Нейтралітету війні

Нейтралітет у війні — це особливий правовий статус держа­ви, що не бере участі у війні і утримується від надання допомоги обом воюючим сторонам. Нейтралітет на практиці виявляється як принцип безсторонності, за яким нейтральна держава не повинна надавати перевагу жодній з воюючих держав і надавати кожній з них ті права і переваги, що вона надає іншій.

У міжнародному праві розрізняють:

— постійний нейтралітет (Швейцарія з 1815 року, Австрія з 1955 року йін.);

— евентуальний нейтралітет (уданій війні);

— нейтралітет за договором між відповідними державами.
Права та обов'язки нейтральних держав закріплені в нормах V

Гаазької конвенції про права й обов'язки нейтральних держав і осіб у випадку сухопутної війни 1907року.

Нейтральні держави, зберігаючи право на самооборону, мають виконувати правила нейтралітету. Так, постійно нейтральні дер­жави не повинні в мирний час входити у воєнні блоки; надавати

свою територію для іноземних військових бат або формування вій­ськових загонів воюючих; допускати передання воюючим техніки і боєприпасів. У разі порушення цих правил воюючі держави моя'утт, вважати територію нейтральної держави театром воєнних цій.

Водночас нейтральні держави мають право: відбивати силою спроби порушити статус нейтралітету; надавати грою територію для утримання поранених; дозволяти заходження у свої порти са­нітарних суден воюючих держав і т.д.

Воюючі не вправі здійснювати на нейтральній території й у ней тральних водах якісь дії, що порушують нейтралітет. Заборонено пе­ретворювати нейтральні порти і води в бази для морських операцій Прохід через територіальні води нейтральних держав воєнних суден воюючих держав не вважається порушенням нейтралітету, Але не можна користуватися територіальними водами, портами і рейдами для збільшення воєнного потенціалу збройних сил воюючих.

Разом з тим, у воєнний час може мати місце так звана ангарія — використання однією з воюючих сторін у військових цілях суден і інших транспортних засобів, включаючи рухомий склад залізниць, що належать нейтральним державам, але в цей момент перебуваю­чих на території воюючої сторони. Варто враховувати, що ангарія повинна носити обмежений характер, і згідно з Гаазькими конвенці­ями про закони й звичаї війни 1907 року: вона допускається тільки у випадку гострої потреби й за умови наступної компенсації.

Воєнні судна воюючих можуть одержати доступ у порти ней­тральної держави на термін не більше 24 годин для усунення на­слідків аварії, для поповнення запасів продовольства, але не для збільшення бойової потужності. Кількість таких кораблів не повин­на перевищувати трьох одиниць. Повторне постачання продоволь­ством і паливом не може мати місця раніше, ніж через три місяці. При цьому встановлюється інтервал між заходженнями кораблів різних воюючих держав у 24 години.

Повітряний простір над територією нейтральної держави недо­торканний для військових літаків воюючих держав.