Поняття правонаступництва

П

ротягом усієї історії роз­витку земної цивілізації по­літичні, соціальні, економічні та інші зміни в суспільстві, війни та мирні об'єднання народів впливали на процес виникнення, становлення і розвиток держав, їхні терито­ріальні зміни, а іноді навіть на припинення їх існування. Лише новітня історія розвитку цих процесів після Другої світової війни внаслідок деколонізації, об'єднання і по­ділу держав, відокремлення від них частин територій або входження однієї держави в іншу свідчать про виникнен­ня понад ста нових держав на сучасній карті світу.

Так, у результаті деколонізації 60—70-х років XX ст. на теренах колишніх західних колоніальних володінь в Африці, Азії і Латинській Америці утворилося близько 80 нових незалежних держав. Внаслідок відокремлення від Союзу РСР у 1991 р. Литовської, Латвійської та Естонсь­кої республік, а також наступного повного припинення його існування на території колишнього СРСР виникли 15 незалежних держав, включаючи Україну. 1992 р. де­кілька республік, які входили до складу Соціалістичної Федеративної Республіки Югославії, оголосили про свою


і_______

Поняття правонаступництва

незалежність і відокремилися від неї. Водночас на час­тині її території в межах двох республік, які залишили­ся, збереглася держава з новою назвою. Таким чином, на території колишньої СФРЮ утворилося п'ять само­стійних нових держав — Боснія і Герцеговина, колишня республіка Югославії Македонія, Республіка Словенія, Республіка Хорватія, а також Союзна Республіка Юго­славія, в якій залишилися Сербія і Чорногорія. Внаслі­док поділу 1992 р. єдиної держави — Чехословацької Соціалістичної Республіки — утворилися дві самостійні держави: Словацька Республіка та Чеська Республіка. А після об'єднання 1990 р. двох самостійних держав Ємен­ської Арабської Республіки і Народно-демократичної Ре­спубліки Ємен на їхніх територіях утворилася нова дер­жава — Республіка Ємен.

Відповідно до двох угод про об'єднання між Федера­тивною Республікою Німеччини та Німецькою Демокра­тичною Республікою від 18 травня і 31 серпня 1990 p., a також Договору про остаточне врегулювання щодо Німеч­чини, підписаного ФРН та НДР і чотирма союзницькими державами — Великою Британією, СРСР, США і Фран­цією, НДР припинила своє існування, а її територія ввій­шла до складу ФРН. У результаті таких державних пере­творень перед їхніми учасниками обов'язково постають важливі і принципові питання щодо наступного існуван­ня та відповідальності за їхні попередні договірні, май­нові та інші права і обов'язки. Перехід таких прав та обо­в'язків від держав-попередниць до новоутворених держав визначається як «правонаступництво» держав у міжнарод­ному праві.

Питання правонаступництва або відмови від нього ви­никають також у результаті соціальних змін, соціальних революцій, фундаментальних перетворень у політичній системі держави. Наприклад, як це відбулося в Росії після Жовтневої революції 1917 р., у результаті якої радянський уряд Декретом про мир від 26 жовтня 1917 р. анулював усі «таємні злочинні угоди» царської Росії, а відтак Дек­ретом від 28 січня 1918 р. анулював борги царського і Тимчасового урядів.

Такі державні зміни зумовлюють значні політично-правові та економічні наслідки як для держав, які беруть участь у них, так і для третіх держав, які в будь-який


Глава X Правонаступництво держав