Методика на визначення самооцінки

Самооцінка - необхідний компонент розвитку свідомості, тобто самої себе, своїх фізичних сил, розумових здібностей, вчинків, мотивів і цілей своєї поведінки, свого ставлення до оточуючого середовища, до інших людей і до самого себе.

Самооцінка включає в себе уміння оцінити свої сили і можливості, поставитися до себе критично. Вона дозволяє людині „приміряти" свої сили до завдання і вимог оточуючого середовища і відповідно до цього самостійно поставити перед собою певні цілі і завдання. Таким чином, самооцінка складає основу домагань.

Самооцінка визначає характер ставлення до різних видів діяльності, впливає на взаємовідносини із однолітками, з вчителем, стимулює чи затримує просування школяра у навчальній діяльності.

Для визначення самооцінки дітям дають картки, бажано на папері в клітинку, де зображено 3 кружечки. Дитині пояснюють, що один кружечок (червоний) - це однокласник К., другий (зелений) - однокласник М., третій (жовтий) - він сам. Потім йому пропонують провести від цих кружечків лінії вниз. Довжина лінії повинна відповідати тому, наскільки розумніші однокласники від його самого (для співставлення порівнюються діти однакових розумових можливостей, або один з них явно відрізняється розумовим розвитком).

Обробка та аналіз отриманих результатів

Показником самооцінки є довжина лінії, проведена від кружечка, який символізує особистість суб'єкта дослідження. Якщо всі обстежувані відзначаються однаковими розумовими можливостями, при реальній самооцінці лінії, проведені від всіх кружечків, будуть однакової довжини, при завищеній — лінія обстежуваного буде довша, при зниженій – коротша

 

Методика «Визначення самооцінки особистості»

Інструкція: “Перед тобою є ряд слів, що означають якості особистості позитивного, негативного та нейтрального змісту. З цих слів Ви повинні скласти ряд тих якостей, які мають бути у хорошої людини в ідеалі. Кількість слів у колонці не обмежується. Ці слова записуються в колонку А. Потім серед цього ряду ти повинен визначити ті якості, які маєш сам і записати у колонку а .Якщо все зрозуміло - приступай до роботи. Бажаю успіху.”

Перелік якостей.

Охайність, легковажність, гордість, грубість, життєрадісність, турботливість, сором’язливість, заздрісність, злопам’ятність, відвертість, капризність, повільність, мрійливість, наполегливість, ніжність, невимушеність, нервовість, нерішучість, нестриманість, обережність, рухливість, розв’язність, розсудливість, рішучість, стриманість, терплячість, боягузтво, захопленість, впертість, поступливість .