Відмінювання прізвищ

а) У прізвищах з основою на г, к, хпри відмінюванні відбуваються чергування на з, ц, с:розказати Бразі Миколі, подарувати Мороці Оксані, видати свідоцтво Мусі Матвію.

б) Жіночі прізвища на –о, - й і на приголосний не відмінюються: працювати разом з Ніною Головко, поздоровити Світлану Гелемей, виступ сестер Бойко.

в) Чоловічі прізвища на –о і на приголоснийвідмінюються: кінофільм Олександра Довженка, відвідав Голика, познайомився зі Стецем.

г) Не відмінюються псевдоніми і слов’янські прізвища на е, і (Ле, Трублаїні, Леле, Роде), а також прізвища іншомовного походження на і, е, у, о,наголошені а, ята інші не типові для української мови закінчення (Беранже, Гете, Руставелі, Шоу, Бокаччо, Гюго, Дідро, Золя та ін.).

r) Прізвища, що дорівнюють назвам тварин або предметів, в офіційних текстах рекомендується вживати в поєднанні з ім’ям, назвою посади тощо: оголосити подяку Ірині Петрівні Зозулі,виступив доцентПаляниця С.І.

д) У подвійних прізвищах компоненти змінюються за загальними правилами відмінювання прізвищ: твори Карпенка-Карого, повість Нечуя-Левицького, але : творчість Драй-Хмари, музика Кос-Анатольського.