Обмін води

Поповнення тіла водою відбувається постійно за рахунок всмоктування її із травного тракту. Людині потрібно на добу 2-2,5 л води при нормальному харчовому режимі і нормальній температурі навколишнього середовища. Ця кількість води надходить з таких джерел: а ) води, споживаної при питті (близько 1 л ), б) води, що міститься в їжі ( близько 1 л ), в) води, яка утворюється в організмі при обміні білків, жирів і вуглеводів ( 300-350 мл).

Основні органи, що видаляють воду з організму, - нирки , потові залози, легені і кишечник. Нирки за добу з організму видаляють 1,2-1,5 л води у складі сечі. Потові залози через шкіру у вигляді поту видаляють 500-700 мл води на добу. При нормальній температурі і вологості повітря на 1 см2 шкірного покриву кожні 10 хв виділяється близько 1 мг води. У пустелях Аравійського півострова, людина щодня втрачає з потом близько 10 л води. При інтенсивній роботі у вигляді поту виділяється також багато рідини : наприклад , за два тайми напруженого футбольного матчу футболіст втрачає близько 4 л води.

Легені у вигляді водяної пари виводять 350 мл води. Ця кількість різко зростає при поглибленому і прискореному диханню, і за добу тоді може виділитися 700-800 мл води.

Через кишечник з калом виводиться на добу 100-150 мл води. При розладі діяльності кишечника з калом може виводитися велика кількість води (при проносі), що може призвести до збіднення організму водою. Для нормальної діяльності організму важливо, щоб надходження води повністю закривала її витрата.

Відношення кількості спожитої води до кількості виділеної становить водний баланс .

Якщо води з організму виводиться більше, ніж надходить у нього, то виникає відчуття спраги . В результаті спраги людина п'є воду до відновлення нормального водного балансу .

Вода у дорослої людини складає 60% від маси тіла, а у новонародженого - 75%. Вона є середовищем, в якій здійснюються процеси обміну речовин в клітинах , органах і тканинах. Безперервне надходження води в організм є однією з основних умов підтримки його життєдіяльності. Основна маса ( близько 71%) всієї води в організмі входить до складу протоплазми клітин , складаючи так звану внутрішньоклітинну воду. Позаклітинна вода входить до складу тканинної, або інтерстиціальної, рідини ( близько 21% ) і води плазми крові (близько 8 %). Баланс води складається з її споживання і виділення. З їжею людина отримує на добу близько 750 мл води, у вигляді напоїв і чистої води - близько 630 мл. Близько 320 мл води утворюється в процесі метаболізму при окисленні білків, вуглеводів і жирів. При випаровуванні з поверхні шкіри і альвеол легенів на добу виділяється близько 800 мл води. Стільки ж необхідно для розчинення екскретуючих ниркою осмотично активних речовин при максимальної осмолярності сечі. 100 мл води виводиться з фекаліями. Отже, мінімальна добова потреба становить близько 1700 мл води.Надходження води регулюється її потребою , що виявляється почуттям спраги. Це почуття виникає при порушенні питного центру гіпоталамуса. Організм потребує постійного надходження не тільки води, але і мінеральних солей. Найбільш важливе значення мають натрій , калій , кальцій.