ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПСИХОГЕННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ. НЕВРОТИЧНІ ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ

Актуальність проблеми невротичних розладів зв'язана не тільки із значною поширеністю цієї патології, але і її «проміжним» положенням між власне психічними, більш важкими розладами і станами психічної норми, з однієї сторони і, з іншого боку – з соматичними захворюваннями. Таке положення невротичних розладів визначає те, що хворі на них в значній кількості випадків звертаються за допомогою до лікарів-інтернистів різного профілю. Ця тенденція збільшується в наш час, що зв'язано із усе більш помітною соматизацією нервово-психічних розладів, а також з тим, що більшість спеціалізованих установ, орієнтованих на надання допомоги невротичним пацієнтам, територіально й організаційно зв'язані з психіатричними лікарнями, що по об'єктивним і, значною мірою, штучним причинам, мають негативну репутацію у свідомості населення. У такій ситуації уміння виявляти симптоми невротичних розладів стає одним з найважливіших практичних навичок лікарів загального профілю, що є в більшості випадків лікарями «першого контакту» з пацієнтами описуваного контингенту.

Невротичні, зв'язані із стресом і соматоформні розлади об'єднані в одну велику групу (МКХ-10) в силу їхнього історичного взаємозв'язку, а також через зв'язок багатьох з них із психологічним стресом. В наш час проблема даних розладів стала, як зараз прийнято говорити, «знаковою», далеко вийшовши за рамки суто медичної. У зв'язку з цим тема цієї глави актуальна і для формування світоглядної позиції кваліфікованого фахівця.

Ціль загальна – уміти встановити попередній діагноз і обґрунтувати тактикові ведення хворого.

Конкретні цілі - уміти: Цілі вихідного рівня:
1. Оцінювати анамнестичні дані з погляду механізмів формування невротичних, розладів. 1. Уміти збирати анамнез і намічати план обстеження (каф. пропедевтичної терапії).
2. Запідозрити наявність у пацієнта того чи іншого виду невротичних розладів. 2. Уміти проводити тестування за допомогою опросника Айзенка та інтерпретувати отримані результати (цикл загальної психології кафедри ОЗО).  
3. Визначати динаміку невротичних розладів. 3. Розпізнавати органічні і функціональні порушення рухів і чутливості (каф. неврології).
4. Визначати лікувально-реабілітаційну тактику цих розладів.  

Перевірити ступінь своєї підготовки Ви можете, вирішивши запропоновані завдання.

Завдання № 101. Хвора З., 28 років стала відчувати біль в епігастрії, у зв'язку з чим звернулася за допомогою до терапевта. На прийомі хвору обстежував фізикально лікар-інтерн, виконуючи вказівки керівника інтернатури. По закінченню обстеження керівник, підводячи підсумок, у присутності З. сказав: «Взагалі усе вірно, але ви забули вірховський метастаз пошукати і пухлину Круненберга». У даному прикладі має місце:

A. Порушення етичних норм стосовно молодшого колеги

B. Зроблена невірна вказівка на помилку інтерна

C. Порушені етичні норми стосовно пацієнтки

D. Зауваження керівника вірно по змісту і не порушує етичних норм

E. Зауваження вірне по змісту, але порушує етичні норми у відношенні колеги і хворого

Завдання № 102. Хворий В., 46 років. Страждає на хронічний алкоголізм. Напередодні звертання до невропатолога в стані алкогольного сп'яніння заснув на підлозі на витягнутій, підкладеній під голову руці. Прокинувшись, знайшов, що не може розгинати руку у зап'ясті, нечутливість на тильній стороні плеча, передпліччя, частково кисті і пальцях. При підйомі руки кисть звисає. У хворого:

A. Неврит променевого нерва C. Неврит серединного нерву

B. Алкогольна полінейропатія D. Неврит ліктьового нерву

E. Поразка плечового сплетіння

Завдання № 103. У випробуваного по шкалі екстраверсії за методикою Айзенка показник 18б, по шкалі нейротизму - 6б, по шкалі ЛНСІ – 3б. Таким чином, у випробуваного:

A. Сангвінічний темперамент C. Меланхолійний темперамент

B. Холеричний темперамент D. Флегматичний темперамент

E. Результат не підлягає інтерпретації

Завдання № 104. У випробуваного в процесі бесіди і спостереження виявлені такі якості, як підвищена збудливість, поривність дій. Він різкий, імпульсивний, емоційно яскраво виразний, легко втрачає самоконтроль. Швидше за все, показники за методикою Айзенка в нього будуть у межах:

A. Э – 12-24б, Н – 12-24б C. Э – 1-12б, Н – 1-12б

B. Э – 12-24б, Н – 1-12б D. Э – 1-12б, Н – 12-24б

E. Э – 6-10б, Н – 1-6б

Правильні відповіді на тестові завдання на вихідний рівень у додатку 1.

Якщо при виконанні приведених вище тестових завдань виникли труднощі, необхідно звернутися до наступної літератури:

1. Синяченко О.В., Ігнатенко Г.А. Пропедевтика внутренних болезней. Донецк, 2000. – С. 20 – 46.

2. Вітенко І.С. Загальна та медична психолоія .-К. “Здоров’я”, 1997. - С.76 - 89.

3. Загальна психопатологія. Навчальний посібник под ред. проф. В.А.Абрамова. – Донецк, 2010. – 97с.

4. Абрамов В.А., Ряполова Т.Л., Голоденко О.Н., Бурцев О.К. Основи загальної психопатології (таблиці, графіки, діаграми). Навчальний посібник. - Донецк «Каштан», 2009. – 104 с.

5. Абрамов В.А. и соавт. Психопатологические симптомы и синдромы. Донецк, 1998. – 209 с.

6. Нервові та психічні хвороби. Михєєв В.В., Нейман А.В. – К.: Здоров'я, 1992. – С.47-55.

7. Медицинская психология под ред. проф. В.А. Абрамова. – Донецьк, 2008. – 290 с.