рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з дисципліни: «Системи управління якістю»

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з дисципліни: «Системи управління якістю» - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України ...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ХЕРСОНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра переробки, стандартизації і сертифікації сировини

Реєстр. № ____________

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

    з дисципліни: «Системи управління якістю»

ВСТУП

Висока якість продукції – це «альфа» і «омега» всієї управлінської діяльності підприємства, бо саме якість в істотній мірі визначає конкурентоспроможність та прибутковість підприємства або фірми.

Сьогодні насиченість ринків різноманітною продукцією і послугами сприяла тому, що споживач одержав можливість вибору. Це привело до того, що забезпечення високої якості продукції перетворилось у магістральний напрямок соціально-економічного розвитку більшості країн світу. Актуально це і для України. Її прагнення інтегруватися у європейські і світові економічні структури вимагає засвоєння нових правил поведінки, які диктує ринкова економіка. В сучасних умовах виживає та організація, яка має найновіші технології, найвищу якість продукції, найнижчі ціни і найвищі орієнтири стосовно найвимогливішого споживача.

Проблема якості багатогранна і має політичний, соціальний, економічний, науково-технічний і організаційний аспекти.

 

Головна мета дисципліни «Системи управління якістю»

- формування систематичних знань про організаційно-методичні основи сучасних систем управління якістю;

- здобуття сучасних уявлень про основні стадії формування якості продукції;

- знайомство студентів зі спеціальними функціями систем управління якістю продукції;

- ознайомлення з практикою створення, впровадження та управління системою якості;

- вивчення досвіду оцінювання рівня якості продукції;

- опанування процедури проведення внутрішнього і зовнішнього аудиту систем якості;

- вивчення основних методів управляння якістю;

- ознайомлення з основами управління якістю за міжнародними стандартами ISO серії 9000.

 

 

ЗАГАЛЬНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ

 

1. Перед виконанням роботи студенти повинні вивчити матеріал, що відноситься до теми роботи по конспекту лекцій і рекомендованій літературі.

2. До виконання лабораторних робіт студенти допускаються після інструктажу по техніці безпеки праці і пожежної безпеки в лабораторії в цілому і на кожному робочому місці.

3. Після виконання лабораторної роботи студенти оформляють звіт в індивідуальних лабораторних журналах, де повинні міститися: мета роботи, основні відомості, завдання для виконання роботи, початкові дані, результати згідно завдання і висновки.

4. По кожному розділу курсу, закріплюваному відповідною лабораторною роботою, студенти самостійно відповідають на комплекс контрольних питань, які допоможуть глибше засвоїти матеріал, що вивчається.

5. Лабораторну роботу кожний студент захищає індивідуально, за результатами захисту проставляється залік.

6. Загальний залік по лабораторних роботах виставляється за наявності звітів і захисту кожної лабораторної роботи.

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1

Вивчення основних термінів і понять з систем якості

Мета роботи –вивчення змісту термінів та визначення основних понять стосовно управління та забезпечення якості продукції, дослідження еволюції систем якості.

 

Стислі теоретичні відомості

Основи теорії якості

Якість – комплексне поняття, що характеризує ефективність всіх сторін діяльності: розробка стратегії, організація виробництва, маркетинг тощо.… Стандарти серії ISO 9000 розроблено для сприяння організаціям, незалежно від… Іншими словами, стандарти ISО – тверда орієнтація на споживача. При цьому мова йде про культуру виробництва, так…

Основні терміни та визначення

Технічний комітет, відповідальний за цей стандарт, – ТК 93 «Системи управління якістю, довкіллям та безпечністю харчових продуктів» (підкомітет ПК… Замовники вимагають продукцію, характеристики якої задовольняють їхні потреби… Підхід, що базується на застосуванні систем управління якістю, спонукає організації аналізувати вимоги замовників,…

Роль сертифікації в оцінці якості продукції

У наш час, особливо в умовах ринкових відносин, коли всім підприємствам й організаціям надане право самостійного виходу на зовнішній ринок, вони… Міжнародний досвід свідчить про те, що необхідним інструментом, який гарантує… Сертифікація в загальноприйнятій міжнародній термінології визначається як установлення відповідності. Національні…

Рис. 1.2. Взаємини суб'єктів сертифікації

 

Застосування підприємствами сертифікації продукції в умовах ринкових відносин дає наступні переваги:

• забезпечує довіру внутрішніх і закордонних споживачів до якості продукції;

• полегшує й спрощує вибір необхідної продукції споживачам;

• забезпечує споживачеві одержання об'єктивної інформації про якість продукції;

• сприяє більш тривалому успіху й захисту в конкуренції із виробниками не сертифікованої продукції;

• зменшує імпорт у країну аналогічною продукції;

• запобігає надходження в країну імпортної продукції не відповідного рівня якості;

• стимулює поліпшення якості НТД шляхом встановлення в ній більш прогресивних вимог;

• сприяє підвищенню організаційно-технічного рівня виробництва;

• стимулює прискорення НТП.

Сертифікація - важливий фактор забезпечення довіри при взаємних поставках продукції, а також рішення таких великих соціальних завдань, як гарантія безпеки продукції, яка споживається (або використовується), охорона здоров'я й майна громадян, захист навколишнього середовища. Розвиток сертифікації в загальному економічному просторі різних держав полягає у взаємному визнанні результатів сертифікації продукції, яке може базуватися на гармонізації законодавчої бази, використанні єдиних стандартів і взаємо визнаних механізмів встановлення відповідності.

 

Основні етапи розвитку систем якості

Для графічної ілюстрації основних етапів розвитку систем якості нами використана фігура, добре відома в російському виробництві – "Знак…  

Рис. 1.6. П'ять зірок якості

 

1. Перша зірка відповідає початковим етапам системного підходу, коли з'явилася перша система – система Тейлора (1905р). Вона встановлювала вимоги до якості виробів (деталей) у вигляді полів допусків або певних шаблонів, настроєних на верхню й нижню границі допусків, – прохідні й непрохідні калібри.

Для забезпечення успішного функціонування системи Тейлора були введені перші професіонали в області якості – інспектори.

Система мотивації передбачала штрафи за дефекти й брак, а також звільнення. Система навчання зводилася до професійного навчання й навчання працювати з вимірювальним і контрольним устаткуванням. Взаємини з постачальниками й споживачами будувалися на основі вимог, установлених у технічних умовах (ТУ), виконання яких перевірялося при приймальному контролі (вхідному й вихідному).

Всі відзначені вище особливості системи Тейлора зробили її системою управління якістю кожного окремо взятого виробу.

 

Друга зірка.

В 1924 р. у “Белл Телефоун Леборетриз” (нині корпорація AT&Т) була створена група під керівництвом д-ра Р.Л.Джонса, що заклала основи… Системи якості ускладнилися, тому що в них були включені служби, які… Більш складною стала мотивація праці, тому що тепер враховувалося, як точно налагоджено процес, який аналізує ті або…

Третя зірка.

На цьому етапі, позначеному третьою зіркою, з'явилися документовані системи якості, що встановлюють відповідальність і повноваження, а також… Системи мотивації стали зміщатися в бік людського фактору. Матеріальне… Головними мотивами якісної праці стали робота в колективі, визнання досягнень колегами й керівництвом, турбота фірми…

Четверта зірка.

стандарти ISО 9000 (1987 р.), що зробили досить істотний вплив на менеджмент і забезпечення якості: МС 9000 "Загальне керівництво якістю й стандарти по забезпеченню… МС 9001 "Системи якості. Модель для забезпечення якості при проектуванні й/або розробці, виробництві, монтажі й…

П'ята зірка.

Сертифікація систем якості на відповідність стандартам ISО 14000 стає не менш популярною, ніж на відповідність стандартам ISО 9000. Істотно зріс… Так в автомобільній промисловості було зроблено перший важливий крок. Трійка американських автомобільних компаній розробила в 1990 р. (1994р. – друга редакція) стандарт ISO-9000…

Напрямки удосконалення систем якості

- системи якості, як органічна частина підприємства, повинні проектуватися, враховуючи їх призначення, цільову орієнтацію та умови функціонування… - удосконалення всіх основних (системоутворювальних ) елементів системи якості… - складність організаційної структури, функцій та технології управління якістю повинні визначатися зважаючи на вимоги…

Порядок виконання роботи

1. Уважно ознайомитися зі змістом державних стандартів ДСТУ 3230-95 “Управління якістю та забезпечення якості. Терміни та визначення”, ДСТУ ІSО 9000:2001 та ДСТУ ІSО 9000-2007 “Основні положення та словник термінів”. Визначити чим відрізняються тексти запропонованих нормативних документів.

2. Скласти таблицю 1.1 відповідно до вимог ДСТУ ІSО 9000-2007.

 

Таблиця 1.1

 

Терміни стосовно процесів та продукції

3. Скласти аналогічні таблиці стосовно управління, відповідності та документації. 4. Підготуватися до виступу чи до участі в дискусії за тематикою лабораторної…  

Контрольні питання

1. Що таке якість?

2. Напрямки удосконалення систем якості.

3. Структура стандартів серії ISO 9000 різних редакцій.

4. Дати визначення основних понять стосовно управління та забезпечення якості продукції.

5. Зміст поняття TQC?

6. В чому відмінності TQM від TQC?

7. Які методи управління якістю використаються в системі TQM?

 

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2

Вивчення основоположних принципів систем управління якістю і загальних вимог до систем якості

Мета роботи – вивчення основоположних принципів систем управління якістю, структури систем управління якістю, структури взаємовідносин з усіма зацікавленими сторонами, сучасного циклу управління якістю, структури процесів на стадіях життєвого циклу продукції.

 

Стислі теоретичні відомості

Основоположні принципи систем управління якістю

Незважаючи на те, що на сьогодні є різні концепції управління якістю, всі вони так чи інакше базуються на стандартах ISO 9000. Враховуючи це, основні організаційно-методичні принципи сучасних систем якості… Основоположні принципи систем управління якістю регламентовано ДСТУ ISO 9000—2001 та ДСТУ ISO 9000—2007. До них…

Структури системи управління якістю

 

На сьогодні відомо три основні складові структури управління якістю.

Структура зовнішніх і внутрішніх взаємовідносин — сукупність процесів взаємовідносин з усіма зацікавленими сторонами, а саме: зі споживачами, з персоналом, постачальниками і партнерами, власниками і кредиторами, суспільством у цілому (рис. 2.2).

 

 

Рис. 2.2. Структура взаємовідносин з усіма зацікавленими сторонами

 

2. Технологічна структура управління якістю — цикл управління якістю (рис. 2.2).

3. Структура стадій життєвого циклу продукції — бізнес-процесів.

Виходячи з кола якості, структуру процесів на стадіях життєвого циклу продукції схематично можна зобразити так(рис. 2.3).

Таким чином, сучасна система якості — це конфігурація розглянутих вище структур і сукупність відповідних процесів (рис. 2.4).

 

Загальні вимоги до системи управління якістю

Відповідно до ДСТУ ISO 9001 та ДСТУ ISO 9004 організація має розробити, документально оформити, впровадити, підтримувати систему якості і… В Україні вимоги стандарту ISO 9001 поширюються з 2001 р., коли Україна… Слідування вимогам ISO 9001 вважається у світі добрим діловим смаком і свого роду візитною карткою якості.

Порядок виконання роботи

2. Віднесіть всі 20 елементів системи якості до різних видів діяльності: до процесів життєвого циклу продукції і до підтримуючих процесів. За… 3. Визначте і перерахуйте елементи системи якості, для яких є обов’язковим… 4. Визначити основні документи систем управління якістю (СУЯ) відповідно до ДСТУ ISO 9001:2009. На прикладі…

Контрольні питання

1. Які основоположні принципи систем управління якістю регламентовано ДСТУ ISO 9000—2001 та ДСТУ ISO 9000—2007?

2. У чому полягає сучасний цикл управління якістю?

3. Основні складові структури управління якістю.

4. У чому полягає сучасний цикл управління якістю?

5. Структури процесів на стадіях життєвого циклу продукції.

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3

ПРИНЦИПИ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ПРОДУКЦІЇ В МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТАХ

Мета роботи –вивчення основоположних принципів управління системами та процесами згідно міжнародних та державних стандартів з управління якістю та забезпечення якості. Опанування структури стандартів ІSО серії 9000 та вимог до систем управління якістю.

 

Стислі теоретичні відомості

Системи управління якістю за ISO

Поштовхом до створення міжнародних стандартів цієї серії можна вважати значне підвищення вимог споживачів до якості продукції. Ці вимоги фіксуються… Технічним комітетом ІSО/ТК 176 була проведена велика робота з узагальненням… За роки, що пройшли від часу опублікування цих стандартів, вони отримали широке визнання та розповсюдження. Більш ніж…

Впровадження міжнародних стандартів ISO серії 9000 в Україні

Детальний перелік усіх елементів системи і рівень їх використання в окремих документах системи стандартів ISO 9000 наведено в табл. 3.2. Підприємство-виробник повинно підтвердити, що воно має реальну систему… · відповідність показників якості продукції встановленим вимогам;

Застосування головних елементів системи управління якістю

В Україні системи управління якістю сертифікували понад 700 підприємств та організацій. Громадський рух за якість в Україні було започатковано у 1989 році одночасно… Сьогодні Українська асоціація якості, яка є лідером громадського руху за якість в Україні, об’єднує 450 провідних…

Порядок виконання роботи

2. Визначити мінімальний набір елементів системи якості, який необхідно виконати підприємству для доведення своєї здатності виготовляти якісний… 3. Ознайомитись зі стандартами серії ISO 9000 різних років видання (1994р. і…  

Версії стандартів ISO 9000

4. Встановити основне призначення стандартів серії ISO 9001 та ISO 9004 та вимоги щодо управління якістю продукції, які висуваються у стандартах ISО…

Контрольні питання

1. В яких міжнародних стандартах висунуто принципи управління якістю?

2. Які елементи містить комплекс міжнародних стандартів ISO 9000?

3. Яким документом на підприємстві підтверджується дотримання стандартів ISO 9000 і яким чином він впливає на імідж підприємства?

4. Яке призначення міжнародних стандартів серії ISO 9001 та ISO 9004 та їх взаємозв’язок?

5. Що таке верифікація та валідація процесів?

 

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4

Розробка системи управління якістю продукції на підприємстві

Мета роботи – вивчення наукових аспектів управління якістю продукції: принципи управління якістю продукції, етапи створення систем управління якістю, критичний аналіз діючої системи якості та методи підвищення ефективності управління якістю продукції на підприємстві.

 

Стислі теоретичні відомості

Наукові аспекти управління якістю та конкурентоспроможністю підприємства

Адже для того, щоб успішно керувати підприємством у непростих економічних умовах, українські підприємці повинні не тільки поєднувати в собі особисті… Вперше клієнта можна залучити чудовою рекламою, або розкішним інтер’єром, але… У житті ми часто вживаємо поняття “якість”: ділові якості, якість продукції, послуг, праці, якість життя, тощо.

Етапи створення систем якості

Система управління якістю – це особлива організація у виробничій системі. Основним у цій організації є документованість всіх процесів, що мають… Під створенням систем якості розуміють їх розробку і впровадження в діяльність… Система якості є сукупністю структур, які виконують функції управління якістю за встановленими методами. Тому розробка…

Управління якістю в системі інноваційного розвитку підприємства

Сучасне управління якістю продукції повинне прямо орієнтуватися на характер потреб, їхню структуру й динаміку; ємність і кон'юнктуру ринку; стимули,… Створення на підприємстві систем управління призведе до істотного розширення… На рис. 4.1. зображено узагальнений процес «створення якості». При цьому всі наведені дії є складними і являють собою…

Порядок виконання роботи

1. Схематично зобразити етапи створення систем управління якістю.

2. Зобразити приклад організаційної структури для розробки, впровадження і супроводження СУЯ.

3. Встановити послідовність дій при впровадженні системи якості (зобразити схематично).

4. Розробити можливий варіант СУЯ для запропонованого викладачем підприємства, наприклад, залізничного вокзалу. Обґрунтувати доцільність введення СУЯ на залізниці.

 

Контрольні питання

1. Яким чином здійснюється впровадження систем якості?

2. Етапи створення систем якості.

3. У чому полягає політика управління якістю?

4. Сутність узагальненого процесу “створення якості”.

5. Що розуміють під терміном “управління якістю”?

6. У чому суть впровадження системи управління якості на базі концепції TQM?

Лабораторна робота № 5

Вивчення основних принципів аудиту згідно з ІSО 19011

Мета роботи –вивчення змісту стандарту ІSО 19011 щодо процедур проведення внутрішнього і зовнішнього аудитів систем управління якістю, а також вимог до компетентності аудиторів і методів її оцінювання.

 

Стислі теоретичні відомості

Перевірки систем якості регламентуються стандартом ІSО 19011:2002. Цей міжнародний стандарт містить керівні вказівки з менеджменту програм аудитів,… Аудит (перевірка) – систематичний, незалежний і документований процес… Внутрішні аудити, які іноді називають “аудитами першою стороною”, проводяться зазвичай самою організацією або від її…

Керівні принципи аудиту згідно з ISO 19011

Міжнародний стандарт ISO 19011.“ Рекомендації з аудиту систем менеджменту якості і/або навколишнього середовища” містить настанови щодо процедур… Стандарт регламентує такі положення та етапи робіт: • основні принципи аудиту;

Основні принципи аудиту

Справедливе подання результатів аудиту полягає в зобов'язанні аудитора повно і правдиво повідомляти результати аудиту, а будь-які невирішені питання… Належна професійна обережність означає використання розумної обережності під… Незалежність аудиту означає неупередженість і об'єктивність заключного висновку за результатами аудиту.

Специфічні знання і вміння аудитора систем управління навколишнім середовищем.

Методи управління навколишнім середовищем. Компетентність аудитора має включати: 1) термінологію у сфері навколишнього середовища; 2) принципи управління навколишнім середовищем і їх реалізацію;

Порядок виконання роботи

2. Скласти блок-схему проведення внутрішнього аудиту. 3. Схематично зобразити перелік вимог до експертів-аудиторів під час перевірки… 4. Уміння проводити спостереження – це одна із особливостей, яка свідчить про найбільш високий рівень роботи аудитора.…

Контрольні питання

2. Дайте визначення аудиту (перевірки). 3. Що може бути об’єктом аудиту? 4. Розкажіть про основні види аудитів, а саме: внутрішні аудити першою стороною; зовнішні аудити другою і третьою…

Лабораторна робота № 6

ЗАСТОСУВАННЯ КОМПЛЕКСНИХ ПОКАЗНИКІВ ПІД ЧАС АНАЛІЗУ РІВНЯ ЯКОСТІ ТА ОПТИМІЗАЦІЇ АСОРТИМЕНТУ ПРОДУКЦІЇ

 

Мета роботи –навчитисяобирати рівні основних розмірних показників якості продукції. Отримання комплексних показників якості і показників бажаності, їх аналіз за якісними градаціями різних груп промислової продукції.

Стислі теоретичні відомості

Оцінювання рівня якості промислової продукції

Рівень якості продукції — це відносна характеристика, яка ґрунтується на порівнянні значень показників якості продукції, що оцінюється, з базовими… Найінтенсивніше процес розвитку та зміни сутності якості, її параметрів… Оцінювання рівня якості продукції це сукупність операцій, які охоплюють вибір номенклатури показників якості…

Вирази для розрахунку комплексних середньозважених показників якості

Зауваження: - для позитивних показників   - для негативних показників

Визначення відносних (диференціальних) показників якості продукції у безрозмірній формі

Для визначення комплексного показника якості продукції одиничні показники, коефіцієнти вагомості яких за одним із відомих способів переводять у… Перевага відносних (безрозмірних) показників полягає у тому, що вони… Таким чином, відносні показники характеризують ступінь наближення оцінюваних властивостей об’єкту до нормативного…

Комплексна оцінка якості продукції (послуг) з використанням функції бажаності

 

Показники бажаності – безрозмірні недискретні характеристики якості, які змінюються у межах від 0 до 1 при будь-якому діапазоні зміни розмірних показників якості хі. Визначають показники бажаності q за допомогою допоміжних показників у за наступними формулами:

 

- для 0<у< (6.7)

- для - <у< (6.8)

 

Розмірні значення хі натуральних показників якості перераховуються у розмірні допоміжні показники у за формулою:

 

(6.9)

 

або

 

(6.10)

 

Щоб знайти коефіцієнти а0 і а1, необхідно мати нормовані значення показників бажаності q, значення безрозмірних показників у, а також значення розмірних показників хі для двох рівнів градації якості. Для визначення коефіцієнтів а0 , а1 і а2 необхідно мати нормовані значення для трьох рівнів градації якості.

Значення функції у і, відповідно, коефіцієнти а0 , а1 і а2 визначаються в залежності від того, які значення q задані для основних рівнів якості (див. варіант 1 і 2 табл. 6.2).

Наведемо наступний приклад. Для нетканого полотна нормована величина розривного навантаження. Для першого сорту вона складає не менше 10даН, для другого не менше 6даН. Візьмемо для обчислення коефіцієнтів а0 , а1 і а2 нормовані дані другого варіанту (табл. 6.2); допустимо, що перший сорт відповідає рівню “відмінно”, а другий – рівню “задовільно”.

Таблиця 6.2

 

Значення показників бажаності q і відповідних безрозмірних допоміжних показників у

Підставимо дані, які маємо у рівняння (6.9), отримаємо систему рівнянь виду Розв’язуючи цю систему, отримаємо а0=-5,2, а1=0,97. Таким чином, підставляючи фактичні дані (розривне навантаження…

Значення функції бажаності в основних і проміжних точках

  Рис. 6.2. Номограма для визначення показників бажаності (формула 6.8)

Порядок виконання роботи

1. Отримати від викладача дані серії вимірювання ОПЯ, які входять в комплексну оцінку та оформити їх у табл. 6.4.

2. Розрахувати середні значення показників та обрати за відповідною НТД гранично допустимі значення ОПЯ, які входять у комплексну оцінку. Результати записати в табл. 6.4.

 

Таблиця 6.4

 

Первинні дані для обчислення коефіцієнтів вагомості ОПЯ

3. Обчислити коефіцієнти вагомості показників якості, які використовуються для розрахунку комплексного середньоарифметичного, середньо… 4. Отримати завдання для визначення комплексного показника якості обраного…  

Приклад завдання для визначення значень ОПЯ у відносних одиницях

5. Визначити значення диференційних показників, використовуючи вирази (6.1 – 6.6). 6. Визначити значення комплексного показника різними способами за формулами,… 7. Зробити висновок про рівень якості оцінюваного об’єкту за найменшим значенням КПЯ за наступною шкалою (табл.…

Характеристика рівня якості продукції (послуг) з залежності від значення КПЯ

Значення комплексного показника Характеристика рівня якості
0,00…0,40 “незадовільно”
0,41…0,60 “задовільно”
0,61…0,80 “добре”
0,81…1,00 “відмінно”

 

8. Побудувати графік функції бажаності за даними табл. 6.2

 

 

Контрольні питання

1. Назвіть переваги і недоліки застосування експертних методів для визначення коефіцієнтів вагомості показників.

2. Які варіанти нормування можуть бути встановлення для одиничних показників якості?

3. Що таке відносний показник якості і як він визначається при наявності декількох рівнів градації якості?

4. Які існують способи обчислення КПЯ, у чому їх переваги і недоліки?

5. Що представляє собою показник бажаності?

 

Лабораторна робота № 7

Використання основних статистичних інструментів контролю, аналізу та управління якістю

Мета роботи –Вивчення різних видів контрольних листків. Використання гістограм для оцінки і аналізу якості процесів. Вивчення особливостей використання причинно-наслідкової діаграми Ісікави. Використання Діаграми Парето для аналізу причин виникнення дефектів та шляхів підвищення якості продукції. Використання контрольних карт Шухарта в діяльності випробувальних лабораторій.

 

Стислі теоретичні відомості

Методи управління якістю

1) класичні методи, які було розроблено впродовж усього періоду становлення менеджменту якості та які зберегли свою актуальність на сьогоднішній… 2) «нові» методи, становлення й розвиток яких відбувалися наприкінці ХХ ст. і… Такий підхід до класифікації є досить умовним, оскільки значна кількість методів має багато спільного у структурі й…

Основні інструменти контролю, аналізу і управління якістю

Основні інструменти контролю, аналізу і управління якістю часто називають "сім простих японських статистичних методів контролю, аналізу й… Контрольний листок - це форма для систематичного збору даних і автоматичного… Контрольний листок - це паперовий бланк, на якому заздалегідь надруковані назви й діапазони контрольованих показників,…

Порядок виконання роботи

1. Розробіть контрольний листок відповідно до виробництва текстильного матеріалу. Заповніть його даними. 2. Побудуйте діаграму Парето, для цього розробіть бланк таблиці для обробки… 3. Побудуйте причинно-наслідкову діаграму з виявлення причин появи дефекту "кінцеві пороки" при виробництві…

Контрольні питання

1. Чим відрізняються інструменти й методи управління якістю? Як особисто ви визначите поняття «інструменти управління» та «методи управління»? 2. Яка принципова відмінність між інструментами контролю та інструментами… 3. Які інструменти та методи управління компаніями використовуються за сучасних умов для вдосконалення бізнесу й…

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №8

  Мета роботи - вивчення основних положень і особливостей впровадження системи…  

Стислі теоретичні відомості

 

Системи управління безпекою харчових продуктів за ДСТУ 4161 і ISO 22000

На сьогоднішній момент глобалізація ринку харчової промисловості призвела до необхідності вирішувати проблему безпеки продуктів харчування і… Проблема має наскільки серйозний і масштабний характер, що уряди країн і… У світлі вступу України у Світову Організацію торгівлі (WTO), українським підприємствам-виробникам харчової продукції…

Порядок виконання роботи

1. Встановити загальні вимоги до системи управління безпечністю харчових продуктів відповідно до ДСТУ 4161-2003. 2. Визначити принципи системи НАССР, послідовна реалізація яких дозволяє… 3. Скласти алгоритм розробки і впровадження системи НАССР відповідно до ДСТУ 4161-2003.

Контрольні питання

1. У чому сутність системи НАССР?

2. На яких основних принципах базується СУБХП?

3. Що розуміють під безпечністю харчових продуктів?

4. Що таке критична точка контролю?

5. Навести перелік небезпечних факторів для харчових продуктів.

6. На чому базується стандарт ISO 22000:2005?

7. Які переваги надає підприємству сертифікація НАССР?

 

 

ЛІТЕРАТУРА

1. ДСТУ 3230-95 “Управління якістю та забезпечення якості. Терміни та визначення” 2. ДСТУ ІSО 9000-2001 “Системи управління якістю. Основні положення та… 3. ДСТУ ISO 9000:2007 “Основні положення та словник термінів”.

– Конец работы –

Используемые теги: методичні, рекомендації, дисципліни, системи, управління, якістю0.087

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з дисципліни: «Системи управління якістю»

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

НОРМАТИВНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Методичні вказівки до вивчення нормативної дисципліни дисципліни Безпека життєдіяльності
Національний транспортний університет... Кафедра екології та безпеки життєдіяльності...

Управління процесом проектування операційної системи. Управління поточним функціонуванням операційної системи
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Економічний факультет... Кафедра менеджменту і маркетингу...

Робоча програма та методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни Історія України за вимогами кредитно-модульної системи навчання КИЇВ
НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОДОГІЇ... Кафедра гуманітарних дисциплін...

Методичні рекомендації Контрольні завдання До виконання практичних занять з дисципліни Технологічні розрахунки в хімічній технології
Херсонський національний технічний університет... Кафедра хімічної технології та дизайну... волокнистих матеріалів...

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

З дисципліни Сімейне право МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ТА ЗАВДАННЯ
Міністерство внутрішніх справ України... Харківський національний університет внутрішніх... Кафедра охорони інтелектуальної власності цивільного права та цивільного процесу...

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

0.035
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам