Опціони

Іншими інструментами строкового ринку, що мають широке розповсюдження та практичне застосування як серед н.п, так і серед спекулянтів, є опціони.

Опціон є своєрідною формою строкової угоди двох сторін – продавця (емітента) і покупця (власника опціону), внаслідок якої останній отримує право, але не зобов’язання, купити у першого або продати йому заздалегідь визначену кількість базового активу у визначений момент або протягом певного часового періоду в майбутньому за ціною, що встановлюється у момент укладання угоди.

Цю зафіксовану ціну називають ціною реалізації (виконання) опціону, або страйковою ціною (strike price).

Власник опціону має право вибору реалізу­вати опціон або ж відмовитися від його виконання за­лежно від того, наскільки сприятливим для нього буде співвідношення між поточною та страйковою ціною в момент виконання опціону.

Продавець (емітент) опціону зобов’язаний виконати відповідну операцію за ціною реалізації, встановленою за опціонною уго­дою, та забезпечити власнику опціону вико­нання умов угоди у встановлений термін. Якщо угоду здійснено, то вжива­ють терміни “опціон здійснено” або “опціон виконано”.

За право, яке продавець опціону надає його власнику здійснити опціон або відмовитися від його реалізації, покупець сплачує певну грошову суму – опціонну премію. Вона визнача­ється як відсоток від суми опціонної уго­ди або ж як абсолютна сума за одиницю базового активу і сплачується покупцем опціону його продавцю під час укладання угоди незалежно від того, буде чи не буде здійснено контракт.

Вартість опціону є договірною ве­личиною і залежить від багатьох чинників, зокрема:

· тривалості опціонного періоду;

· виду опціону;

· значення страйкової ціни;

· цінової волатильності;

· виду базового активу опціону та н..

Схему здійснення угоди з валютним опціоном наведено на рис. 13.4.

 
 

 

 


 

Рисунок 13.4 – Схема здійснення угоди з опціоном [1]:

1 – укладення опціонної угоди, сплата опціонної премії покупцем, визначення страйкової ціни;

2 – купівля або продаж (залежно від виду опціону) базового активу за визначеною ціною або ж відмова від виконання опціону його держателем.

 

Залежно від місця продажу опціони поділя­ють на біржові, що вільно перебувають в обігу, та позабіржові.

Біржові опціони (traded options) продають і купують опціонні біржі, які є своє­рідними фінансовими інститутами, що стали невід’ємною складовою фінансового ринку еко­номічно розвинутих країн. Найвідоміші з них: Лондонська фондова біржа, Лондонська міжнародна біржа фінансових ф’ючерсів і опціонів, Амстердамська біржа (Європейська опціонна біржа), Філа­дельфійська, Чиказька, Монреальська та інші (н.. 13.3).

Таблиця 13.3 – Провідні світові біржі, що торгують опціонами, та види валют (монетарних металів), на які укладаються угоди [9]

Валюта Біржа
Австралійські долари (AUD) SFE
Канадські долари (CAD) CBOE, ME, VSE, Phil SE
Євро (EUR) EUREX
Англійські фунти стерлінгів (GBP) CBOE, IMM, EUREX, LSE
Швейцарські франки (CHF) CBOE, IMM, ME, Phil SE
Японські єни (JPY) CBOE, Phil SE
Золото (XAU) COMEX, EUREX, MCE, ME, VSE
Срібло (XAG) CBОT, COMEX, EUREX, TFE, VSE
Індекси на золото і срібло Phil SE

SFE – Sydney Futures Exchange – Сіднейська ф’ючерсна біржа (торгівля опціонами на ф’ючерсні контракти).

СВОЕ – Chicago Board Option Exchange – Чиказька опціонна біржа – (торгівля “європейськими” опціонами).

МЕ – Montreal Exchange – Монреальська біржа.

VSE – Vancouver Stock Exchange – Ванкуверська фондова біржа.

LSE – London Stock Exchange – Лондонська фондова біржа.

СОМЕХ – Commodity Exchange, New York – Нью-Йоркська товарна біржа.

TFE – Toronto Futures Exchange – Ф’ючерсна біржа Торонто [10].

Біржові опціони можуть знаходитися в обі­гу на вторинному ринку, вільно перепродаватися до завершення опціонного періоду. Ці опціони є стандартизованими за певними видами валют, сумами й тер­мінами виконання.

Стандартна специфікація опціо­ну містить наступні реквізити: найменування базового активу, назву операції (купівля або продаж), суму базового активу, страйкову ціну, дату завершення опціонного періоду (дату експірації опціону), умови виконання опціону (певна дата чи опціонний період).

Позабіржові опціони (over-the-counter options, ОТС орtions) можна розглядати як суто банків­н. інструмент. Вони продаються та купують­ся покупцем і банком, як правило, за індивіду­альною угодою на договірних засадах і за спе­цифікацією, що відповідає вимогам покупця. На ринку позабіржових опціонів банки працюють переважно із транснаціональними корпораціями.

У світовій теорії і практиці використовуються й інші види валютних опціонів (н.. 13.4).

З юридичної точки зору, учасники опціонної угоди завжди рівноправні, але з еконо­мічної, у більш вигідному становищі знаходиться покупець опціону, оскільки остаточне рішення про купівлю чи продаж валюти з настанням терміну (дати) здійснення опціону виносить саме він, сплачуючи за це опціонну премію.

 

Таблиця 13.4 – Класифікація валютних опціонів [3]

Класифікаційна ознака Вид опціону Характеристика
1. Вид операції кол   Надає право власнику (покупцю) купити певну суму іноземної валюти
пут Надає право власнику (покупцю) продати певну кількість іноземної валюти
2. Ринкова приналежність біржовий Продається, купується та виконується на біржовому ринку
позабіржовий Продається, купується та виконується на позабіржовому (міжбанківському) ринку

Продовж. н.. 13.4

Класифікаційна ознака Вид опціону Характеристика
3. Момент здійснення європейський   Здійснення опціону відбувається після вимоги покупця у строго встановлений момент (як правило, в останній день опціонного періоду)
американський Виконання опціону відбувається будь-коли протягом опціонного періоду відразу ж після першої вимоги покупця до продавця
з затримкою н.нення Здійснення опціону відбувається продавцем протягом певного періоду з моменту першої відповідної вимоги покупця
4. Обмеження прав держателя (покупця) стандартний Право покупця здійснити опціон у визначений момент або протягом певного періоду часу існує протягом усього опціонного періоду
бермудський Автоматичне виконання опціону відбувається незалежно від бажання покупця у випадку настання певної події
бар’єрний н.-опціон Право покупця здійснити опціон виникає лише після настання обумовленої події
бар’єрний аут-опціон Право покупця виконати контракт існує до настання обумовленої події
5. Метод визначення ціни виконання стандартний Ціна реалізації опціону визначається в момент укладення угоди
азійський Ціна виконання розраховується в момент здійснення опціону як середній поточний валютний курс на ринку “спот” за весь опціонний період
російський Ціна реалізації визначається як найбільш вигідний валютний курс для власника опціону на ринку “спот” за весь опціонний період
6. Наявність валютного покриття опціону покритий Передбачає наявність необхідної для виконання зобов’язань за опціоном суми базового активу (валюти) у продавця протягом усього опціонного періоду (американський опціон)
н.пртий Не передбачає наявності необхідної суми валюти у продавця опціону протягом дії опціону (європейський опціон)
7. Спосіб маржування опціон типу “н.-фронт” Опціонна премія сплачується покупцем в момент укладення угоди
опціон ф’ючерс-ного типу Опціонна премія сплачується в момент виконання (невиконання) контракту

 

 

Продовж. н.. 13.4

Класифікаційна ознака Вид опціону Характеристика
8. Базовий актив контракту стандартний Базовим активом даного опціону є певна валюта, що була визначена в момент укладення угоди
поставка за вибором Держатель опціону має право вибору певної валюти з обумовленого в момент укладення угоди переліку валют
складний опціон Базовим активом даного опціону є інший опціон
опціон на ф’ючерс Базовим активом даного опціону є ф’ючерсний контракт
свопціон Базовим активом даного опціону є право на здійснення “свопу”
9. Базовий актив – процентна ставка кеп Встановлення верхньої межі %-ї ставки
флор Встановлення нижньої межі %-ї ставки
колар Встановлення верхньої та нижньої меж %-ї ставки

 

Продавець опціону має право лише погодитися з рішенням покупця і виконати свої зобов’язання в одній із наведених нижче форм:

1. У разі продажу опціону “кол” продавець опціону повинен продати покупцю (власни­ку) опціону обумовлену кількість базового
активу.

2. У разі продажу опціону “пут” продавець опціону зобов’язаний купити у покупця (влас­ника опціону) обумовлену кількість базового активу.

3. Прийняти пропозицію власника опціону про відмову від його здійснення.

На українському валютному ринку першу спробу торгівлі опціонами на курс українського карбованця до долара США за “н.прокким” стилем було здійснено Цент­ром термінових контрактів Української фон­дової біржі наприкінці 1994 р. Але найбіль­шого поширення набула торгівля валютними опціонами в першій половині 1995 р. завдяки активній і цілеспрямованій роботі Україн­н. біржі опціонів і ф’ючерсів (АТ “Україн­н. контракт”). На сьогодні операції з опціонами ані на біржовому, ані на міжбанківському ринку України не використовуються.