При їх сумісній присутності

 

Визначення вмісту іонів кальцію та магнію при їх сумісній присутності грунтується на попередньому визначенні їх сумарного вмісту титруванням певного об'єму аналізованого розчину стандартним розчином ЕДТА в присутності індикатора еріохрому чорного Т і амонійного буферного розчину. Після цього в такому ж об'ємі аналізованого розчину визначають вміст іонів кальцію титруванням ЕДТА в присутності індикатора мурексиду і розчину NaOH (рН > 11). При додаванні розчину NaOH іони магнію зв’язуються у вигляді Mg(OH)2 і не титруються. Вміст магнію у розчині обчислюють за різницею об'ємів ЕДТА, витрачених на титрування суми іонів кальцію і магнію та лише кальцію.

Методика визначення.У дві конічні колби, в яких містяться однакові об'єми аналізованого розчину, вливають по 50 см3 дистильованої води. В одну з колб добавляють 10 см3 амонійного буферного розчину і на кінчику шпателя ~20 мг індикатора еріохрому чорного Т (суміш його з NаCl). Перемішують до повного розчинення індикатора і повільно титрують розчином ЕДТА до переходу винно-червоного забарвлення спочатку в синьо-фіолетове і далі у чисто синє. Записують об'єм (V1 ) ЕДТА, витрачений на титрування суми іонів Са2+ і Mg2+.

У другу колбу додають 5 см3 20 %-ого розчину NаОН і на кінці шпателя ~20 мг індикатора мурексиду (його суміш з NаCl). Після повного розчинення індикатора вміст колби титрують розчином ЕДТА до зміни червоного забарвлення на фіолетове. Якщо через 2-3 хв. червоне забарвлення поновлюється, розчин потрібно дотитрувати. Записують об'єм розчину ЕДТА, витрачений на титрування іонів кальцію (V2).

Вміст іонів кальцію і магнію в аналізованому розчині обчислюють за формулами:

.

.

г/моль; г/моль.