Функції основних принципів міжнародного права

С

учасний доктринальний підхід до визначення функ­цій основних принципів міжнародного права зводиться до трьох основних поглядів на цю проблему: а) зведення функцій основних принципів міжнародного права до функ­цій міжнародного права у цілому (їх ототожнення); б) ви­окремлення функцій основних принципів міжнародного права із загальних функцій міжнародного права; в) дета­лізація функцій міжнародного права до їх елементарних проявів і визначення таких як функцій основних прин­ципів міжнародного права.

Кожен з таких підходів має свої як позитивні, так і негативні наслідки.

Такі функції міжнародного права, як зміцнення на­явної системи міжнародних відносин, їх правове регу­лювання, є очевидними і зрозумілими й щодо основ­них принципів міжнародного права. Та коли йдеться


про функцію інтернаціоналізації міжнародного життя, інформаційно-виховну функцію міжнародного права, як пропонують окремі вчені (І. 1. Лукашук), то перенесен­ня всіх функцій на основні принципи міжнародного права викликає сумнів. За всієї важливості таких прин­ципів здійснення цих глобальних завдань для них не­посильне.

Невиправданою є спроба деяких науковців (Ю. М. Ко­лосов, В. І. Кузнецов та ін.) звести «функції принципів міжнародного права до двох: сприяння стабілізації міжна­родних відносин шляхом обмеження їх певними норма­тивними рамками і закріплення всього нового, що з'яв­ляється у практиці міжнародних відносин, і, таким чи­ном, сприяння їх розвитку». Скоріше, тут може йтися про засоби здійснення функцій основних принципів міжна­родного права, а не про самі функції.

Поширеною є спроба виокремлення компонентів та елементів функції міжнародного права в окрему функцію основних принципів міжнародного права. У такому разі функція принципів перестає бути основним чинником їх впливу на міжнародні відносини, суб'єкти міжнародного права та міжнародне право у цілому.

Невиправдане подрібнення функцій основних прин­ципів міжнародного права очевидне й тоді, коли самі функції міжнародного права поділяються залежно від ре­гіону його дії або від проблеми, яку воно покликане вирі­шити. В такому разі взагалі проблематично говорити про реальні функції основних принципів міжнародного пра­ва. Вітчизняній науці міжнародного права властивий та­кий поділ функцій для загального міжнародного права: а) підтримка та зміцнення мирного співіснування держав двох систем, вживання колективних заходів щодо запобі­гання і припинення актів агресії (та інших форм проти­правного застосування сили) і щодо роззброєння; б) здій­снення міждержавної співпраці в економічній галузі (з урахуванням всесвітнього поділу праці), а також у соці­альній, науковій і культурній сферах в інтересах всебічно­го поліпшення умов життя людей, сприяння добробуту народів; в) проведення міжнародних заходів з метою лік­відації колоніалізму в усіх його формах та проявах, лікві­дації расизму та інших злочинних зазіхань на права на­родів і людини.