За натрій тетраборатом методом окремих наважок

 

Стандартизація описується рівнянням реакції:

;

.

З рівняння реакції видно, що молекула натрій тетраборату взаємодіє з двома йонами водню. Тому фактор еквівалентності солі , а молярна маса еквівалента:

г/моль.

Розрахунок величини наважки.Для встановлення точної концентрації (стандартизації) розчину кислоти методом окремих наважок беруть декілька (не менше трьох) близьких за величиною наважок речовини-стандарту, розчиняють їх у невеликому об’ємі води (приблизно 50 – 100 см3) і титрують у присутності відповідного індикатора.

Величина наважки повинна бути такою, щоб на її титрування витрачалося 30-40 см3 кислоти (якщо використовують бюретку місткістю 50 см3).

Величину наважки розраховують за кількістю моль-еквівалентів реагуючих речовин у точці еквівалентності:

.

Вибір індикатора. З рівняння реакції видно, що у точці еквівалентності в реакційній суміші знаходиться натрій хлорид і слабка ортоборатна кислота, яка зумовлює слабо кислу реакцію розчину. Значення рН розчину розраховують за формулою для слабких кислот:

.

; ; М.

.

Кінцеву точку тирування встановлюють за зміною забарвлення індикатора, показник титрування якого рТ = РНт.е. ± 0,5 [1]. Для даного випадку найпридатнішим є індикатор метиловий червоний (рТ = 5,2).

Методика визначення. Беруть близьку до розрахованої наважку натрій тетраборату (для зважування використовують скляний бюкс). Переносять її у конічну колбу об’ємом 250 см3 і розчиняють у 80-100 3 дистильованої води. Додають 1-2 краплі індикатора метилового червоного, який забарвлює розчин у жовтий колір. Заповнюють бюретку розчином кислоти і титрують, безперервно перемішуючи вміст колби плавними круговими рухами, до появи блідо-рожевого забарвлення, яке не зникає протягом 30 с.

Результат зважувань і об'єм кислоти, витрачений на титрування взятої наважки з точністю до 0,05 см3, записують у таблицю.

 

№   Маса солі у бюксі m1, г Маса залишку солі m2, г Маса солі m3, г Об’єм кислоти V, см3 Концентрація кислоти С, М Титр кислоти Т, г/см3
1.            
2.            
           
          Ссер = Тсер =

 

Молярну концентрацію еквівалента і титр стандартного розчину кислоти розраховують за формулами:

 

;

 

.

 

Стандартизацію розчину кислоти повторюють не менше 3-х разів (різниця трьох значень концентрації кислоти має бути не більшою, ніж 0,0009 М) та проводять статистичну обробку результатів аналізу (див. стор. 11).

 

Лабораторна робота № 3