Діаграма кольору XYZ

 

На рис. 2.23 наведено проекційно перетворений у рівносторонній трикутник хуz, що знаходиться в колірному просторі цієї системи. Сторона хz трикутника збігається з аліхною. При цьому координатна площина хОz є одночасно і площиною нульових яскравостей. Її як і лінію не яскравих кольорів називають аліхною. У зв'язку з тим що коефіцієнт LY=1, координата вершини в дорівнює яскравісній колориметричній одиниці ВY=LY.680 кд.м-2. Площина, рівнобіжна хОz і минаюча через точку в, є площина постійної яскравості, рівної В=680 кд×м-2. Між зазначеними площинами і паралельно їм розташовані площини постійних яскравостей, що знаходяться між У0 і ВУ (на рисунку не показані).

Проекція трикутника хуz (рис. 2.23) на площину хОу дає колірну діаграму ху (рис. 2.22). Вісь Ох – аліхна, а прямі, рівнобіжні їй, – лінії постійної яскравості (на рисунку не показані). Лінії постійної яскравості – сліди перетинання площини В=cons¢t із площиною хОу. Звідси, що лінії постійної яскравості рівнобіжні осі абсцис.

 

Рис. 2.23 – Колірний простір XYZ

 

Властивості графіка в загальному тотожні властивостям розглянутого графіка rg, з тією тільки різницею, що локус не виходить за межі першого квадрата площини.

Домінуючу довжину хвилі знаходять так само, як і по діаграмі rg.

Для визначення колориметричної чистоти кольору застосовують формули:

 

 

На діаграму ху, крім білої точки, наносять точки кольоровості стандартних колориметричних джерел А, В і С. Іноді ці точки з'єднують лінією, що називають лінією кольорових температур або локусом кольоровихтемператур. Кольоровість будь-якого теплового джерела – точка на цій лінії.