Недружній акт — це така поведінка держави, яка завдає шкоди іншій державі й суперечить її інтересам, але не порушує норм між­народного права.


Варто мати на увазі, що сучасне міжнародне публічне право не забороняє недружніх актів. Така заборона існує на морально-політичному рівні. Недружній акт дає можливість іншим державам застосовувати до держави, що зробила такий акт, відповідні (адек­ватні) заходи в порядку реторсії.

До недружніх актів можна віднести:

— надмірне обмеження прав іноземних фізичних і юридичних осіб;

— націоналізацію іноземної власності;

— підвищення митних податків щодо товарів певної держави
або групи держав;

— інші дії.

Злочинні проступки фізичних осіб проти міжнародного пра­ва — це такі дії фізичних осіб, які порушують норми міжнародного права, і тому заборонені нормами внутрішньодержавного (націо­нального) права.

Держави включають згадані заборони у свої кримінальні кодекси (закони). І хоча боротьба з такими правопорушеннями передбачена нормами міжнародного права, фізична особа підлягає криміналь­ному покаранню в національних судових установах.

Прикладами злочинних проступків фізичних осіб проти між­народного права можуть бути:

— виготовлення й продаж фальшивої іноземної валюти й цінних

паперів;

— виготовлення, придбання, зберігання з метою збуту й збут
наркотичних засобів без спеціального на це дозволу;

— наруга над символами іноземної держави й ін.

При спірних ситуаціях держави ще не порушують норми між­народного права, однак інтереси однієї держави порушуються від поводження вищих посадових осіб іншої держави. На цьому етапі сторони не несуть міжнародно-правової відповідальності, однак вони зобов'язані звернутися до мирних способів виходу зі сформо­ваної ситуації. Відмова від виконання такого зобов'язання є між­народним правопорушенням.

До спірних ситуацій можна віднести:

— територіальні спірні ситуації;

— питання правонаступництва, що виникають при розподілі
держави на кілька незалежних держав і ін.