Особливості оподаткування алкогольних напоїв та тютюнових виробів

 

Оподаткування акцизним податком алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Україні має свої особливості. Суми податку з вказаних підакцизних товарів формують основну частину надходжень ак­цизного податку до бюджету. Так, у 2009 році 72,7 % (у 2008 році - 67,3 %) від загальної суми акцизного збору склали надходження від оподаткування лікеро-горілчаних та тютюнових виробів.

Використання податкових векселів. Особливості оподаткування виробництва та реалізації алко­гольних напоїв в Україні пов'язані з використанням податкових векселів. Під таким векселем визна­чають простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем до отримання з акцизного складу спирту етилового і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного по­датку у визначений строк. Виробники алкогольних напоїв отримують спирт етиловий за умови видачі податкового векселя з відстрочкою сплати податку, розрахованого на готову продукцію, на термін до 90 календарних днів. Податкові векселі є гарантією сплати суми податку при отриманні спирту для вироб­ництва підакцизної продукції.

У податковому векселі сума акцизного податку визначається за ставками для готової продукції, які діють на дату складення такого векселя. Оформлення податкового векселя здійснюється за зразком, визначеним центральним органом Державної податкової служби України лише на вексельному бланку, придбаному в установі банку.

При отриманні спирту етилового за нульовою ставкою для виготовлення виноматеріалів податкові векселі, що видані підприємствами первинного виноробства, вважаються погашеними за умови доку­ментального підтвердження цільового використання спирту для виготовлення виноматеріалів.

Визначення суми акцизного податку для погашення податкового векселя проводиться з урахуван­ням зменшення на суму податку із спирту, що був використаний для виготовлення обсягів продукції, відвантаженої на експорт, за умови його підтвердження належно оформленою вантажною митною декларацією. Підтвердженням здійснення операцій з експорту алкогольних напоїв є належним чином оформлена вантажна митна декларація, на якій митним органом здійснюється напис про фактичне вивезення експортованої підакцизної продукції за межі митної території України, що засвідчується підписом відповідальної посадової особи і гербовою печаткою митного органу.

У разі, коли податковий вексель не погашається у визначений строк, орган податкової служби (векселедержатель) вчиняє протест векселя у неплатежі та звертається протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту до банку, який здійснив аваль цього векселя, з опротестованим векселем.

Особливості оподаткування тютюнових виробів полягають у тому, що з метою такого оподатку­вання одночасно застосовується два види ставок податку та мінімальне акцизне податкове зобов'язання, а також декларування максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби.

Одним з основних елементів оподаткування акцизним податком за адвалорними ставками є декла­рування максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію), виходячи з яких визначається оподатковуваний оборот. Обов'язок встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) покладено на виробників та імпортерів такої продукції шляхом декларування. Виходячи з таких максимальних роздрібних цін, визначається база оподаткування акцизним податком за адвалорними ставками.

Сума акцизного податку визначається для кожної власної назви сигарет, на яку встановлена мак­симальна роздрібна ціна, окремо за адвалорною та специфічною ставкою. Після цього зазначені суми додаються та порівнюються із мінімальним податковим зобов'язанням. Сума двох складових акцизного податку не повинна бути меншою розміру мінімального акцизного податкового зобов'язання.

Застосування марок акцизного податку. Алкогольні напої та тютюнові вироби вітчизняного та імпортованого походження, які реалізуються на внутрішньому ринку України підлягають обов'язковому маркуванню марками акцизного податку.

У 1995 році з метою контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також створення оптимальної системи адміністрування акцизного збору в Україні було запроваджено механізм обов'язкового маркування таких товарів марками акцизного збору спеціального зразка. Три­валий час (з 2003 року до набрання чинності Податкового кодексу) порядок виробництва, зберігання та продажу марок акцизного збору спеціального зразка та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів регулювався постановою Кабінету Міністрів України за № 567.

Основними чинниками, які вплинули на прийняття рішення щодо запровадження таких марок, були:

збільшення надходжень від акцизного збору до бюджету через виведення з тіні оборотів з реалізації підакцизної продукції;

боротьба з виробництвом фальсифікованої підакцизної продукції;

захист вітчизняного споживача від неякісної продукції;

забезпечення додаткових надходжень у вигляді плати за такі спеціальні марки.

З набранням чинності Податкового кодексу, крім норм статей 226 та 227, порядок використання марок акцизного податку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2010 р. за № 1251.

Марка акцизного податку є спеціальним знаком для маркування алкогольних напоїв та тютюно­вих виробів, який віднесений до документів суворого обліку і підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Продаж акцизних марок здійснюється відповідними уповноваженими структурними підрозділами Державної податкової служби України (регіональними управліннями Департамен­ту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в АР Крим, областях, м. Київ та м. Севастополь) за місцем реєстрації суб'єкта господарю­вання, який здійснює виробництво та/або імпортує алкогольні напої та/або тютюнові вироби. Мар­ки акцизного податку видаються їх продавцем протягом 5 робочих днів з дати подання документів для отримання таких марок.

Розрахункова кількість марок акцизного податку для алкогольних напоїв, у виробництві яких використовується спирт етиловий неденатурований, визначається виходячи зі сплаченої суми податку. Загальна кількість таких марок визначається із урахуванням міцності таких напоїв та об'єму тари.

Замовлення акцизних марок у їх продавця здійснюється на підставі попередніх заявок-розрахунків про потребу в таких марках.

Придбані марки акцизного податку не підлягають продажу (передачі) іншим суб'єктам госпо­дарювання, за винятком випадків, коли такі марки передаються іноземним виробникам для марку­вання алкогольних напоїв і тютюнових виробів у процесі виробництва та для подальшого ввезен­ня такої продукції на митну територію України.

У разі пошкодження марок акцизного податку вони повертаються продавцю (відповідному орга­ну ДПС України). Сума сплаченого податку, у разі повернення невикористаних марок акцизного по­датку через їх пошкодження, за бажанням покупця марок, може бути зарахована в рахунок майбутніх платежів з розрахунку кількості фактично повернених марок.