Регіональних і партикулярних принципів

П

оділ основних принципів міжнародного права як системоутворюючих чинників або за сферою дії має на­самперед доктринальне значення. Але зводити все тіль­ки до суб'єктивного відображення правової реальності (А. П. Мовчан), бо «у відповідних міжнародних докумен­тах і в практиці держав такі правові поняття і категорії не застосовуються», було б також несправедливо.


_______ Співвідношення основних принципів системи, принципів галузі_

Якщо Декларація принципів Заключного акта Нара­ди з питань безпеки та співробітництва в Європі (1975) формулює принцип непорушності державних кордонів, а універсальне міжнародне право такого принципу не знає, то очевидно, що цей принцип є нормою регіональ­ної сфери дії.

Статут ОАЄ сформулював принципи, які відображали специфіку африканського регіону, а саме: «відданість спра­ві повного звільнення тих африканських територій, які ще залишилися залежними», «засудження вбивств з політич­них мотивів та підривної діяльності». І в цьому разі не можна відмахнутися від проблеми, що нібито це є по­літичним гаслом або принципом. На базі проголошених зазначених принципів розвивалися стабільні правові від­носини, і ці принципи застосовувалися в судових справах саме як норми права.

Після прийняття Декларації про принципи міжнарод­ного права, що стосуються дружніх відносин та спів­робітництва між державами відповідно до Статуту ООН 1970 p., високорозвинуті (насамперед у правовому плані) держави почали практикувати укладення принципів, які формулюють права та обов'язки у двосторонніх відноси­нах. Такі основоположні норми були вироблені в Прин­ципах співробітництва між СРСР і Францією 1971 p., Ос­новах взаємовідносин СРСР і США 1972 p., Договорі про дружбу та співробітництво між СРСР та Італією 1990 p., Договорі про злагоду та співробітництво між СРСР і Фран­цією 1990 р. та ін.

Науковці і практики визнали принципи, сформульовані в цих документах як міжнародно-правові, хоч і звертали ува­гу на їхній політичний характер. Але текст угод і практика їх застосування посилюють думку про їхню правову сутність. Так, договір між Францією та СРСР 1990 р. називає (під правовим кутом зору — це трохи незвично) принципи по­ваги соціальної справедливості, політичних свобод та індиві­дуальної ініціативи саме як юридичні зобов'язання у відно­синах між двома сторонами. Договір також поклав на сто­рони зобов'язання розробити спільні правові принципи, які б сприяли зближенню європейських правових систем.

Керуючись цими двосторонніми принципами, СРСР і Франція зробили суттєвий спільний внесок у формулюван­ня принципів Паризької хартії для нової Європи 1990 р.