Перша допомога при ударах, порізах, переломах

При переломах, вивихах необхідно надати потерпілому зручне положення, яке виключає рухи пошкодженої частини тіла.



 


Підвішування руки на хустину

Це досягається шляхом накладання шини, а при її відсутності можна використати палки, до­шки, фанеру і ін. Шина повинна бути накладена так, щоб були надійно іммобілізовані два сусідні з місцем ушкодження суглоби (вище і нижче),а якщо перелом плеча чи стегна - то три суглоби. Накладають шину поверх одягу або кладуть під неї що-небудь м’яке - вату, шарф, рушник. Шина повинна бути накладена так, щоб центр її знаходився на рівні перелому, а кінці накладалися на сусідні суглоби по обидва боки перелому. Фіксація відкритого перелому вимагає дотримання додаткових умов. З метою попередження забруднення рани, необхідно змастити поверхню шкіри навколо рани настойкою йоду. Попередньо зупинити кровотечу, і накласти стерильну пов’язку.

Якщо потерпілий отримав удар (важливо не переплутати його з переломом або вивихом), до місця травми слід прикласти холодний предмет (сніг, лід, ганчірку, змочену у воді)і міцно забинтувати ударене місце.

Удар -це ушкодження м’яких тканин, що частіше супроводжуються крововиливами під шкіру. Перша допомога і лікування такі самі, як при розтягненнях зв’язок.

На підприємствах громадського харчування найбільш частими травмами є порізи пальців та кінцівок рук. При травмі долоні необхідно зігнути пальці, щоб зійшлися сухожилля, при пораненні зовнішньої сторони кінцівки - розігнути долоню і відвести пальці як можна далі назад. При порізах необхідно змастити рану антисептиком і накласти джгут або пов’язку і терміново відправити до лікарні.

При переломах (ознакою закритого перелому є сильний біль, викривлення кінцівки, припухлість, відкритого - рвана рана, куски кістки) і вивихах задачею першої допомоги буде забезпечення спокійного, фіксованого положення травмованої кінцівки. При наданні першої допомоги необ­хідно: зупинити кровотечу, накласти пов’язку на рану, обкласти кінцівку ватою, накласти шину, використовуючи для цього підручні матеріали.

При переломі плеча або передпліччя руку необхідно підвісити на косинку, при переломі ключиці - прибинтувати до тіла.

 

 

Підвішування руки на полі піджака



 


При переломі ребер необхідно міцно забинтувати груди або стягнути їх рушником під час видиху. При ушкодженні тазу необхідно обережно стягнути його широким рушником, покласти на тверді ноші, а під зігнуті і розведені колінні суглоби підкласти валик.

Особливо небезпечна травма хребта. У таких випадках необхідно обережно, не піднімаючи потерпілого, підсунути під його спину дошку, щит, двері тощо.

При переломах та вивихах ключиці у підм'язову западину кладуть вату або інший матеріал, згинають руку в лікті під прямим кутом і прибинтовують її до тулуба. Рука нижче ліктя повинна перебувати у косинці, яку підв’язують до шиї.



Накладання пов’язки при переломі або вивиху ключиці


При переломах і вивихах кисті та пальців рук роблять таким чином: кисть руки з вкладеним у долоню жмутом вати, бинта (пальці зігнуті) прикладають до шини, яка повинна починатися біля середини передпліччя і закінчуватися біля кінців пальців, і перебинтовують.

При розтягу зв’язок суглобів - підняти хвору кінцівку догори, накласти холодний компрес та тісну пов’язку , створити спокій до прибуття лікаря.

При ударах - забезпечити потерпілому повний спокій, накласти на місце удару холодний компрес. При ударах із синцями не слід класти примочки, місце удару змастити настойкою йоду і накласти пов’язку.