БУДОВА СТІНКИ ТОНКОЇ КИШКИ, БУДОВА І ФУНКЦІЇ ВОРСИНКИ

Стінка тонкої кишки включає слизову оболонку, підслизову основу, м’язову і серозну оболонки. Слизова оболонка складається з епітелію, сполучнотканинної і гладеньком’язової пластинок. Рельєф слизової оболонки нерівний завдяки наявності складок, ворсинок і крипт. Кишкові ворсинки – це вирости слизової оболонки в просвіт тонкої кишки. Кишкові крипти – трубчасті поглиблення епітелію у власній пластинці слизової оболонки. Кількість кишкових ворсинок в тонкій кишці людини обчислюється кількома мільйонами.

Співвідношення числа ворсинок і крипт приблизно дорівнює 1:4. Висота ворсинок близько 1 мм. У дванадцятипалій кишці вони широкі і короткі. У худої і клубової кишках ворсинки більш високі, але вони дещо тонше. У тонкій кишці загальне число ворсинок перевищує 1,4 млн.

Всмоктування - це складний фізіологічний процес проникнення поживних речовин у кров і лімфу завдяки активній діяльності ворсинок.

Усередині ворсинок містяться кровоносні й лімфатичні капіляри. Крізь стінки ворсинок у ці капіляри проникають найдрібніші молекули, утворені в результаті розщеплення поживних речовин. Продукти розщеплення білків (амінокислоти) й вуглеводів (глюкоза) всмоктуються в кров, а жирів (гліцерин і жирні кислоти) - переважно в лімфу. У процесі всмоктування важливе значення мають активна діяльність клітинних мембран кишечнику, явища дифузії, фільтрації. При цьому витрачається енергія.

Поверхня ворсинок утворює одношаровий призматичний каемчатие епітелій, а основу складає пухка волокниста сполучна тканина, яка містить кровоносні капіляри і один лімфатичний капіляр. В стромі ворсинок присутні гладкі м’язові клітини, які забезпечують до 4-6 скорочень ворсинки в хвилину, а також плазматичні і огрядні клітини, В- і Т-лімфоцити, макрофаги. Вкорочення ворсинок, стиснення просвіту їх капілярів і ритмічне проштовхування крові в капілярах строми ворсинок мають істотне значення у процесах всмоктування та транспорту поживних речовин.

У процесах всмоктування активна роль належить, перш за все, епітелію, що покриває ворсинки, який становить єдину систему з епітелієм крипти.

 

15. СКЛАД КИШКОВОГО СОКУ

 

 

16. ПРИСТІНКОВЕ І ПОРОЖНИННЕ ТРАВЛЕННЯ