Роль сертифікації в оцінці якості продукції

 

У наш час, особливо в умовах ринкових відносин, коли всім підприємствам й організаціям надане право самостійного виходу на зовнішній ринок, вони зіштовхуються із проблемою оцінки якості й надійності своєї продукції.

Міжнародний досвід свідчить про те, що необхідним інструментом, який гарантує відповідність якості продукції вимогам нормативно-технічної документації НТД, є сертифікація. Сертифікат від лат. certim – вірно, facere – робити.

Сертифікація в загальноприйнятій міжнародній термінології визначається як установлення відповідності. Національні законодавчі акти різних країн конкретизують: відповідність чому встановлюється, і хто встановлює цю відповідність.

Сертифікація - це документальне підтвердження відповідності продукції певним вимогам, конкретним стандартам або технічним умовам.

Сертифікація продукції представляє собою комплекс заходів (дій), проведених з метою підтвердження за допомогою сертифіката відповідності (документа) відповідності продукції певним стандартам або іншим НТД.

Багато закордонних фірм витрачають великі кошти й час на доведення споживачеві, що їхня продукція має високу якість. Так, відповідно до закордонних джерел величина витрат на ці роботи становить близько 1-2% всіх витрат підприємств-виробників.

Сертифікація з'явилася у зв'язку з необхідністю захистити внутрішній ринок від продукції, непридатної до використання. Питання безпеки, захисту здоров'я й навколишнього середовища змушують законодавчу владу, з одного боку, установлювати відповідальність постачальника (виробника, продавця й так далі) за уведення в обіг недоброякісної продукції; з іншого боку - установлювати обов'язкові до виконання мінімальні вимоги, що стосуються характеристик продукції, що вводить в обіг. У наш час, особливо в умовах ринкових відносин, коли всім підприємствам й організаціям надано право самостійного виходу на зовнішній ринок, вони зіштовхуються із проблемою оцінки якості й надійності своєї продукції.

У керівництві ISО визначені вісім схем сертифікації третьою стороною:

1. Випробування зразка продукції.

2. Випробування зразка продукції з наступним контролем на основі нагляду за заводськими зразками, які закуплено на відкритому ринку.

3. Випробування зразка продукції з наступним контролем на основі нагляду за заводськими зразками.

4. Випробування зразка продукції з наступним контролем на основі нагляду за зразками, придбаними на відкритому ринку й отриманими із заводу.

5. Випробування зразка продукції й оцінка заводського керування якістю з наступним контролем на основі нагляду за заводським управлінням якості й випробувань зразків, отриманих із заводу й відкритого ринку.

6. Оцінка заводського керування якістю.

7. Перевірка партій виробів.

8. 100%-ний контроль.

У процесі діяльності із сертифікації продукції, постачальник може зіштовхнутися з двома суб'єктами цього процесу (рис. 1.2).