Абразивний інструмент

До абразивного інструмента відносять інструмент, робочі поверхні якого містять велике число різальних зерен, з абразивного матеріалу. В наш час як абразивний матеріал найчастіше застосовують електрокорунд, карбід кремнію, синтетичний алмаз і ельбор. Використовуючи абразивний матеріал і зв'язку, виготовляють абразивний інструмент, що у залежності від форми можна розділити на чотири групи: шліфувальні круги, головки, сегменти і бруски.

Шліфувальні круги (табл. 6.3.) являють собою тіла обертання, призначені для шліфування деталей з різних матеріалів.

Шліфувальні головки випускають семи типорозмірів (табл. 6.4). Вони призначені для шліфування в деталях отворів малого розміру і зачищення деталей з використанням ручного інструмента.

Сегменти головним чином призначені для виготовлення кругів переривчастого різання, що забезпечує їх роботу з меншим нагріванням оброблюваної поверхні деталі.

Шліфувальні бруски застосовують для виготовлення інструмента при хонінгуванні і суперфінішуванні (бруски типу БКВ, БХ і БП). Інші форми використовують при ручних слюсарних роботах.

Найбільш поширеними видами шліфування є: кругле зовнішнє і внутрішнє, плоске і безцентрове. Процес шліфування звичайно здійснюють з використанням трьох рухів: головного зі швидкістю обертання круга vкр; обертання або зворотно-поступального руху деталі vд; руху подачі круга або деталі зі швидкістю s (рис. 6.17).

 


 

Таблиця 6.3 - Форми шліфувальних кругів
Види кругів
Плоскі: прямого профілю
з двостороннім конічним профілем
Ескіз
Позначення типів
45°-ного конічного профілю
з малим кутом конічного профілю до 30°
з виточкою
з конічною виточкою
з двосторонньою виточкою
Чашки: циліндричні
конічні

Таблиця 6.4 – Шліфувальні головки
Види головок
Циліндричні
Кутові
Форми перерізів
Позначення типів
Конічні: з кутом конуса 60°
Із заокругленою вершиною
Склепінні
Шарові
Шарові з циліндричною поверхнею
Рисунок 6.17 - Схеми різання при шліфуванні: а - зовнішнє з поперечною і подовжньою подачами; б - те ж, з поперечною подачею; в - безцентрове зовнішнє на прохід; г - плоске периферією круга; д - те ж, торцем круга; е - кругле внутрішнє
Ведучий круг
Шліфувальний круг
а)
б)
в)
г)
д)
е)