Тема 1. Суть та значення господарського обліку. Предмет і метод бухгалтерського обліку

Законодавчо-нормативна база: Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 p. № 996-XIV (зі змінами та доповненнями); Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. № 87.

Методичні рекомендації

Господарський облік - це облік господарської діяльності підприємства, суспільства загалом, тобто це спостереження, сприйняття, вимірювання та реєстрація господарських фактів, явищ і господарських процесів (виготовлення продукції, надання послуг, реалізація, розподіл фінансових результатів тощо).

В процесі історичного розвитку з єдиного обліку почали виділятись окремі його види, кожен з яких має свої цілі, завдання, функції, способи одержання інформації​, а саме: оперативний, статистичний та бухгалтерський.

Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (ст.1) бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Як будь-яка наука, бухгалтерський облік має свій предмет та об’єкти.

Предметом бухгалтерського обліку є процес розширеного суспільного відтворення (виробництва, обміну, розподілу і споживання суспільного продукту), а також використання господарських засобів у цих процесах та джерел їх утворення (капіталу, зобов’язань), які узагальнюються у грошовому вимірнику, для надання інформації, необхідної для управління і контролю. Предмет бухгалтерського обліку охоплює такі процеси: постачання, виробництво, реалізація. В свою чергу предмет бухгалтерського обліку розкривається через його об’єкти.

Об'єкти, що обліковуються, за економічним змістом та призначенням можна об'єднати в три групи:

· господарські засоби (майно);

· джерела утворення господарських засобів;

· господарські процеси.

Господарські засоби –ресурси, які є власністю підприємства, мають для нього певну цінність та певну вартість. Вони поділяються на необоротні та оборотні активи (рис.1.1).

Господарські засоби підприємства

 

                   
     
     
 
 
   
 

 


Оборотні активи – активи, які призначенні для реалізації чи споживання протягом операційного циклу або протягом 12 місяців з дати балансу

 

Витрати майбутніх періодів –витрати, проведені в поточному або попередніх звітних періодах, що відносяться до наступних звітних періодів

 

Необоротні активи –активи, які використовуються у виробництві протягом тривалого часу (більше року)

Виробничі запаси

                     
   
     
 
     
 
   
 
   
Довгострокові фінансові інвестиції