Поміркуйте

1. Чому первісні люди вірили в те, що після смерті тіла душа продовжує життя в іншому світі?

2. Чому анімістичні уявлення характерні для всіх релігій?

3. Що спільного і що відмінного о релігійних системах давніх цивілізацій?

Розкрийте зміст понять:

Тотемізм, фетишизм, магія, анімізм, аніматизм, анімалізм, зоолатрія, шаман, жрець, політеїзм, монотеїзм, пантеон, язичництво, землеробський культ, культ предків, ініціація, ідол, дух, душа, солярний культ, астральні кульги (астролатрія).

Зверніть увагу:

У сучасному світі питання про першорелігію залишається відкритим та дискусійним. Існує велика кількість точок зору на характер першорелігії. Всі теорії з цього питання можна звести до альтернативи: монотеїзм або немонотеїзм (широкий спектр різних вірувань - від політеїзму до анімізму, магії та фетишизму). До різних висновків з цього питання приходить наука, ідеологія (на певному філософському підґрунті) і релігія.

Наука ґрунтується на даних археології та етнографії. Але погляд цих наук поширюється не більше 4 тис. років до н. е. (храмова культура Мальти - 4-2 тис. р. до н.е., критомікенська культура - 3-2 тис. р до н. е), при цьому до нас дійшли письмові свідоцтва тільки господарського призначення. Відомо, що homo sаріеns вклонявся Сонцю (солярний культ), але не відомо кланявся він Сонцю чи бачив в ньому лише образ і вираження єдиного “Сонця правди” - Бога? На це питання поки що немає відповіді. Проте, найдавніший в світі датований пам’ятник релігійної культури - корпус текстів із піраміди царя Унаса (середина XХІV ст. до н.е.) - прямо каже про єдиного Творця “помітного та непомітного світу” Ра-Атуме.

При цьому, детальне вивчення релігійних витоків Давніх цивілізацій і міфологій народів світу свідчить, що за поверхневим політеїзмом знаходяться більш давні сліди монотеїстичних уявлень.

Сьогодні, чиста наука, хоч і не в змозі сказати остаточне слово про першорелігії, проте з більшою ймовірністю передбачає в якості такої монотеїзм (або прамонотеїзм)

Ідеологія (переважно атеїстична) випливає із універсальної теорії еволюції: поступовий розвиток під нижчих форм до вищих (в релігійній області - від фетишизму, анімізму тощо до монотеїзму). Проте, як свідчить сучасна наукова теорія еволюції мало переконлива навіть у біології.

Релігійний погляд (переважно християнські) ґрунтується в питанні про першорелігію на свідченні Біблії. Біблія з перших рядків говорить про витоки монотеїзму.

Точу сьогодні с достатньо чистий говорити, що спочатку люди мали віру в єдиного Бога (монотеїзм). Інші форми релігійної свідомості з’явились пізніше

внаслідок асоціації релігійних почувань людини. Цьому, звичайно, були свої причини (детальніше див. Остов А.И. Путь разума в поисках истины: Основное богословие. — М., 1999. С. 8-57).