної штанги та рухомої рамки; відхилення від паралельності й площинності вимірювальних губок; проміжку між губками штанги й рамки; відхилення від перпендикулярності вимірювальних поверхонь до бокових сторін губок; відхилення від прямолінійності напрямної штанги.

Мікрометри призначені для вимірювання лінійних розмірів. Основою мікрометра є гвинтова пара, яка перетворює малі повздовжні переміщення гвинта на великі колові переміщення шкали барабана. Лічильний пристрій мікрометра, наведений на рис. 6.2, складається з двох шкал – повздовжньої 1, нанесеної на стебло 3, та круглої 4 на барабані 5. Скошений бік барабана слугує покажчиком повздовжньої шкали, а штрих 2 – покажчиком круглої шкали.

 
 

 

 


Рисунок 6.2 – Схема лічильного пристрою мікрометра

 

Шкала на стеблі складається з двох шкал із ціною поділки 1 мм, нанесених по обидві сторони штриха 3 та зміщені відносно одна одної на половину поділки. Обидва ряди штрихів утворюють одну повздовжню шкалу з ціною поділки 0,5 мм, що дорівнює шагу мікрогвинта. Кругла шкала зазвичай має 50 поділок (коли шаг гвинта 0,5 мм). Якщо у торця барабана видно риску нижньої шкали, то результат відліку відповідає цілому числу міліметрів. Якщо ж останньою
видна риска верхньої шкали, то до цілого числа додають 0,5 мм. Оскільки шаг мікрогвинта відповідає 0,5 мм, одному обороту гвинта (і барабана) відповідає лінійне переміщення, що дорівнює 0,5 мм. Оскільки шкала на барабані має 50 поділок, ціна поділки дорівнює .

Наприклад, показання на відліковому пристрої (рис. 6.2) складає 11,87 мм.

Мікрометри випускаються з межами вимірювання 0…25; 25…50 тощо через кожні 25 мм до 275…300 мм, а також 300…400; 500…600 мм. Межова похибка мікрометра залежить від верхніх меж вимірювань і може складати від
мкм (для мікрометрів із межею вимірювання 0…25 мм) до мкм (для мікрометрів із межею вимірювання 400…500 мм). Похибка вимірювань зумовлена такими факторами, як неточність виготовлення шкал, нерівномірність кроку гвинтової пари, зсув нульової поділки через деформацію мікрометра, відхилення від площинності та паралельності вимірювальних поверхонь, вплив температурного коефіцієнта розширення матеріалу, з якого виготовлено мікрометр та ін.

Кутоміри дозволяють вимірювати кути з ціною поділки ноніуса та похибкою, не більшою за . Вони являють собою комбінацію транспортира, рухомої лінійки з прямим кутом та оснащені основною та ноніусною шкалами.

У лабораторній роботі для лінійних вимірювань використовують індикатори часового типу. У них малі переміщення вимірювального стрижня за допомогою зубчатої передачі перетворюються на великі переміщення стрілки. Похибка вимірювань не перевищує мкм. Вона зумовлена неточністю виготовлення зубчатих коліс, похибками кроку та профілю зубців.

В оптико-механічних пристроях, призначених для вимірювання лінійних розмірів, збільшення чутливості та точності досягається за допомогою опти­чного збільшення вимірювальних об’єктів (інструментальні мікроскопи, проектори), оптичного збільшення зображень мікрошкал (довжиноміри) або поєднанням механічних передавальних механізмів з оптичними автоколімаційними пристроями (оптиметри). До оптико-механічних відносяться також такі високоточні прилади, як інтерферометри та растрові вимірювальні системи.

В інструментальному мікроскопі предметний столик може переміщуватися в горизонтальній площині за допомогою мікрометричних пристроїв у поздовжньому та поперечному напрямках або повертатися на заданий кут. Вимірювану деталь установлюють на столик, наводять різкість її зображення, потім, якщо необхідно виміряти відстань між двома точками, почергово візують їх, переміщуючи столик, та здійснюють відлік координат за шкалами мікрометричних пристроїв (в окулярній головці мікроскопа є скляна пластинка зі шкалою або маркою).

Змінні об’єктиви забезпечують збільшення , , , . Ціна поділки мікрометричних відлікових пристроїв складає 5 мкм. Вимірювальні мікроскопи оснащують пристроями для проектування зображення на екран, окулярними кутовими голівками та ін., використовують також проектори – спеціалізовані вимірювальні пристрої, що проектують збільшені контури вимірюваних деталей на великі екрани зі збільшенням до .

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ МЕТРОЛОГІЇ, ВЗАЄМОЗАМІННОСТІ І СТАНДАРТИЗАЦІЇ

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ... УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Організація самостійної роботи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ   МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ   до лабораторних робіт з дисципліни “ОСНОВИ МЕТРОЛОГІЇ, ВЗАЄМОЗАМІННОСТІ І СТАНДАРТИЗАЦІЇ”

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
  Лабораторний практикум є важливим елементом навчального процесу, служить для закріплення лекційного матеріалу та набуття практичних навичок роботи з вимірювальною апаратурою. У проц

Організація самостійної роботи
  1.1.1 Завдання до самостійної підготовки до роботи Ознайомитися з лабораторним завданням та вказівками до його виконання. Ознайомитися з правилами експлуата

Порядок виконання роботи
  1.4.1 Навчальна повірка мегаомметра Е6-17 полягає у визначенні його похибки та варіації показань згідно з пп. 1.1.2.2. Як робочий еталон під час повірки використовується зразковий м

Контрольні запитання та завдання
  Для допуску 1. Поясніть методику проведення експерименту під час повірки мегаоммет­ра Е6-17. 2. Наведіть вимоги, що висуваються до робочого еталона під час

Організація самостійної роботи
  2.1.1 Завдання для самостійної підготовки Ознайомитися з лабораторним завданням і методичними вказівками до його виконання. Вивчити будову, принцип дії, осн

Порядок виконання роботи
  2.4.1 Основними параметрами гармонічного сигналу є амплітуда , період

Організація самостійної роботи
  3.1.1 Завдання для самостійної підготовки до роботи Ознайомитися з лабораторним завданням i вказівками до його виконання. Вивчити основні методи та засоби в

Порядок виконання роботи
  3.4.1 Повірка КЧ Ф433/3 виконується згідно з п.п. 3.1.2.5 у такій послідовності: 1. Подати сигнал із виходу генератора Г3-109 одночасно на ЦЧ та КЧ. 2. Змінюючи ча

Для захисту
1. Поясніть принцип дії ЕЛЧ у режимі вимірювання частоти. Зазначте джерела його похибок. 2. Поясніть принцип дії ЕЛЧ у режимі вимірювання періоду. Зазначте джерела його похибок. 3

Організація самостійної роботи
  4.1.1 Завдання для самостійної підготовки до роботи Ознайомитися з лабораторним завданням і методичними вказівками до його виконання. Вивчити методи вимірюв

Порядок виконання роботи
  4.4.1 Для виконання п. 1 лабораторного завдання до виходу генератора Г3-112 приєднати досліджуваний чотириполюсник. Визначити частоту, на якій вихідна напруга чотириполюсника б

Контрольні запитання та завдання
  Для допуску 1. З якою метою визначається АЧХ радіотехнічних пристроїв? 2. Опишіть методику вимірювання АЧХ чотириполюсника за допомогою генератора та вольтм

Організація самостійної роботи
  5.1.1 Завдання для самостійної підготовки до роботи Ознайомитися з лабораторним завданням i вказівками до його виконання. Вивчити основні методи та засоби в

Опис лабораторної установки
  До складу лабораторної установки входять: термостат із розташованими в ньому первинними перетворювачами (мідний і напівпровідниковий терморезистори, хромель-копелева та мідь-констан

Порядок виконання роботи
  5.4.1 Перед початком роботи ознайомтеся з макетом лабораторної установки й органами керування, підготуйте до роботи цифрові вольтметри В7-27 А/1, В7-21 А і В7-16 А. Увімкніть вимірю

Контрольні запитання та завдання
  Для допуску 1. У чому полягає суть вимірювання температури електричними методами? 2. Контактні та безконтактні методи вимірювання температури, їх особливост

Лабораторне завдання
  1. Здійснити оцінювання похибки мікрометра. 2. Виміряти товщину, габаритні розміри, відхилення форми друкованої плати, відстані між друкованими провідниками, діаметри встан

Порядок виконання роботи
  6.4.1 Для виконання п. 1 лабораторного завдання виміряти мікрометром десять різних кінцевих мір з набору. Визначити абсолютні

Контрольні запитання та завдання
Для допуску 1. Поясніть методику вимірювань штангенінструментом. 2. Поясніть методику вимірювань мікрометром. 3. Поясніть принцип дії та методику вимірювання інстр

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ
  1. Инструкция о применении средств измерений. Ч.1 – Харьков: ХИРЭ, 1991. – 189 с. 2. Инструкция о применении средств измерений. Ч.2 – Харьков: ХИРЭ, 1991. – 189 с.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги