Виробнича структура машинобудівного підприємства

Кінцевою метою діяльності підприємства є випуск конкурентноздатної продукції, тобто виробів необхідної якості при мінімальних витратах праці, енергії та матеріалів. Для цього на підприємстві здійснюється виробничий



процес, що складається з основного, допоміжного й обслуговуючого процесів. Результат основного процесу - випуск товарної продукції, тобто виробів, призначених для реалізації (постачання). Основний виробничий процес звичайно складається з трьох стадій: заготівельної, обробної і складально-доводочної. На заготівельній стадії методами лиття, обробки тиском, різанням сортового прокату або порошкової металургії одержують заготовки. На стадії обробки відбувається зміна форм, розмірів, шорсткості і фізико-механічних властивостей заготовок, у результаті чого одержують деталі необхідної якості. Перетворення заготовок у деталі здійснюють обробкою різними методами: механічним, термічним, фізико-хімічним, світло-променевим і ін. Складальна стадія завершує основний виробничий процес і передбачає одержання готових виробів, їх обкатування та випробовування на відповідність фактичних параметрів технічним вимогам.

Під допоміжними процесами розуміють процеси виготовлення виробів допоміжного виробництва. У машинобудуванні до них відносять: виготовлення і ремонт обладнання; ремонт будівель і споруджень; виготовлення і ремонт технологічного оснащення; виготовлення експериментальних зразків машин. Деякі допоміжні процеси (наприклад, виготовлення технологічного оснащення) також можуть складатись з заготівельних, обробних і складальної стадій.

До обслуговуючих процесів відносять такі, що забезпечують ефективну реалізацію основних і допоміжних процесів, а саме: складські, транспортні, процеси забезпечення усіма видами енергії (електричною, стисненим повітрям, пальними газами, тепловою і т.п.).

Виробничий процес складається з технологічних процесів, що забезпечують послідовну зміну стану предмета виробництва. Технологічні процеси на машинобудівному підприємстві відбуваються в його цехах, що підрозділяють на основні (здійснення основного виробничого процесу), допоміжні (забезпечення технічного обслуговування основних цехів), що обслуговують (господарське обслуговування основних і допоміжних цехів).

Схема виробничої структури підприємства представлена на рис. 2.7.

Основні цехи у відповідності зі стадіями основного виробничого процесу підрозділяють: на заготівельні: ливарні (чавуноливарні, сталеливарні, кольорового лиття), ковальські (ковальсько-штампувальні, ковальсько-пресові, пресові розкрійно-заготівельні); виробничі (організовані по технологічною ознакою): механічні, металоконструкцій, термічні, металопокриттів (гальванічні), фарбувальні і деревообробні; складальні: вузлового і загального складання з ділянками або станціями обкатування й випробовувань;

Допоміжні цехи входять до складу допоміжного виробництва підприємства і виконують функцію технічного забезпечення основного виробництва. До них можна віднести інструментальні, ремонтно-механічні, енергоремонтні, модельні (для виготовлення дерев'яних моделей), експериментальні цехи.

До обслуговуючих відносять цехи і пдрозділи, що виконують функції господарського і частково технічного обслуговування підприємства, перелік яких приведений нижче.

Складські підрозділи:

1. Склад металу.

2. Склад напівфабрикатів, виробів суміжних виробництв, приналежностей і різних матеріалів.

3. Центральний інструментальний склад (ЦІС) для збереження інструментів і видачі його для поповнення цехових інструментальних складів.

4. Склад шихтових і формувальних матеріалів.

5. Склад готових виробів з пакувальною й експедицією; при виробництві великих виробів такий склад не створюється, пакувальна й експедиція в цьому випадку улаштовуються при складальному цеху.

6. Склад палива.

7. Склад пальних, мастильних і хімічних матеріалів.

8. Склад деревини (круглого лісу і пиломатеріалів).

9. Склад моделей (влаштовують в опалюваній будівлі, у якій підтримують температуру 10 - 150С).

Транспортні підрозділи:

1.Рейкова мережа, шляхові пристрої, рухомий склад, депо для тепловозів, мотовозів, електровозів.

2.Гаражі для моторних і електричних акумуляторних візків із зарядними станціями.

3. Гараж для автомобільного транспорту.

4.Підвісні шляхи, підйомно-транспортні пристрої на відкритих дворах, залізничні і кранові естакади, упоряджені дороги для безрейкового транспорту.

Енергетичні підрозділи:

1. Електростанція, теплоелектроцентраль - для великих заводів, опалювальна станція (котельня); у випадку одержання електричної енергії від районної станції або іншого підприємства замість силової станції улаштовують знижувальну підстанцію і трансформаторну при цехах.

2. Компресорні установки - для одержання стисненого повітря, споживачами якого є майже всі цехи: у механічних і складальних цехах стиснене повітря використовують для пневматичного затискного інструмента, випробовування виробів, що складаються, видалення стружки в процесі обробки, для пневматичних підйомників; у ливарних цехах - для роботи ливарних машин, дрібострумінних апаратів, для пневматичних зубил і обдування форм; у ковальських цехах - для пневматичних молотів і видалення окалини; у фарбувальних цехах - для фарбування розпилюванням і т.д. Доцільно мати центральну компресорну установку, що постачає стисненим повітрям усіх заводських споживачів. Улаштування окремих компресорних установок у цехах виправдується тільки при значній віддаленості цехів-споживачів від центральної установки або у випадку досить великого споживання стисненого повітря окремими цехами.

3. Газогенераторна установка - для одержання з різних видів палива газу, необхідного для опалення виробничих печей (ковальських, термічних і ін.). Як паливо, генерованого в газ, можуть застосовуватися кам'яне вугілля (переважно малої теплотворної здатності), торф, дрова, деревні відходи в залежності від наявності їх у даній місцевості. Застосування газу для виробничих печей досить раціонально завдяки його технічним і економічним перевагам.

4. Електромережа, паропроводи, газопроводи, повітряпроводи, нафтопроводи.

5. Санітарно-технічні пристрої: опалення, вентиляція, водопостачання, каналізація, спорудження для них, насосні й очисні станції, водоймища, водонапірні башти.

Загальнозаводські підрозділи:

1. Центральна лабораторія з відділеннями для механічних випробовувань, хімічного аналізу, металографічних і рентгенівських досліджень. Філії лабораторії улаштовуються при ливарних, термічних і інших цехах.

2. Технологічна лабораторія для дослідження в області різання металів і інших видів обробки.

3. Центральна вимірювальна лабораторія (ЦВЛ) з контрольно-перевірними пунктами в цехах.

4. Головна контора (заводоуправління), де розміщуються дирекція, технічна, адміністративно-фінансова, постачальницька і господарська частини.

5. Прохідна контора з відділеннями для табельної, бюро видачі перепусток, відділу наймання робочої сили (він може бути і при головній конторі, і окремо), для охорони і т.п.

6. Пожежне депо з приміщеннями для пожежного персоналу.

7. Заводські навчальні установи (школа, курси, технікум, філія втузу).

8. Медичний пункт, амбулаторія, поліклініка.

9. Будинок громадських організацій (приміщення для громадських організацій і головна контора можуть знаходитися в одному будинку).

10. Їдальня.

11. Зв'язок - телефонна станція, телеграф, радіовузол, телевізійні установки і т.д.

12. Сторожові пункти.