Лекція №5

Тема лекції: «Нормування точності в машинобудуванні»

План лекції:

5.1. Граничні відхилення і допуски розміру

5.2. Посадки і ступені точності

5.3. Точність форми поверхні

5.4. Точність розташування поверхонь

5.5. Шорсткість поверхонь

5.6. Виміри і засоби для виміру

 

Конспект лекції:

Будь-яку деталь у машинобудуванні виготовляють за кресленням, на якому зазначена точність виготовлення кожного її елемента. Точність - це ступінь наближення фактичного значення того або іншого параметра до його заданого значення. На робочому кресленні деталі повинні бути зазначені такі параметри точності, як: розміри; форми поверхонь; відносного розташування поверхонь; шорсткості поверхонь.

Нормування точності дозволяє розв’язати проблему взаємозамінності - виготовлення деталей і подальшого складання з них вузлів і машин без додаткової обробки (підгонки) цих деталей. У 1856 р. один з учасників Міжнародного з'їзду промисловців, що проходив у Лондоні, порушив питання про необхідність забезпечення того, щоб будь-яка свіча відповідала гнізду підсвічника без підстругування свічі або обгортання її папером. Сьогодні цоколь електролампочки, купленої в будь-якій країні, можна ввернути в патрон світильника.

Характерною ознакою сучасного машинобудування є виробництво взаємозамінних деталей машин, тобто деталей, виготовлених із заздалегідь заданими розмірами і точністю. Такі деталі можна складати у працездатні вузли і механізми без додаткової обробки і підгонки. Взаємозамінність дозволяє виготовити вузли однієї і тієї ж машини на різних заводах, спеціалізувати виробництво і досягати високих техніко-економічних показників.