Зуборізний інструмент

Відомо, що спочатку зубчасті колеса виготовлялися методом лиття. Але точність і міцність зубів таких коліс були недостатні, і механізми з литими зубчастими колесами надійно могли працювати лише при невеликих швидкостях і не передавали значних зусиль.

Потреба в більш точних колесах привела до розробки методу нарізання зубів дисковими або пальцевий фасонними зуборізними фрезами. Фрези мають профіль, що відповідає западині зуба оброблюваного колеса. Після фрезерування однієї западини заготовку за допомогою ділильної головки повертають на один зуб і так далі, доти поки не буде нарізаний весь зубчастий вінець колеса (рис. 6.9). До недоліків такого методу нарізання можна віднести невисока точність профілю зубів та порівняно низька продуктивність процесу, через втрати часу на ділення.

На зміну фасонним зуборізним фрезам прийшли інструменти і верстати, що забезпечують безперервну обробку зубчастих коліс методом обкатуванням. Суть методу полягає в тім, що в процесі нарізання зубів відтворюється зачеплення зубчастої пари, у якій заготовка - одна ланка пари, а різальний інструмент - інша. У процесі обробки різальний інструмент і

Рисунок 6.9 – Обробка западини зуба фасонною зуборізною фрезою методом копіювання: а - пальцевою фрезою; б, в - дисковою фрезою; 1 - ділильна голівка
а)
б)
в)
Рисунок 6.10 – Черв'ячна зуборізна фреза (а) і схема нарізання колеса (б)
а)
б)


заготовка взаємно обкатуються і внаслідок передачі інструменту руху різання, він поступово зрізає метал у місцях западин, утворюючи евольвентний профіль зуба. За цим принципом сконструйовані черв'ячні зуборізні фрези, зуборізні довбачі для нарізання зовнішніх циліндричних коліс і зубостругальні різці для одержання конічних коліс.

На рис. 6.10 показані черв'ячні фрези і схема обробки зубів на зубофрезерному верстаті. Головним рухом Dr буде обертальний рух фрези, рухом подачі Ds - поступальний рух супорта з установленою на ньому фрезою, що забезпечує обробку зуба по всій ширині, рухом ділення Ds.кр - обертальний рух заготовки.

Зуборізні довбачі (рис. 6.11, а) використовують для нарізання зубів на багатовінцевих зубчастих колесах (рис. 6.11, в) і коліс із внутрішнім зачепленням (рис. 6.11, б) на зубодовбальних верстатах.

Нарізання зубів на прямозубих конічних колесах методом обкату здійснюють зубостругальними різцями на зубостругальних верстатах (рис. 6.12). Кожна сторона зуба колеса обробляється двома різцями при їх зворотно-поступальних переміщеннях у протиході. Після обробки одного зуба ділильний механізм верстата повертає заготовку для обробки наступного зуба і так до завершення обробки всіх зубів конічного колеса.