Порядок подання податкової звітності та сплати податку

 

Нижче наведено блок-схему процесу виникнення податкового обов'язку. Дана схема є уніфікованою і може бути застосована для кожного податку чи збору. У ній покроково описано всі дії, які має ви­конати платник податку з моменту виникнення податкового обов'язку і до моменту його виконання з визначенням термінів і посиланням на відповідні пункти та статті ПК.

Визначення базового податкового (звітного) періоду наведено в п. 33.3

Для екологічного податку цим періодом є квартал (вид податкового періоду див. пп. 34.1.2 ПК).

Платники податку, та податкові агенти складають податкові декларації, подають їх протягом 40 ка­лендарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:

Рис. 8.4. Блок-схема процесу виконання податкового обов'язку

Сплата екологічного податку відбувається на тій території, на якій відбувається забруднення НПС Це обумовлено тим, що частина від надходжень екологічного податку до бюджету (закріплено Бюджет­ним кодексом) надходить до спеціального фонду місцевих бюджетів (до Фонду охорони навколишнього природного середовища) і ці ресурси мають бути джерелами фінансування територіальних потреб охорони навколишнього природного середовища.

Щоквартально органами ДПС проводиться звірка переліків суб'єктів, що здійснюють викиди забруд­нюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, за розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Платники податку та податкові агенти перераховують суми податку, що справляється за викиди, скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів, одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.

Органи Держказначейства здійснюють розподіл коштів відповідно до Бюджетного кодексу: 30 відсотків коштів зараховуються відповідно до закону про держбюджет на відповідний рік. До місцевих бюджетів зараховується 70 відсотків (крім податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками), в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

ПКУ передбачається залучення органами ДПС до перевірок фахівців з територіальних підрозділів Міністерства екології та природних ресурсів України, регіональних Державних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки, закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, що обумовлено специфікою екологічного податку, без спеціальної освіти та кваліфікації неможливо перевірити правильність обчис­лення об'єкта та бази оподаткування.