рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Короткі теоретичні відомості

Короткі теоретичні відомості - раздел Образование, Методичні рекомендації до лабораторних занять З фізіології людини Класифікація Рефлексів Проводиться З Декількох Критеріїв: 1. За Терм...

Класифікація рефлексів проводиться з декількох критеріїв:

1. За терміном появлення рефлексів в онтогенезі:

- безумовні рефлекси;

- умовні рефлекси.

2. Безумовні рефлекси поділяються на декілька груп:

- по біологічному значенню рефлекси поділяють на стравоздобувні, статеві, захисні та інші;

- в залежності від відділу нервової системи соматичні та вегетативні рефлекси.

Сукупність рецепторів, подразнення яких викликає рефлекс, називають рефлексогенною зоною. Вона може містити два види рецепторів, наприклад, синокаротидна та аортальна рефлексогенні зони мають механо- та хеморецептори. Механізми сприйняття подразнення (світла, звука, зміна складу крові) різні у кожного виду рецепторів, але завжди в рецепторі виникає рецепторний потенціал, який забезпечує посилання нервового імпульсу в центральну нервову систему.

Сенсорні рецептори – це перша ланка рефлекторної дуги.

Виділяють рецептори ефекторні та сенсорні. Ефекторні рецептори (лат. recipere - отримувати) є білковими структурами клітинних мембран, а також цитоплазми та ядра, які активуються хімічними сполуками (гормонами та медіаторами), що запускають відповідні реакції клітин.

Сенсорні рецептори сприймають подразнення внутрішнього та зовнішнього середовища організму за допомогою трансформування енергії подразнення у нервовий імпульс. Подразниками для сенсорних рецепторів можуть бути: зміни температури, дотик, зміна РН, зміна осмотичного тиску та інші. Основне фізіологічне значення сенсорних рецепторів полягає в забезпеченні надходження у центральну нервову систему (ЦНС) інформації про стан внутрішнього та зовнішнього середовища, що забезпечує регуляцію функцій внутрішніх органів та організацію взаємодії організму на довколишнє середовище, а також підтримує товщину ЦНС.

Класифікація сенсорних рецепторів:

- за структурно-функціональною організацією бувають первинні та вторинні рецептори.

Первинні рецептори уявляють собою чутливі закінчення дендриту аферентних нейронів, які локалізуються у спинномозкових гангліях та у гангліях черепних нервів. До первинних рецепторів відносять тактильні, больові, температурні, пропріорецептори, нюхові, механо- та хеморецептори внутрішніх органів.

Вторинні рецептори мають спеціальну клітину, синаптично пов’язану з закінченням дендриту аферентного нейрону. До цих рецепторів належать вестибулярні, слухові, фоторецептори та смакові рецептори.

- за психофізіологічною точкою зору рецептори розділяють у відповідності від органів чуття та формуючих ними відчуттями на зорові, слухові, смакові, нюхові та дотикові.

- в залежності від виду подразника, що сприймаємо, виділяють 5 типів рецепторів. Механорецептори локалізуються в слизовій оболонці носу, язику, каротидному та портальному тільцях, продовгуватому мозку та у гіпоталамусі.

Терморецептори (теплові та холодові) містяться в шкірі, судинах, внутрішніх органах, гіпоталамусі, продовгуватому, спинному та у середньому мозку.

Фоторецептори у сітчатці ока.

Больові рецептори (ноцицептори – їх подразниками є механічні та хімічні (гістамін, К+, Н+ та інші) фактори – локалізуються в шкірі, м’язах, внутрішніх органах, судинах, дентині.

- по розташуванню в організмі розрізняють екстеро- та інтерорецептори. До екстерорецепторам відносять рецептори шкіри, видимих слизових оболонок та органів чуття: зорових, слухових, смакових, нюхових, дотикових, шкірних, больових та температурних.

До інтерорецепторам відносяться рецептори внутрішніх органів, рецептори опорного-рухового апарату (пропріорецептори) та вестибулярні рецептори.

Властивості рецепторів:

1. Висока збуджуваність. Наприклад, для збудження фоторецептору сітківці достатньо одного кванту світла, для нюхового рецептору однієї молекули пахучої речовини.

2. Адаптація рецепторів – зменшення їх збуджуваності, крім темнової адаптацї фоторецепторів, в яких збільшується збуджуваність. Адаптація рецепторів пояснюється зниженням амплітуди рецепторного потенціалу (РП) і як наслідок зменшення частоти імпульсації в аферентному волокні.

3. Спонтанна активність рецепторів, тобто можливість збуджуватись без дії подразника. Вона притаманна пропріорецепторам, фоно-, фото-, вестибуло-, термо-, хеморецепторам. Збуджуваність рецепторів, які мають фонову активність вища, навіть слабкий подразник може значно збільшити частоту імпульсації в них фонова активність рецепторів приймає участь у підтримки статусу ЦНС.

Теорія нервізму – це концепція, яка признає ведучу роль нервової системи в регуляції функцій організму. Великий внесок в розробку концепції фізіологічного нервізму зробив І.П. Павлов. Він сформував теорію про трофічний вплив нервової системи на тканини та органи, сформулював принципи рефлекторної теорії, довів значну роль нервової системи у регуляції секреції залоз шлунково-кишкового тракту, відкрив умовні рефлекси та за їх допомогою розробив основи вчення про вищу нервову діяльність.

Нервовий центр – це сукупність нейронів, які розташовані на різних рівнях ЦНС, достатніх для прилаштованої регуляції функції органу, згідно потребам організму, наприклад, нейрони дихального центру розміщуються і в спинному мозку, і у продовгуватому та в мосту мозку. Але головна частина дихального центру знаходиться у продовгуватому мозку і включає інспіраторні та експіраторні нейрони.

 

Методика проведення роботи

Елементарні безумовні рефлекси можна вивчати на тваринах після видалення головного мозку або відділення його від спинного перетинкою. Такі тварини називають спинномозковими і рефлекси також спинномозковими.

Для проведення роботи готують препарат спинальної жаби. Через 2-3 хвилини, доки не пройде шок, підвішують жабу за нижню щелепу на крюк зафіксованний на штативі. Нарізають невеликі шматочки фільтрованого паперу (4-6 мм). Один з них змочують у 0,1 % розчині соляної кислоти та пінцетом розміщують на зовнішню поверхню шкіри гомілки задньої кінцівки жаби та спостерігаємо згинальний рефлекс на цій кінцівки. Змиваємо кислоту при занурюванні кінцівки в пляшку з водою. Проводимо подразнення тієї ж кінцівки 0,3 % розчином соляної кислоти, а потім 0,5 % розчином. Обираємо ту силу подразнення, яка найбільший чіткий ефект згинання кінцівки. Папір, змочений соляною кислотою вибраної концентрації, розміщуємо на бокову поверхню черева жаби. Через деякий час спостерігаємо захисний рефлекс – жаба скидає подразнюючий об’єкт найближчою кінцівкою. Накладаємо папір на зовнішню поверхню передньої кінцівки, потім на черево, ближче до грудного відділу, між передніми та задніми кінцівками. Кожен раз відмічаємо характер реакції, яку викликає подразнення. Інтервали між подразненнями повинні бути 2-3 хвилини. Після кожного подразнення жабу занурюємо у склянку з водою, щоб змити залишки кислоти.

 

Оформити протокол досліду:

1. Зарисувати схему рецептивного поля захисного рефлексу, який спостерігали в досліді.

Контрольні питання

1. Що розуміють під спинальною жабою?

2. Що таке рецептивне поле?

3. Які можете привести приклади різних рефлексів, які мають загальні рецептивні поля?


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методичні рекомендації до лабораторних занять З фізіології людини

Запорізький національний університет... Міністерства освіти і науки України... К Л Власенко О М Дьомiн К М Параєва...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Короткі теоретичні відомості

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Для студентів факультету фізичного виховання
денної та заочної форм навчання)   Затверджено вченою радою ЗНУ Протокол № від . .2013     За

Тематика лабораторних занять
  І МОДУЛЬ 1. Введення в фізіологію людини. Загальний огляд збуджених тканин (2 години). 2. Аналіз рефлекторної дуги (2 години). 3. Рецептивне поле спино-мо

Нтервальна шкала оцінок
За шкалою ECTS За шкалою університету За національною шкалою Екзамен Залік A

Лабораторна робота № 1
Тема: Введення в фізіологію людини. Загальний огляд збуджених тканин. Мета: Вивчення основних загальних правил при роботі в лабораторії з електронною апаратурою. Вивчення відмінностей збуд

Короткі теоретичні відомості
Рефлекторний принцип роботи ЦНС – основний принцип впливу нервової системи на органи. Розглянемо два види впливу – пускове та моделююче. Пусковий вплив викликає діяльність органу, який знах

Методика проведення роботи
Приготувати препарати спинальної жаби та закріпити в штативі. Накладають на шкіру гомілки препарату шматочок фільтрувального паперу (0,5x0,5см), змоченого 0,5%-м розчином сірчаної кислоти і спостер

Лабораторна робота № 4
Тема: Центральне гальмування спинномозкових рефлексів. Мета Упевнитися в наявності внутрішньоцентральних низхідних гальмівних впливів у нервовій системі.   Питання д

Питання до самопідготовки
1. Особливості функціонування нервової системи. 2. Рецептивне поле деяких рефлексів. 3. Від чого залежить характер відповідної реакції на подразнення рецептивного поля. 4

Короткі теоретичні відомості
Властивості центральної нервової системи не є результат просто сумації властивостей великої кількості її клітин. Функція ЦНС не визначається тим, що кожний нейрон функціонує сам по собі, а працює у

Короткі теоретичні відомості
Збудливість клітини змінюється не тільки в процесі збудливості, але і при зміні хімічного складу позаклітинної рідини, наприклад, у результаті тривалої високої активності клітин відхилення показник

Контрольні питання
1 . Що таке пряме та непряме подразнення м'яза? 2. Охарактеризуйте залежність між порогом сили та збудливістю. З.Дати визначення порогового, підпорогового, надпорогового, максимал

Питання для самопідготовки
1. Потенціал спокою та потенціал дії, механізм виникнення. 2. Загальна характеристика та функції вегетативної нервової системи. 2.1 Симпатичний відділ ВНС. 2.2 Парасимпат

Питання до самопідготовки
1. Загальна характеристика залоз та їх класифікація. 2. Топографія залоз внутрішньої секреції. 3. Гормони передньої частини гіпофізу. 4. Гормони задньої частини гіпофізу.

Питання до самопідготовки
1. Загальна характеристика підшлункової залози. 2. Гормони підшлункової залози. 2.1 Роль інсуліну в регуляції вуглеводного обміну. 2.2 Роль глюкогону в регуляції вуглевод

Гліколітичний розпад вуглеводів (цикл Ембдена-Меєргофа).
1 - фосфорілаза; 2 - гексокіназа; 3 - фосфоглюкомутаза; 4 гексофосфатизомераза; 5 - фосфофруктокіназа; 6 - альдолаза; 7 - трифосфат ізомераза; 8 - гліцералъдегідфосфатдегідрогеназа

Питання до самопідготовки
1. Загальна характеристика гіпофізу. 2. Гормони задньої долі гіпофізу. 2.1 Окситоцин. 2.2 Вазопресин. 2.3 Пітуітрин. 3. Значення гормонів задньої долі г

Короткі теоретичні відомості
Червоні кров'яні клітини, або еритроцити являють собою круглі диски діаметром 7,2-7,9 мкм і середньою товщиною 2 мкм (мкм = мікрон = 1/106 м). В 1 мм3 крові мі

Методика проведення роботи
1. Будова камери Горяєва. Лічильна камера складається з товстого прямокутного (предметного) скла, в центральній частині якого нанесено (вигравірувано) дві сітки Горяєва, розмежован

Питання до самопідготовки
1. Гемоглобін, його будова і значення для газообміну. 2. Сполуки гемоглобіну в крові та їх властивості. 3. Методика визначення кількості гемоглобіну за Салі. 4. Від яких

Сполуки гемоглобіну в крові
Нв ´ О2 – оксигемоглобін Нв ´ СО2 – карбогемоглобін Нв ´ СО – карбоксігемоглобін   Колір крові визначають еритроцити

Визначення кількості гемоглобіну в крові гемометром ГС-3.
Визначення гемоглобіну гемометром Салі ґрунтується па колориметрії солянокислого гематину, що утворюється при змішуванні крові з соляною кислотою. При цьому червонуватий колір рідини стає бурим. Ро

Розрахунок кольорового показника крові.
Співвідношення між кількістю гемоглобіну крові та числом еритроцитів називають кольоровим показником. Кольоровий показник дозволяє оцінити ступінь насичення еритроцитів гемоглобіном; розраховують й

Лабораторна робота № 14
  Тема: Визначення групи крові та резус-фактору. Мета: Ознайомитись з методикою визначення крові в системі АВО та резус-фактору.   Питання для самопідг

Визначення груп крові.
Групи крові визначають за властивостями еритроцитів, які встановлюються за допомогою стандартних сироваток, які містять відомі аглютиніни. Предметне скло розташовують на білому папері та н

Визначення резус-фактора.
На дно пробірки трьома різними піпетками поміщають краплю стандартної сироватки, краплю желатини та краплю крові, отриману з пальця досліджуваного. Пробірку поміщають на 5 хв у водяну баню при 47-4

Питання для самопідготовки
  1. Кров як внутрішнє середовище організму. Функції крові. 2. Склад та фізико-хімічні властивості плазми крові. 3. Загальна характеристика еритроцитів, їх функції т

МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ РОБОТИ
Для реєстрації ЕКГ досліджуваного вкладають на спину і пропонують розслабити м’язи, бо їх тремтіння викривляє ЕКГ. Якість запису буде кращою при спокійному неглибокому диханні. При вираженій задишц

Ортостатична проба.
Регуляторні гемодинамічні реакції на переміну положення тіла досліджують шляхом вимірювання частоти серцевих скорочень та артеріального тиску через певні проміжки часу після переходу людини з гориз

Проба з фізичним навантаженням.
У досліджуваного в положенні сидячи після 3-5 хв відпочинку вимірюють частоту пульсу та артеріальний тиск. При проведенні проби з фізичним навантаженням досліджуваному пропонують виконати 20 присід

Завдання 1. Вивчення показників зовнішнього дихання.
1. Дихальний об'єм (ДО) - об'єм повітря, який людина вдихає або видихає при спокійному диханні. 2. Резервний об'єм вдиху (РОВд) - максимальний об'єм повітря, який можна вдихнути додатково

Завдання 2. Спірометрія.
Для визначення хвилинного об'єму дихання (ХОД) досліджуваний робить декілька вдихів та видихів, a потім, взявши до рота мудштук спірометра, продовжує спокійно дихати в прилад протягом 1 xв, підрахо

Завдання 3. Спірографія.
Для графічної реєстрації показників зовнішнього дихання використовують спірограф. Елементарна спірограма має такий вигляд:  

Завдання 1. Визначення основного обміну за допомогою спірометаболографа (метод неповного газового аналізу).
Maтepiали та обладнання: спірометаболограф, загубники, спирт, вата. Досліджуваного укладають на кушетку з дезинфікованим спиртом загубником у роті, який з'єднаний двома гумовими клапанами

Завдання 3. Обчислення відхилення основного обміну у людини за формулою Ріда.
Матеріали та обладнання: сфігмоманометр, фонендоскоп, секундомір, мікрокалькулятор. У досліджуваного визначають частоту пульсу i артеріальний тиск за способом Короткова три рази з інтервал

Завдання 1. Визначення гостроти зору.
Матеріали та обладнання: таблиці для визначення гостроти зору, указка, стілець, апарат Рота. Таблиці для вимірювання гостроти зору освітлюють яскраво i рівномірно (по можливості електролам

Завдання 2. Визначення поля зору.
Mатеріали та обладнання: периметр Форстера, білі та кольорові кружки до нього, стандартні бланки нормального поля зору. Досліджуваний сідає спиною до світла, внутрішня поверхня півкруга ма

Завдання 2. Визначення поля зору.
Mатеріали та обладнання: периметр Форстера, білі та кольорові кружки до нього, стандартні бланки нормального поля зору. Досліджуваний сідає спиною до світла, внутрішня поверхня півкруга ма

Завдання 2. Дослідження переключення уваги за умов активного вибору інформації.
Maтеріали та обладнання: таблиця з чорними (від 1 до 25) i червоними (від 1 до 24) цифрами, що розташовані у випадковій комбінації, секундомер, указка. Досліджуваний розшукує на таблиці чи

Завдання 3. Виявлення деяких особливостей вищої нервової діяльності людини.
Maтеріали та обладнання: секундомір, навчальна дошка, крейда. Безпосередньо в роботі беруть участь три особи: досліджувач, досліджуаний, секретар. Досліджувач на аркуші паперу складае спис

Для студентів II курсу факультету фізичного виховання
1. Кров як внутрішнє середовище організму, Функції крові. 2. Склад та фізико-хімічні властивості плазми крові. 3. Загальна характеристика еритроцитів, їx функції та значення.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги