Міжнародний арбітраж

М

іжнародний арбітражний (третейський) суд створю­ється за взаємною згодою держав з призначених чи обра­них ними осіб — членів Постійної палати третейського суду. Нормативною основою діяльності міжнародного ар­бітражу є Конвенція про мирне врегулювання міжнарод­них зіткнень від 5 (18) жовтня 1907 р. (розділ IV).

Угоди про застосування арбітражної процедури мо­жуть укладатись у зв'язку з конкретним спором. Такі уго­ди називають ще третейським записом, компромісом, або спеціальною угодою. В них мають бути вирішені такі пи­тання: суть спору, умови, порядок і термін призначення арбітрів, їхні повноваження. В таких угодах мають бути визначені: повноваження арбітрів, порядок прийняття рі­шень, правові основи прийняття рішень, мова роботи ар­бітражного суду, місце його засідання тощо.

Держави можуть урасти угоду про передачу арбітраж­ним судам спорів, які виникнуть у майбутньому. В тако­му разі всі питання діяльності арбітражного суду мають бути вирішені в цій генеральній угоді.

Іноді домовленість про арбітражну процедуру вирі­шення міжнародних спорів є складовою основи міжнарод­ного договору.

Незалежно від виду арбітражної угоди, вони, як пра­вило, виходять із таких засад: 1) арбітражний суд є ви­ключно мирним засобом урегулювання міжнародного спору. Він добровільний і цілковито залежить від учас­ників спору; 2) вибір (обрання) арбітрів — справа самих заінтересованих держав. Якщо спроба створити арбітраж­ний суд виявилася невдалою, сторони — учасники спору можуть звернутися по допомогу до третьої сторони (Ге­нерального секретаря ООН, Генерального секретаря По­стійної палати третейського суду та ін.); 3) число членів арбітражного суду має бути непарним. Кожна зі сторін


призначає (обирає) рівну кількість арбітрів. Потім оби­рається суперарбітр з представників країн, які не є учас­никами спору і громадянина якої не обрано вже до арбіт­ражного суду; 4) арбітражна угода є основним документом арбітражного процесу, а відтак вона повинна укладатися з урахуванням усіх питань, які виникнуть у роботі суду; 5) ар­бітражний суд приймає свої правила процедури (регла­мент), рішення про місце перебування; 6) угоду про арбі­тражний суд укладають самі заінтересовані держави, вони ж визначають предмет спору; 7) сторони угоди про арбіт­ражний розгляд справи визначають компетенцію арбітраж­ного суду. Вони повинні враховувати чинні норми міжна­родного права щодо цього питання; 8) арбітражний суд діє в повній відповідності з арбітражною угодою сторін спору.

Арбітражне судочинство ведеться, як правило, в пись­мовій та усній формах. Рішення приймаються більшістю голосів. Члени арбітражного суду не можуть утримувати­ся при голосуванні. Таке утримування допускається тільки під час попереднього голосування, яке не є обов'язковим і проводиться лише з метою уточнення ситуації в процесі арбітражного розгляду справи. Рішення є остаточним і обов'язковим для сторін спору. За останніми залишається право звернутися до арбітражного суду з проханням пе­реглянути справу.

Арбітражному розгляду підлягають спори з участю між­народних організацій. Витрати несуть учасники спору, якщо не буде прийнято іншого рішення.

Особливим видом міжнародного арбітражу є Постійна палата третейського суду, створена Гаазькими конвенція­ми 1899 і 1907 pp. Міжнародне бюро Постійної палати (канцелярія) в період між скликаннями Палати виконує функцію посередника. Спостереження за його діяльністю ведуть учасники Постійної розпорядчої Ради (складаєть­ся з глав дипломатичних представників, акредитованих у Гаазі від держав-учасниць конвенцій, і міністра закордон­них справ Нідерландів — голови Ради).

Бюро складає список арбітрів з числа юристів, яких висувають (не більше чотирьох) держави — учасниці кон­венцій терміном на шість років. Кандидати в арбітри ма­ють бути високопрофесійними юристами, компетентни­ми в питаннях міжнародного права. Зі списку арбітрів (близько 160 чоловік) учасники спору обирають по два