Способи тепловіддачі

Теплоутворення и тепловіддача

У людини температура підтрімується на постійному рівні (36,5 ... 37,0 ° С). Постійність ця забезпечується двома процесами - теплоутворенням и тепловіддачею .

Джерелом утворення тепла в організмі є окислювальні процеси. Особливо багато тепла утворюється в м'язах під час роботи. Так, під час ходьби теплоутворення збільшується в 1,5-2 рази, а при інтенсівній м'язовій роботі - в 10 і більше разів .

При охолодженні організму теплоутворення збільшується за рахунок Посилення окислювально - відновлювальних процесів. Це - хімічна регуляція. Крім того, посилення теплоутворення забезпечується мимовільним м'язовим тремором, що становить механічну регуляцію. За низьких температур НАВКОЛИШНЬОГО середовища споживання кисня и теплопродукція можуть збільшуватися в 3-5 разів .

Утворюване в організмі тепло не може бути подалі джерела енергії і виходу його через шкіру і легені. Тепловіддача здійснюється шляхом конвекції, проведення, віпромінювання та випаровування

Конвекція - це віддача тепла у Навколишнє повітряне середовище.

Проведення - це віддача тепла предметам, Які безпосередно прилягають до людини ( одяг, взуття, інструменти ) .

Віпромінювання - це нагрівання навколішніх предметів, Які мають нижчу температуру шляхом поширення теплової ЕНЕРГІЇ через повітряне середовище.

Випаровуваність- це віддача тепла Шляхом потовіділення. Випаровуваність 1 мл поту з поверхні тіла виробляти до ВТРАТИ 0,585 ккал тепла.

У стані спокою при температурі 18-20 ° С тепловіддача організму забезпечується за рахунок конвекції і проведення на 30% , за рахунок випромінювання - на 45 % і за рахунок випаровуваності - на 25 %. При підвіщенні температур зовнішнього середовища до 34-35 % тепловіддача здійснюється Виключно Шляхом випаровуваності поту. У умів підвіщеної температури, особливо при інтенсівній м'язовій роботі, коли в організмі працівника збільшується теплоутворення, потовіділення может збільшуватіся до 1 л за годину проти 0,5-0,7 л за добу .

При високій температурі виробничого середовища у працівників відмічаються Збільшення частоти пульсу до 140-180 ударів за хвилини, Підвищення артеріального кров'яного Тиску та Підвищення температурами шкірі . У Деяких випадках можливий тепловий удар, тобто гіпертермія ( перегрів організму ) третього ступеня, що призводить до ВТРАТИ свідомості, погіршення кровообігу. Невелике підвищення температури тіла працівника позитивно впливає на організм : підвіщується збудливість нервих центрів, лабільність і працездатність . Роботами Донецького ВСТАНОВЛЕНО, що температура Повітря +22 ° С є тією межею, вище Якої знижується працездатність. Так, при температурі виробничих приміщень в межах 26-30 ° С працездатність знижується наполовину в порівнянні з її рівнем при температурі +18 ° С.

Утворення Великої кількості тепла в організмі працівника під час роботи навіть при температурі 18-20 ° С супроводжується інтенсивним потовиділенням . Так, при 20 ° С під час порівняно легкої ФІЗИЧНОЇ роботи потовіділення становить 90 г / рік, а при важкій - 400 г / рік, при 25 ° С - відповідно 130 і 470 г / рік.