ОБЛІК ДОХОДІВ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ

 

За журнально-ордерної форми облік до­ходів і фінансових результатів ведуть у журналі-ордері № 11 с.г. та відповідних відомостях до нього. Дані первинних документів уза­гальнюють у таких реєстрах: "Реєстр доку­ментів по реалізації готової продукції (без­готівкові розрахунки)", форма № 11.1 с.г.; " Реєстр документів по реалізації товарів, робіт та послуг, виробничих запасів (безготівко­ві розрахунки)", форма № 11.2 с.г.; "Реєстр документів по реалізації продукції, матеріалів, робіт та послуг за готівку (за цінами реаліза­ції)", форма № 11.3 с.г.; "Реєстр документів по реалізації продукції, матеріалів, робіт та послуг за готівку (за обліковими цінами)", форма № 11,3а с.г.

Підсумкові дані цих реєстрів за видами продукції і каналами реалізації переносять у відомості. Є три форми відомостей: "Відомість аналітичного обліку реалізації продукції, матеріалів, робіт та послуг", форма № 11.4 с.г.; "Відомість обліку продажу шляхом взаємних розрахунків", форма № 11.7 с.г; "Відомість аналітичного обліку по рахунку № 36 "Роз­рахунки з покупцями та замовниками", форма № 11.8 с.г.

Підсумкові дані цих відомостей перено­сять у журнал-ордер № 11 с.г. По рахунках 71, 72, 73, 74, 75 на підставі первинних докумен­тів та реєстрів заповнюють аналітичні дані, які в частині оборотів за кредитом рахунків переносять у журнал-ордер № 11 с.г. З нього роблять запис у головну книгу, за якою скла­дають баланс.

Книгу аналітичного обліку реалізації про­дукції, матеріалів, робіт та послуг (ф. № 11.5 с.г.) складають на основі відомості (ф. № 11.4 с.г.). Вона призначена для аналітичного обліку реалізації. Дані цієї книги узагальнюють в "Оборотній відомості по рахунку" (ф. № 11.6 с.г), підсумки якої звіряють з головною кни­гою.

Загальну схему записів у реєстрах бухгал­терського обліку по обліку доходів і фінан­сових результатів показано на рис. 3.

— запис ---- звірка

 

Рис. 3. Схема записів у регістрах по обліку доходів і фінансових результатів

 

Залежно від каналів і способів реалізації та видів продукції використовують різні пер­винні документи для оформлення операцій. Відпуск матеріальних цінностей на сторону підприємствам і організаціям проводять за спеціальними формами товарно-транспорт­них накладних (ТТН). ТТН є підставою для списання матеріалів у продавця і оприбутку­вання їх у покупця.

ТТН виписує продавець у чотирьох при­мірниках: перший із підписом водія зали­шається у пункті відправки; другий, третій і четвертий, завірені підписом та печаткою вантажовідправника, вручаються водію-експедитору. Він доставляє вантаж за призна­ченням, здає його одержувачу і залишає йому другий примірник ТТН. Третій і четвертий примірники ТТН з відміткою про приймання вантажу повертають продавцю (сільськогос­подарському підприємству), з яких третій примірник здають у пункт відправлення про­дукції або в бухгалтерію, а четвертий переда­ють водієві для підтвердження обсягу пере­везень вантажів і підрахунку оплати праці за виконану роботу. Цей примірник ТТН водій здає разом з подорожнім листом.

У ТТН зазначають назву продукції, її кіль­кість та якісні показники. Різні види продукції мають специфічні показники якості: зерно — вологість, чистота; молоко — температура, кислотність, жирність; тварини — вгодова­ність тощо. Тому використовують спеціальні форми ТТН. Затверджені різні форми ТТН (табл. 4).

Таблиця 4.

Форми товарно-транспортних накладних

Номер форми документа Назва документа
Форма № 1 -ТН Товарно-транспортна накладна
Форма № 1 -с.г. (зерно, насіння олійних культур і трав) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття сільськогосподарської продукції
Форма № 1 -с.г. (овочі) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття овочів, фруктів, ягід, продукції луб'яних культур
Форма № 1 -с.г. (вовна) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття вовни
Форма № 1-с.г. (тварини) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття тварин і птиці
Форма № 1-с.г. (молочна сировина) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття молока і молочних продуктів
Форма №1-с.г. (буряк) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття цукрових буряків
Форма № 1 (хімічні матеріали) Товарно-транспортна накладна на відправку-прийняття хімічних матеріалів
Форма № 1-с.г. (матеріали) Товарно-транспортна накладна на відправлення несільськогослодарської продукції та матеріалів
Форма №1-ТН(МС) Спеціалізована товарна накладна на перевезення молочної сировини
Форма N 1-TTH (хліб) Товарно-транспортна накладна на відпуск хлібобулочних виробів
Форма № 1 -ТН (спирт) Товарно-транспортна накладна на переміщення спирту етилового
Форма № 1-ТН (вкд) Товарно-транспортна накладна на переміщення високооктанових кисневмісних домішок
Форма № 1-ТН (алкогольні напої) Товарно-транспортна накладна на переміщення алкогольних напоїв

Покупці приймають продукцію, роблять відмітки на ТТН і видають сільськогосподар­ським підприємствам (продавцям) приймаль­ні квитанції, які є підставою для відображення нарахування платежів за відправлену продук­цію, кількості та якості проданої продукції в натуральній та заліковій масі.

Видачу продукції працівникам в рахунок оплати праці оформляють відомостями, які підписують керівник і головний бухгалтер підприємства. Працівники підписуються у відомості за одержану натуральну оплату.

Відпуск продукції на громадське харчуван­ня здійснюють за відповідно оформленими накладними (форми № 87, М-20) або лімітно-забірними картками (форма № 117).

Сільськогосподарські підприємства мо­жуть продавати продукцію на ринку (базарі), в магазинах, ларках тощо. Відпуск продукції в таких випадках оформляють накладними (форма № 87, М-20) або лімітно-забірними картками (форма № 117). Продавець продук­ції повинен систематично здавати виручку в касу підприємства і складати звіт про продаж сільськогосподарської продукції. У ньому відображають наявність та рух продукції і грошової виручки.

Доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, а також знижки, надані покупцям, інші вирахування з доходу обліко­вують на рахунку 70 "Доходи від реалізації".

За кредитом рахунку 70 відображають одер­жання доходу, за дебетом — належну суму непрямих податків (акцизного збору, подат­ку на додану вартість та інші) та списання у порядку закриття на рахунок 79 "Фінансові результати".

Дані з первинних документів заносять у реєстри (ф. №№ 11.1 с.г., 11.2 с.г., 11.3 с.г., Н.Зас.г.).

Реєстр документів по реалізації готової продукції (безготівкові розрахунки) за фор­мою № 11.1 с.г. використовують для накопи­чення даних з продажу окремих видів сіль­ськогосподарської продукції за видами реа­лізації та для аналітичного обліку розрахунків із заготівельними та іншими організаціями і особами. На кожний вид продукції (пшениця озима, цукрові буряки, молоко тощо) відкри­вають окремий реєстр. Запис у ньому проводять у хронологічному порядку на підставі первинних документів (товарно-транспортні накладні, приймальні квитанції тощо) у міру їх надходження.

Реєстр мас три розділи: "Відправлено", "Прийнято покупцем", "Відмітка про опла­ту". У першому розділі зазначають фізичну масу (кількість) відправленої продукції та її собівартість. Вартість продукції за обліковими цінами можна розраховувати в цілому за реє­стром шляхом множення загальної кількості продукції на її собівартість.

У другому розділі показують реалізовану продукцію в натуральній та заліковій масі, її вартість за ціною реалізації, суми податку на додану вартість і акцизного збору та загальну суму до оплати.

У третьому розділі реєстру на підставі ви­писок банку роблять відмітки про оплату, вказуючи дату, суму і кореспондуючий рахунок, на який поступила оплата.

Зазначення натуральної маси проданої про­дукції в розділах "Відправлено" і "Прийнято покупцем" має важливе значення для конт­ролю записів по обліку реалізації — кількість продукції в обох названих розділах має бути однаковою.

Реєстр документів по реалізації товарів, робіт та послуг, виробничих запасів (безготівкові розрахунки) за формою № 11.2 с.г. призначений для обліку реалізації товарно-матеріальних цінностей, робіт та послуг за видами реалізації (в рахунок оплати праці, інша реалізація). Його заповнюють анало­гічно реєстру за формою № 11.1 с.г.

Реєстр документів по реалізації продукції, матеріалів, робіт та послуг за готівку (за ціна­ми реалізації) за формою № 11.3 с.г. викорис­товують для обліку реалізації, що проведена за готівку шляхом сплати її в бухгалтерію під­приємства. Цей реєстр заповнюють на підставі прибуткових касових ордерів та накладних внуг-рішньогосподарського призначення. Разом з відмітками про відпуск продукції та її оплату тут обліковують також вартість оплаченої, але не виданої в звітному період продукції. Вона має бути видана в наступних періодах.

Зазначають окремо вартість оплаченої го­тівкою, але не виданих протягом місяця про­дукції, матеріалів, робіт і послуг. Після видачі раніше оплаченої продукції роблять відмітки про її одержання.

Реєстр документів по реалізації продук­ції, матеріалів робіт та послуг за готівку (за обліковими цінами) по формі № 11.3а с.г. складають на підставі накладних про відпуск раніше оплаченої продукції та інших доку­ментів, які підтверджують факт виконання роботи або надання послуги (облікові листи тракториста-машиніста, подорожні листи ро­боти вантажного автотранспорту, акти тощо). Дані реєстру за формою № 11.3а с.г. вико­ристовують для виявлення оплаченої, але не одержаної продукції.

Наприкінці місяця з реєстрів № 11.1 с.г., 11.2 с.г., 11.3 с.г. підсумки по кожному виду реалізованої продукції переносять у відомість аналітичного обліку реалізації продукції, мате­ріалів, робіт та послуг за формою № 11.4 с.г. У ній за напрямками реалізації ведуть аналі­тичний облік реалізації за кількістю і вартістю окремих видів реалізованої продукції, вико­наних робіт і наданих послуг на сторону.

З відомості № 11.4 с.г. інформацію пере­носять до Книги аналітичного обліку реалі­зації продукції, матеріалів, робіт та послуг за формою № 11.5 с.г. На кожний вид продукції (аналітичний рахунок) у ній відводять один розворот. Обороти відображають за місяць і наростаючим підсумком з початку року. З метою контролю правильності записів дані цієї книги узагальнюють в оборотній відо­мості (форма № 11.6 с.г.).