ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ

 

Основні завдання бухгалтерського обліку реалізації зводяться до нижченаведеного:

· відображення ступеня виконання бізнес-плану на реалізацію сільськогосподарської продукції;

· своєчасне документальне оформлення кожної партії реалізованої продукції;

· контроль за своєчасним надходженням плати за реалізовану продукцію;

· визначення фінансових результатів від реалізації продукції (робіт, послуг).

Для обліку реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг Планом рахунків бухгалтерського обліку передбачені рахунки: 70 "Доходи від реалізації", 90 "Собівартість реалізації", 93 "Витрати на збут".

Для обліку доходів від реалізації при­значений рахунок 70 "Доходи від реалі­зації". Рахунок 70 "Доходи від реалі­зації" призначено для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, а також про суму знижок, наданих покупцям та про інші вирахування з доходу.

Рахунок 70 "Доходи від реалізації" має такі субрахунки:

701 "Дохід від реалізації готової продукції"";

702 "Дохід від реалізації товарів";

703 "Дохід від реалізації робіт і послуг";

704 "Вирахування з доходу".

За кредитом субрахунків 701-703 відображується збільшення (одержання) доходу, за дебетом - належна сума непрямих податків (акцизного збору, податку на додану вартість та інших передбачених законодавством) та списання у порядку закриття на рахунок 79 "Фі­нансові результати".

На субрахунку 701 "Дохід від реалізації готової продукції" уза­гальнюється інформація про доходи від реалізації готової продукції.

На субрахунку 702 "Дохід від реалізації товарів" підприємства торгівлі та інші організації узагальнюють інформацію про доходи від реалізації товарів.

На субрахунку 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг" підпри­ємства і організації, що виконують і надають послуги, узагальнюють інформацію про доходи від реалізації робіт і послуг.

На субрахунку 704 "Вирахування з доходу" за дебетом відо­бражується сума надходжень за договорами комісії, агентськими та іншими аналогічними договорами на користь комітентів, принципа­лів; сума наданих після дати реалізації знижок покупцям, вартість повернених покупцем продукції та товарів на інші суми, що підля­гають вирахуванню з доходу. За кредитом субрахунку 704 відобра­жується списання дебетових оборотів на рахунок 79 "Фінансові результати".

Окремими групами доходів від реалізації готової продукції мо­жуть бути:

· доходи від реалізації продукції рослинництва;

· доходи від реалізації продукції тваринництва;

· доходи від реалізації продукції переробки продукції рослинництва та тваринництва;

· доходи від реалізації тварин на вирощуванні і відгодівлі. Окремими напрямами одержання доходів від реалізації готової продукції доцільно виділити:

· доходи від реалізації сільськогосподарської продукції для державних і регіональних потреб;

· доходи від реалізації сільськогосподарської продукції переробки підприємством;

· доходи від реалізації сільськогосподарської продукції через мережі пунктів заготівлі, а також обслуговуючих сільськогосподар­ських кооперативів;

· доходи від реалізації сільськогосподарської продукції на ринку;

· доходи від реалізації сільськогосподарської продукції за товарообмінними (бартерними) операціями;

· доходи від реалізації готової продукції за іншими напрямами.

Дебет рахунка 70 "Доходи від реалізації" кореспондує з креди­том рахунків: 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками"; 64 "Розрахунки за податками й платежами"; 68 "Розрахунки за іншими операціями"; 79 "Фінансові результати".

Кредит рахунка 70 "Доходи від реалізації" кореспондує з дебе­том рахунків: 14 "Довгострокові фінансові інвестиції", 16 "Довгострокова дебіторська заборгованість", 30 "Каса", 31 "Рахунки в банках", "Короткострокові векселі одержані", 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками", 37 "Розрахунки з різними дебіторами", 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", 66 "Розрахунки з оплати праці", "Розрахунки за іншими операціями", 69 "Доходи майбутніх періодів", 79 "Фінансові результати".

Для бухгалтерського обліку собівартос­ті реалізованої готової продукції, това­рів, робіт та послуг призначено рахунок 90 "Собівартість реалізації".

За дебетом цього рахунка відобра­жується виробнича собівартість реалі­зованої готової продукції, робіт, послуг; фактична собівартість реалізованих товарів (без торгових націнок), за кредитом - списання в порядку закриття дебетових оборотів на рахунок 79 "Фінансові результати".

Адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати не включаються до складу виробничої собівартості готової та реалізованої продукції, а тому інформація про такі витрати уза­гальнюється на рахунках обліку витрат звітного періоду - 92 "Адмі­ністративні витрати", 93 "Витрати на збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності".

Рахунок 90 "Собівартість реалізації" має такі субрахунки:

901 "Собівартість реалізованої готової продукції"

902 "Собівартість реалізованих товарів",

903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг".

При організації аналітичного обліку за рахунком 90 "Собівар­тість реалізації" необхідно дотримуватись того принципу, який за­кладений при організації аналітичного обліку за рахунком 70 "Доходи від реалізації", тобто аналітичні рахунки як за напрямами реалізації, так і за видами реалізованої продукції, товарів, робіт, по­слуг повинні бути тотожними.

Дебет рахунка 90 "Собівартість реалізації" кореспондує з кре­дитом рахунків: 21 "Тварини на вирощуванні та відгодівлі", 23 "Ви­робництво", 26 "Готова продукція", 27 "Продукція сільськогоспо­дарського виробництва", 28 "Товари".

Для обліку витрат на збут передбачено ведення рахунка 93 "Витрати на збут", на якому сільськогосподарські підприємства відображують витрати, пов'язані з реалізацією продукції: тара і пакувальні матеріали для готової про­дукції; доставка продукції на станцію відправлення, вантаження в автомобілі, вагони та інші транспортні засоби; комісійні збори, сплачені збутовим та іншим посередницьким організаціям, вивізне мито; утримання приміщень для зберігання продукції в місцях її реалізації, оплата праці продавців, рекламні витрати, інші аналогічні за призначенням витрати.

Дебет рахунка 93 "Витрати на збут" кореспондує з кредитом та­ких рахунків: 20 "Виробничі запаси" - на вартість матеріальних цін­ностей, використаних при відвантаженні продукції, а також при її зберіганні в місцях реалізації: 23 "Виробництво" - на вартість по­слуг з транспортування продукції до місця реалізації; 63 "Розрахун­ки з постачальниками та підрядниками" - на вартість робіт та послуг з транспортування продукції до місця реалізації; 37 "Розрахунки з різними дебіторами" - на суму витрат службових відряджень пра­цівників збуту; 66 "Розрахунки з оплати праці" - на суму нарахова­ної оплати праці працівникам, зайнятим на реалізації продукції; 65 "Розрахунки за страхуванням" - на суму нарахувань на соціальні заходи, що відносяться на збут, та ін.

Списання витрат на збут на підставі бухгалтерської довідки ві­дображують за кредитом рахунка 93 "Витрати на збут" і дебетом рахунка 79 "Фінансові результати".

Таким чином, зіставлення чистих доходів від реалізації, які ві­дображені на рахунку 70 "Доходи від реалізації" та собівартості реа­лізованої продукції, яка відображується на рахунку 90 "Собівартість реалізації" дає змогу визначити валовий фінансовий результат (при­буток або збиток), який показується окремо статтею в Звіті про фі­нансові результати.

Деякі сільськогосподарські підприємства поряд з виробництвом і реалізацією сільськогосподарської продукції займаються роздрібною торгівлею това­рами. Для обліку реалізації товарів застосовується субрахунок 902 "Собівартість реалізованих товарів" і 702 "Дохід від реалізації товарів". Витрати на збут товарів відображуються на рахунку 93 "Витрати на збут".

Слід окремо відмітити зміни у обліку доходів і витрат, внесених П(С)БО 30 "Біологічні активи". Відповідно до нього, сільськогосподарська продукція після її первісного визнання обліковується як запаси відповідно до П(С)БО 9 Запаси". Продану продукцію списують на реалізацію за ціною, за якою вона відображена на рахунках 21 "Поточні біологічні активи", 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва": дебет субрахунку 901 "Собівартість реалізованої готової продукції" і кредит рахунків 21, 27. Дохід від реалізації відображається за дебетом рахунків 30 "Каса", 36 "Розрахунки з покуп­цями та замовниками" і кредит субрахунку 701 "Дохід від реалізації готової продукції" (табл. 2).

Таблиця 2.

Облік реалізації сільськогосподарської продукції і біологічних активів

 

 

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
дебет кредит
Списано на реалізацію собівартість готової продукції (за вартістю, за якою продукція відображена на матеріальних рахунках) 90 "Собівартість реалізації" 21 "Поточні біологічні активи", 26 "Готова продукція", 27 "Про­дукція сільськогосподарського виробництва"
Нараховано за продані цінності 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" 701 "Дохід від реалізації готової продукції11
Відображено податок на додану вартість 701 "Дохід від реалізації готової продукції" 641 "Розрахунки за податками"
Надійшла на поточний рахунок оплата за продані цінності 31 "Рахунки в банках" 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"
Списано на фінансові результати:      
а) собівартість реалізації 791 "Результат операційної діяль­ності" 901 "Собівартість реалізованої готової продукції"
б) виручка від реалізації 701 "Дохід від реалізації готової продукції" 791 "Результат операційної ді­яльності"
Списано довгострокові біологічні активи на реаліза­цію, які обліковуються за первісною вартістю:      
а) на суму зносу 134 "Накопичена амортизація довгострокових біологічних акти­вів" 16 "Довгострокові біологічні ак­тиви"
б) на залишкову вартість 972 "Собівартість реалізованих необоротних активів" 16 "Довгострокові біологічні ак­тиви"
Відображено дохід від реалізації довгострокових біологічних активів 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками 701 "Дохід від реалізації готової продукції"
Зменшено дохід на суму податку на додану вар­тість 701 "Дохід від реалізації готової продукції" 641 "Розрахунки за податками"