Вираження колірності в системі XYZ

Вимоги до основних кольорів XYZ. Практично використовуваною колориметричною системою є ХУ.

Основні кольори ХУ обрані для максимального спрощення колірних розрахунків і вимірів. Вибір був зроблений таким чином, щоб забезпечити наступні властивості системи:

1. Яркістна характеристика кольору визначається не трьома складовими колірного рівняння, а тільки однією.

2. Колірне рівняння, що виражає будь-який реальний колір, включаючи найбільш насичені – спектральні, не мають негативних координат.

3. При зазначених особливостях системи положення білої точки зберігається в центрі трикутника кольоровості та координати білого кольору є Б (1/3; 1/3; 1/3).

4. Одна з колірних координат великого числа спектральних кольорів дорівнює нулю, і ці кольори, отже, виражаються двочленними рівняннями.

Ці властивості пов'язані з особливостями будови колірного простору ХУ.

Нереальні кольори.За межами площі, обмеженої локусом, розташовуються точки кольорів, яких немає в природі, – більш насичених, ніж спектральні. Виберемо поза полем реальних кольорів точку Бл (рис. 2.19) і охарактеризуємо колір, виразом:

 

 

Рис. 2.19. Нереальні кольори на графіку r, g

 

Одиничний колір Бл – блакитний, за колірним тон тотожний спектральному l480, але найбільш насичений.

Крім того, якби удалося одержати випромінювання уявлюваного кольору Бл та змішати його з білим, то суміш має колір монохроматичного l480, включаючи його насиченість. Змішуючи випромінювання кольорів Бл та l560, можна було б одержати реальний сильно насичений С того ж колірного тону, що і лежачий між l480 і l490. Для отримання яскравості одиничного кольору Бл необхідно: нанести на діаграму лінії яскравості і скористатися яркістним масштабом (ліва частина рисунка). Уявлюваний одиничний Бл має яскравість близько 0,2×680 кд . м–2, а С, отриманий додаванням уявлюваного з реальним, – близько 1,5 680 кд . м–2.

Колір П – пурпурний, додатковий за колірним тоном до кольору випромінювання l560. Змішання випромінювання нереального кольору П с жовто-зеленим l дало б дуже мало насичений пурпурний П1. Найцікавіша властивість уявлюваного кольору П – відсутність яскравості: точка, що виражає цей колір, лежить на аліхні.