АФЕКТИВНІ РОЗЛАДИ

Проблема афективних розладів є однієї з найбільш актуальних тем сучасної медицини. Афективні розлади у виді депресивних або маніакальних станів – найчастіше проявлення психічних розладів у дорослих людей. За прогнозами ВООЗ, депресія до 2020 р. вийде на друге місце причин інвалідності після ішемічної хвороби серця. Серед хворих, що звертаються за допомогою до загальносоматичної лікарні, приблизно 25% составляють хворі на соматизовану депресію, яка маскує або поглибшує справжні соматичні розлади. Імовірність розвитку рекуррентної депресії складає 20% у жінок і 10% у чоловіків; імовірність розвитку біполярних афективних розладів дорівнює приблизно 1% як для чоловіків, так і для жінок. Знижений настрій і втрата почуття задоволення є ключовими симптомами депресії. Приблизно дві третини хворих думають про самогубство, а від 10 до 15% роблять його. Своєчасна діагностика й адекватне лікування ведуть до зниження цих показників і повертають пацієнтів до нормального існування в суспільному середовищі.

Загальна мета: Уміти поставити попередній клінічний діагноз і обґрунтувати тактику ведення хворого з афективним розладом.

Конкретні цілі - уміти: Цілі вихідного рівня:
1.Збирати скарги, анамнез, проводити об'єктивне обстеження пацієнтів з патологією настрою, виділяти й трактувати основні синдроми при афективному розладі. 1. Збирати та оцінювати скарги, анамнез, проводити об'єктивне обстеження основних психічних функцій і розпізнавати симптоми порушення емоцій і рухово-волевых функцій (кафедра неврології та мед.генетики, курс медичної психології).
2. Скласти індивідуальну схему діагностичного пошуку в рамках основного синдрому, трактувати й інтерпретувати результати додаткових методів дослідження. 2. Оцінювати та інтерпретувати дані психологічного дослідження емоцій за допомогою опитувальников Зунга і Янга (курс медичної психології на кафедрі психіатрії та мед.психології).
3. Провести диференціальну діагностику афективних розладів відповідно до диференційно-діагностичного алгоритму. 3. Визначати синдроми при основних психічних розладах (курс медичної психології на кафедрі психіатрії та мед.психології).
4. Поставити попередній клінічний діагноз і обґрунтувати тактику ведення хворих з афективними розладами. 4. Обґрунтувати вибір лікарських препаратів і механізм дії при психічних розладах (кафедра фармакології).
5. Визначити реабілітаційні напрямки, профілактику й прогноз у хворих з афективними порушеннями. 5. Визначати основні види експертизи та профілактики при нервово-психічних розладах (кафедра соціальної медицини і ОЗО).

 

Перевірити ступінь своєї підготовки Ви можете, вирішивши запропоновані завдання.

Завдання № 140. Пацієнт А., 25 років скаржиться на невизначені відчуття «стиснення» і «переливання» в області живота, не пов'язані з прийомом їжі, постійну нудоту й сухість у роті, страх «ковтати тверду їжу». Настрій знижен, тривога. Трагічним тоном висловлює свої переживання. Уважає, що в нього рак шлунка. Які психічні функції порушені у хворого?

А. Емоції С. Інтелект

В. Сприйняття D. Свідомість Е. Воля

Завдання № 141. Хвора Л., 32 року. Під час бесіди з лікарем говорить тихим і повільним голосом, відповіді на питання односкладові. Вираження обличчя страждальницьке, між бровами - складка, що нагадує грецьку букву «омега». Рухова активність знижена, сидить в одноманітній позі. За допомогою якого експериментально-психологічного методу дослідження можна виявити наявність депресії?

А. Тунга С. Спилбергера- Ханина

В. Айзенка D. Шмішека Е. Шульте

Завдання № 142. Хвора М., 49 років, вчителька. Пред'являє скарги на знижений настрій, "вагу на серце", погіршення пам'яті. Під час огляду вираження обличчя сумне, розмовляє повільно, тихим і слабомодульованим голосом, на питання відповідає після паузи. Уважає себе невдахою, обвинувачує себе в поганім ставленні до дітей. Визначите провідний синдром?

А. Депресивний С. Апато-абулічний

В. Астенічний D. Тривожний Е. Психоорганічний

Завдання № 143. Хворий Т., 55 років, перебуває на лікуванні в кардіологічному відділенні з діагнозом: ИХС: стенокардія напруги, фк-3. Пацієнт відзначає скарги на зниження апетиту, тривогу, порушення сну, байдужність до навколишнього. Лікар за рекомендацією психотерапевта призначив флуоксетін. До якої групи лікарських препаратів відноситься даний засіб?

А. Нейролептики С. Стабілізатори настрою

В. Антидепресанти D. Транквілізатори Е. Снотворні засоби

Завдання № 144. Хворий П., 27 років протягом 10 років страждає хронічним психічним розладом з явищами соціальної дезадаптації та стійкою втратою працездатності. Куди повинен направити документи лікар для одержання хворим групи інвалідності?

А. ВКК С. Поліклініка

В. МСЭК D. Стаціонар Е. Психіатричний диспансер

Правильні відповіді на тестові завдання на вихідний рівень у додатку 1.

Якщо при виконанні приведених вище тестових завдань виникли труднощі, необхідно звернутися до наступної літератури:

1. Медицинская психология под ред. проф. В.А. Абрамова. – Донецьк, 2008. – 290 с.

2. Загальна психопатологія. Навчальний посібник под ред. проф. В.А.Абрамова. – Донецк, 2010. – 97с.

3. Абрамов В.А., Ряполова Т.Л., Голоденко О.Н., Бурцев О.К. Основи загальної психопатології (таблиці, графіки, діаграми). Навчальний посібник. - Донецк «Каштан», 2009. – 104 с.

4. Синяченко О.В., Ігнатенко Г.А. Пропедевтика внутренних болезней. Донецк, 2000. – С. 20 – 46.

5. Абрамов В.А. и соавт. Психопатологические симптомы и синдромы. Донецк, 1998. – 209 с.

6. Фармакология. По редакцией проф. И.В. Комисарова.- Донецк.-2001.- С.60-75.