Загальний вигляд задачі лінійного програмування. Різні форми запису задач лінійного програмування

 

Функція, мінімум чи максимум якої шукаємо, називається цільовою функцією (критерієм, функціоналом).

В загальному випадку математична постановка екстремальної задачі полягає у наступному: потрібно знайти екстремальне (мінімальне чи максимальне) значення цільової функції

, (1)

причому вектор повинен задовольняти систему співвідношень (обмежень)

(2)

де – деякі функції, – деякі дійсні числа,

та умову невід’ємності

, . (3)

Вектор , що задовольняє умови (2) і (3), називається допустимим розв’язком або планом задачі.

Числа , що складають план задачі , називаються компонентами плану або параметрами управління.

Множина наборів , , …, що задовольняють умови (2) і (3), називається областю визначення задачі або допустимою областю (допустимим розв’язком задачі).

План задачі , при якому цільова функція набуває мінімуму чи максимуму, називається оптимальним планом або оптимальним розв’язком задачі.

Якщо цільова функція та обмеження містять невідомі в першому степені, то задача (1)—(3) називається задачею лінійного програмування, якщо ж хоч одна із цих функцій нелінійна, то відповідна задача є задачею нелінійного програмування.

Задача лінійного програмування полягає в наступному : потрібно знайти такий вектор , при якому цільова функція досягає свого екстремуму

(4)

за умов

, (5)

(6)

Існує три основні форми запису задачі лінійного програмування загальна, канонічна (основна), стандартна (або симетрична).

Задача лінійного програмування записана в загальній формі, якщо необхідно знайти найбільше (найменше) значення цільової функції (4) за обмежень, записаних рівняннями та нерівностями, причому вимога невід’ємності може накладатися або на всі змінні або лише на деякі з них, або не накладатися зовсім.

Задача лінійного програмування записана в канонічній формі, якщо необхідно знайти найбільше значення цільової функції за обмежень, записаних рівняннями , за умови, що

Задача лінійного програмування записана в стандартній (симетричній) формі, якщо необхідно знайти найбільше значення цільової функції за обмежень, записаних рівняннями та нерівностями , за умови, що

Або якщо необхідно знайти найменше значення цільової функції за обмежень, записаних рівняннями та нерівностями , за умови, що

Задача знаходження найменшого значенння цільової функції еквівалентна до задачі знаходження найбільшого значення функції : .

Приклад 1. Задача про використання та оцінку ресурсів.

Меблева фабрика виготовляє столи, стільці, бюро та книжкові шафи, використовуючи для цього два різних види дощок, прочому фабрика має 500 м3 дощок першого виду і 1000 м3 дощок другого. Крім того задані трудові ресурси 800 людино-годин.

У таблиці 1 наведено нормативи витрат кожного виду ресурсів на виготовлення одного виробу і прибуток на один виріб. За цими даними визначити оптимальний асортимент, що максимізує прибуток. Скласти математичну модель до цієї задачі.

Таблиця 1

  Ресурси Витрати на один виріб
Столи Стільці Бюро Книжкові шафи
Дошки першого виду, м3
Дошки другого виду, м3
Трудові ресурси, людино-години
Прибуток на один виріб, у.о.

Розв’язання. Припустимо, що підприємство має випустити столів, стільців, бюро, книжкових шаф. За змістом задачі , , , повинні бути невід’ємними.

На виготовлення одного стола витрачається 5 м3 деревини першого виду, а на виготовлення одного стільця – 1 м3 деревини першого виду, на виготовлення одного бюро – 4 м3, однієї книжкової шафи – 12 м3 деревини першого виду. Тоді на виготовлення столів витрачають 5м3 цієї деревини, на виготовлення стільців - м3 деревини першого виду, на виготовлення бюро - 4м3 деревини першого виду, на виготовлення книжкових шаф – 12м3 деревини першого виду. Всі витрати деревини першого виду становлять і не перебільшують запаси підприємства 500 м3, а витрати деревини другого виду становлять і не перебільшують запаси підприємства 1000 м3. Витрати трудових ресурсів становлять і не перебільшують 800 людино-годин.

Загальний прибуток підприємства від виробництва меблів становить:

.

Отже, маємо математичну постановку (математичну модель) задачі:

Треба знайти такі невід’ємні значення , , , які задовольняли б систему лінійних нерівностей і перетворювали цільову функцію на максимум.