ПОНЯТТЯ ТА ТЕРМІНИ

АВТОРИТАРИЗМ(від фр. аutoritare - владний) - політичний режим, система державної влади, заснована на самовладді, диктатурі одноосібно­го правителя або правлячого угруповання, які порушують правові й мораль­ні норми суспільного життя.

 

АККУЛЬТУРАЦІЯ (лат. accumulare - накопичувати + cultura - обробіток) - взаємне уподібнення і пристосування різних культур народів і окремих явищ цих культур за умов домінування більш високорозвиненої культури народу.

 

АПАРТЕЇД - (мовою африкансю apartheid - роздільне проживання) - крайня форма расової дискримінації. Означає позбавлення певних груп населення, залежно від їх расової приналежності, політичних, соціально-економічних і громадянських прав, аж до територіальної ізоляції. Сучасне міжнародне право вважає апартеїд злочином проти людства.

 

АСИМІЛЯЦІЯ –від лат. assimilatio - злиття, уподібнення, засвоєння) - в етнографії злиття одного народу з іншим, що супроводжується втратою одним з них власної мови, культури, національної самосвідомості.

 

БІЛЛЬ (англ. bill - рукопис, грамота) - у Великобританії та інших англосаксонських країнах законопроект, який вносять у законодавчий орган.

 

ВИБОРИ - передбачена конституцією та законами форма прямого народовладдя, за якою шляхом голосування формуються представницькі органи державної влади та місцевого управління (самоврядування).

 

ВЛАДА - здатність, право і можливість здійснювати вирішальний вплив на долю, поведінку і діяльність людей за допомогою різного роду засобів права, авторитету, волі і примусу.

 

ҐЕНДЕРНА РОЛЬ - набір очікуваних зразків поведінки (норм) для чоловіків і жінок, що випливають з понять, пов’язаних з ґендером, а також поведінки у вигляді мовлення, манер і жестів.

 

ҐЕНДЕРНА СОЦІАЛІЗАЦІЯ -це процес засвоєння людиною соціальної ролі, визначеної для неї суспільством від народження, залежно від того, чоловіком або жінкою вона народилася.

ҐЕНДЕРНІ (СТАТЕВІ) РОЛІ - норми та правила поведінки жінок і чоловіків, що ґрунтуються на традиційних очікуваннях, пов’язаних з їх статтю. Вони відрізняються в суспільствах з різною культурою і змінюються із часом; ролі, виконання яких залежить від статі (ґендеру). Ґендерна роль - одна з соціальних ролей людини.

 

ГЕНДЕРНІ СТЕРЕОТИПИ -це уявлення, що соціально розділяються, про особові якості і поведінкові моделі чоловіків і жінок, а також про гендерну специфіку соціальних ролей.

 

ГЕНЕОЦИД (від грец. genos - рід, плем’я і лат. caedo - вбиваю) - один із найтяжчих злочинів проти людства, винищення окремих груп населення за расовими, національними, етнічними або релігійними ознаками, а також навмисне створення умов існування, розрахованих на повне або часткове фізичне знищення цих груп, так само як і заходи щодо запобігання дітонародженню в їх середовищі (біологічний геноцид).

 

ГОЛОКОСТ (холокауст) (англ. holocaust від грец. holokaustos - спалений цілком) - загибель значної частини єврейського населення Європи внаслідок систематичного переслідування і знищення його нацистами та їхніми посібниками у Німеччині і на захоплених нею територіях протягом 1933-1945pp.

 

ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНІ ОРГАНІЗАЦІЇ - недержавні добровільні об'єднання людей, що мають чітку організаційну структуру, певну програму дій (у якій наявні політичні цілі) і відповідний характер її реалізації.

 

ГРОМАДСЬКА ДУМКА - специфічний вияв масової свідомості, що виражається в оцінках (вербальних і невербальних) і характеризує ставлення людей до суспільно значущих подій і фактів, актуальних проблем суспільного життя.

 

ГРОМАДЯНИН - це особа, яка належить до постійного населення певної держави, має нормативно закріплений статус, користується захистом держави як у межах її території, так і поза нею.

 

ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО - це сфера самовияву вільних громадян і добровільно сформованих асоціацій і організацій, обмежених відповідними законами від прямого втручання і довільної регламентації з боку державної влади;

це суспільство, у якому відповідальність влади і народу щодо виконання взаємних зобов'язань підтримувати закон і порядок, дотримувати в разі згоди сторін права держави, громадян та їх об'єднань;

уся сукупність міжособистісних, сімейних, громадських, культурних, релігійних відносин, які розвиваються поза рамками і без втручання держави, а також розгалужена система незалежних від держави суспільних інститутів, що реалізують повсякденні індивідуальні та колективні потреби.

ДЕКЛАРАЦІЯ - офіційний державний документ, що містить основоположні принципи зовнішньої або внутрішньої політики держави, основи діяльності міжнародних організацій.

ДЕМОКРАТІЯ(від грец. demos - народ та kratos - влада) – форма політичного режиму і система державної влади, заснована на визнанні народу, як головного джерела влади; політичний режим, заснований на визнанні верховенства законів і народовладдя.

 

ДЕРЖАВА - основний інститут політичної системи суспільства, який здійснює управління суспільством, охорону і захист національних інтере­сів; певний спосіб організації суспільства, основний елемент політичної системи, організація публічної політичної влади, яка поширюється на суспільство в цілому, виступає його офіційним представником, а в разі необхідності застосовує заходи примусу;

основний інститут політичної системи суспільства, що здійснює організацію, управління та контроль за спільною діяльністю і відносинами між соціальними групами, асоціаціями та окремими індивідами; центральний інститут влади в суспільстві й концентроване здійснення цією владою політики.

ДЕРЖАВНА ВЛАДА - та, яка здійснюється за допомогою спеціального управлінського апарату на визначеній території, на яку поширюється дер­жавний суверенітет, і має можливість використовувати засоби організова­ного й законодавчо встановленого примусу та насильства.

 

ДИСКРИМІНАЦІЯ (від лат. discriminatio - розрізнення) - обмеження (фактично чи юридично) прав будь-якої групи громадян за національною, расовою, статевою, релігійною ознаками. У галузі міжнародних відносин — надання громадянам і організаціям будь-якої держави менших прав і привілеїв, ніж громадянам і організаціям інших держав.

 

ЕТНІЧНА МІКСАЦІЯ - змішування різних етнічних груп і поява нового етносу (Латинська Америка).

 

ЕТНОС - стійка сукупність людей, що історично склалася на певній території, яка має загальні, відносно стабільні особливості мови, культури і психіки, а також усвідомлює свою єдність і відмінність від інших подібних утворень.

 

ЖИТТЄВА ПОЗИЦІЯ – ставлення людини до оточуючого світу, система поведінки, яка визначається розумним сприйняттям його необхідності доцільності, усвідомленням дій та глибоким переконанням.

ЗАБОБОН - негативне ставлення до людини чи будь-якої групи людей, про яких ви насправді нічого не знаєте. Це також негативне ставлення на підставі не особистого знайомства з людиною, а думки (стереотипу) з приводу групи, до якої він належить.

ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ - це інститути та форми публічного відкритого поширення інформації для широкого кола користувачів, що здійснюється за допомогою технічних засобів.

 

ІДЕОЛОГІЯ- це система поглядів стосовно основних принципів організації

суспільства, його цінностей та місця в ній людини.

 

ІНДИВІД -окремий організм, який існує самостійно; окрема людина, особа;

поняття, яке вказує на приналежність даної конкретної людської

істоти до людського роду.

 

ІНТЕГРАЦІЯ (від лат. integrum - ціле, integratio - відновлення) - поєднання, взаємопроникнення. Це процес об’єднання будь-яких елементів (частин) в одне ціле. Процес взаємозближення й утворення зв’язків.

ІРРДЕНТИЗМ (від італ. irredento - незвільнені) –

1. Ідея возз’єднання з основним ядром нації (ірландці в Ольстері),

2. Політичний і суспільний рух в Італії наприкінці XIX - на початку XXст. за приєднання до Італії прикордонних земель Австро-Угорщини з італійським населенням - Трієста, Трентіно та ін.

 

КАНАЛИ СОЦІАЛЬНОЇ МОБІЛЬНОСТІ (соціальні ліфти) -шляхи, якими відбувається переміщення людей з одних соціальних груп до інших.

 

КОМУНІКАТИВНІСТЬ (лат. communicatio - зв'язок, повідомлення) сукупність істотних, відносно стійких властивостей особистості, що сприяють успішному прийому, розумінню, засвоєнню, використанню й передаванню інформації.

 

КОНВЕНЦІЯ (лат. conventio - договір, угода) - різновид міжнародного договору, у якому прописані норми, що є юридично зобов'язувальним для сторін, які підписали цю конвенцію.

 

КОНФЛІКТ - це зіткнення окремих людей чи соціальних груп, що виражають різні, часом протилежні цілі, інтереси і погляди.

 

КСЕНОФОБІЯ (від грецьких слів (ксенос) - «чужинець», «незнайомець», та (фобос) - «страх») - неоднозначний термін на позначення певного стану людини, що виявляється у нав'язливому страху щодо чужинців чи просто чогось незнайомого або страх перед чужоземцями та ненависть до них.

 

КУЛЬТУРА (від лат. cultura - обробіток, виховання, освіта, розвиток, шанування) - історично визначений рівень розвитку суспільства, творчих сил і здібностей людини, виражений у типах і формах організації життя і діяльності людей, у їхніх взаєминах, а також у створюваних ними матеріальних і духовних цінностях;

ЛЮДИНА - вищий рівень у розвитку живих організмів на Землі, суб'єкт суспільно-історичної діяльності і культури, тобто, з одного боку, це - біологічна істота, з іншого - творець специфічного світу, який є результатом творчої діяльності всього людства.

 

МАСКУЛІННІСТЬ І ФЕМІННІСТЬ - дві основні категорії тендерних досліджень, які узагальнюють нормативні уявлення та установки, якими мають бути і чим повинні займатися чоловіки та жінки у даному суспільстві й у дану епоху, а також виражають гендерну ідентичність людини. Вони є соціальними, а не біологічними категоріями, котрі відображають те, якими мають бути особистісні характеристики, зовнішність, поведінка, одяг, захоплення, інтереси, професійні заняття, освітні спеціальності, сексуальні та міжособистісні стосунки чоловіків і жінок.

МІЖЕТНІЧНІ (МІЖНАЦІОНАЛЬНІ) ВІДНОСИНИ - відносини між етносами (народами), що охоплюють усі сфери суспільного життя.

 

МІЖНАРОДНА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ - це процес роз’єднання, розділення, протистояння різних націй, етносів, народів.

 

МІЖНАЦІОНАЛЬНА ІНТЕГРАЦІЯ - це процес поступового об’єднання різних етносів, народів і націй через сфери суспільного життя.

 

МІЖНАЦІОНАЛЬНИЙ КОНФЛІКТ- одна із форм відносин між національними спільнотами, що характеризується станом взаємних претензій, відкритим протистоянням етносів, народів і націй, які мають тенденцію до наростання протистояння аж до збройних зіткнень;

у широкому сенсі - це будь-яка конкуренція (суперництво) між групами - від протиборства за володіння обмеженими ресурсами до соціальної конкуренції - в усіх тих випадках, коли протистояння зумовлено етнічною приналежністю її членів.

МІНЛИВІСТЬ - здатність змінювати спадко­ві задатки, а також їх варіативно прояв­ляти в процесі розвитку організмів, у процесі взаємодії з навколишнім середовищем.

 

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під керівництвом органів і посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

 

МІФОЛОГІЧНИЙ СВІТОГЛЯД -це цілісна картина світу, де основним персонажем є Людина (розумна Тварина з душею), а возвеличується, абсолютизується Природа.

 

МУЛЬТИКУЛЬТУРАЛІЗМ- політика, спрямована на розвиток і збереження в окремо взятій країні та у світі в цілому культурних відмінностей; обґрунтовує таку політику теорія або ідеологія.

 

НАУКОВИЙ СВІТОГЛЯД -це цілісна картина світу, де основним персонажем є Людина (Істота, яка пізнає і перетворює Світ), а возвеличується, абсолютизується Істина.

 

НАЦІОНАЛІЗМ - ідеологія і політика, основу якої складають ідеї національної винятковості і переваги, прагнення до національної замкнутості, місництва, недовіра до інших націй; ідеологія, політика, психологія і соціальна практика відокремлення і протиставлення однієї нації іншим, пропаганда національної винятковості окремої нації.

 

НАЦІОНАЛЬНА САМОСВІДОМІСТЬ- сукупність соціальних, моральних, політичних, економічних, естетичних, релігійних, філософських поглядів, що характеризують зміст, рівень і особливості духовного розвитку націй.

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНТЕРЕС - сукупність потреб і прагнень народів тієї чи іншої держави створити необхідні для себе життєві умови, усвідомлення свого суверенітету, встановлення взаємних відносин з народами інших країн.

 

НАЦІЯ - історично сформована спільнота людей, якій притаманні спільні економічне життя, мова, території, певні ознаки психології, які виявляються в особливостях її культури, мистецтва та побуту.

 

ОБОВ'ЯЗКИ - це заходи суспільно необхідної поведінки людини.

ОСОБА - людина, яка має історично зумовлений ступінь розвитку, користується правами, що надаються суспільством, та виконує обов'язки, які ним покладаються.

 

ОСОБИСТІСТЬ - це стійка система соціально-значущих рис, які характеризують індивіда, вона є продуктом суспільного розвитку і включення індивідів в систему соціальних відносин шляхом предметної діяльності. Особистість по суті - це людина зі сформованим світоглядом, самосвідомістю і здатністю до творчої самореалізації через діяльність.

 

ПАКТ (від лат. pactum - договір, угода) - одне з найменувань різного роду міжнародних договорів, що мають велике політичне значення, наприклад «Міжнародний пакт про громадянські і політичні права» (1966) або «Пакт про стабільність і економічне зростання країн Євросоюзу» (1997).

 

ПЕРСОНА (від лат. persona) - у психології особа індивіда в тому вигляді, в якому вона представлена іншим, в протилежність автентичному Я.

 

«ПЛАВИЛЬНИЙ КОТЕЛ» (melting pot) - концепція, згідно з якою США представляє собою своєрідний «плавильний котел» (тигель), що перетворює представників різних етнічних груп на американців.

 

ПОЛІИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ- індивіду­альна або колективна, стихійна або органі­зована діяльність суб'єктів політики, які відстоюють свої політичні інтереси;

 

ПОЛІТИЧНА КУЛЬУРА - уявлення про цивілізованість політичного процесу; спосіб політичної поведінки соціальної групи і природи політичних вірувань та вартостей її яленів;

 

ПОЛІТИЧНА СВІДОМІСТЬ - усвідом­лення суб'єктами політики процесів, які відбуваються в політичному житті через призму притаманних їм інтересів та цінніс­них орієнтацій;

 

ПОЛІТИЧНА ВЛАДА - реальна здатність певної соціальної групи, а також індивідів, що виражають її інтереси, здійснювати свою волю за допомогою політики і правових норм.

 

ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА- це відносно невелика соціальна група, що концентрує у своїх руках значний обсяг політичної влади, забезпечує інтеграцію, субординацію й відображення в політичних установках інтересів різних верств суспільства і створює механізм втілення політичних задумів.

 

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ - організація однодумців, яка представляє інтереси громадян, соціальних груп і класів та ставить за мету їхню реалізацію шляхом завоювання державної влади або участі в її здійсненні;

зареєстроване, згідно із Законом України «Про політичні партії в Україні», добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має на меті сприяти формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

 

ПОЛІТИЧНА ПОВЕДІНКА- участь суб'єктів політики у здійсненні влади або протидії її здійсненню.

 

ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА - впорядкована, складна, багатогранна система державних і недержавних відносин соціальних інститутів, що виконують певні політичні функції.

 

ПОЛІТИЧНА УЧАСТЬ - дії громадянина, що мають на меті вплинути на прийняття і реалізацію державних рішень, вибір представників до інститутів влади, залучення членів суспільства в політичний процес; дії громадян, які впливають на прийняття і реалізацію державних рішень, вибір представників до інститутів влади.

 

ПОЛІТИЧНИЙ ЛІДЕР - це авторитетний член організації, групи, суспільства загалом, особистісний вплив якого допомагає йому відігравати суттєву роль у політичних процесах і ситуаціях.

 

ПОЛІТИЧНИЙ РЕЖИМ - це система методів, способів і засобів здійснення політичної влади.

 

ПОЛІТИЧНІ ЗНАННЯ - це знання людини про політику, політичну систему, про різні політичні ідеології, а також про ті інститути та процедури, за допомогою яких забезпечується участь громадян у політичному процесі.

 

ПОЛІТИЧНІ ІДЕОЛОГІЇ - «політичні концепції», що стали ідеологіями, тобто відіграють інтегрувальну роль стосовно політичних рухів і зміщують наголоси від концептів до цінностей.

 

ПОЛІТИЧНІ ЦІННІСНІ ОРІЄНТАЦІЇ - це уявлення людини про ідеали і цінності розумного чи бажаного суспільного устрою.

 

ПРАВА ЛЮДИНИ- це визнані і гарантовані державою можливості дій (правомочності) людини в описаній, зазначеній у законі сфері.

 

ПРАВОВА ДЕРЖАВА - така, де забезпечені права, свободи та інтереси людини і, таким чином, створені умови для функціонування громадянсь­кого суспільства, в якій усі органи, організації, установи, посадові особи і громадяни діють на основі та в межах законів.

 

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ КОНФЛІКТУ - це явища, події, факти, ситуації, які передують конфлікту і, при визначених умовах діяльності суб'єктів соціальної взаємодії, спричинюють його.

 

РАСИЗМ - світогляд, а також політичні теорії і практики, що ґрунтуються на расовій дискримінації, на уявленні про поділ людей на біологічно різні групи, тобто на раси, на основі особливостей зовнішнього вигляду, як-от: колір шкіри, структура та колір волосся, риси обличчя, будова тіла тощо і різному ставленні до людей та їх спільностей залежно від їх приналежності до цих груп (рас).

 

РЕЛІГІЙНИЙ СВІТОГЛЯД –це цілісна картина світу, де основним персонажем є Людина (істота, що має тіло і душу, вірить у винятковість надприродного), а возвеличується, абсолютизується Надприродне (Бог, диявол та інш.)

 

СВІТОГЛЯД –це система поглядів, звернених на об’єктивний світ і місце людини в ньому, на ставлення людини до довколишньої дійсності та самої себе, а також зумовлені цими поглядами основні життєві позиції людей, їхні переконання, ідеали, принципи пізнання й діяльності, ціннісні орієнтири.

 

СВОБОДА ЛЮДИНИ - сфери, галузі діяльності людини, у які держава не повинна втручатися.

 

СЕГРЕГАЦІЯ (від пізньолат. segregatio - відділення) - політика примусового відокремлення будь-якої групи населення за расовою чи етнічною ознакою, одна з форм расової дискримінації.

 

СЕПАРАТИЗМ (франц. séparatisme від лат. separatus - окремий) - прагнення відокремлення, відособлення; рух за відокремлення частини держави і створення нового державного утворення (сіки, баски, таміли) або за надання частині країни автономії.

 

СІМ’Я – заснована на шлюбі або кровній спорідненості мала соціальна група, члени якої пов’язані спільністю побуту, взаємною моральною відповідальністю і взаємодопомогою.

 

СОЦІАЛЬНА ГРУПА - сукупність людей, що мають загальні соціальні ознаки і виконують громадсько необхідну функцію у спільній структурі суспільного розподілу праці та діяльності.

СОЦІАЛЬНА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ - розподіл суспільства на групи.

 

СОЦІАЛЬНА КОМУНІКАЦІЯ (англ. social communication) - це обмін між людьми або іншими соціальними суб'єктами цілісними знаковими повідомленнями, у яких відображені інформація, знання, ідеї, емоції тощо.

 

СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ - це зміна місця, яке посідають людина або група людей у соціальній структурі; будь-який перехід індивіда, групи або соціального об'єкта, або цінності, створеної або модифікованої завдяки діяльності, від однієї соціальної позиції до іншої, у результаті чого соціальне становище індивіда або групи змінюється.

 

СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ - система відносин у суспільстві, яку характеризує нерівномірний розподіл дефіцитних ресурсів суспільства (грошей, влади, освіти і престижу) між різними стратами, або верствами населення.

 

СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ - форма соціальної диференціації, при якій окремі індивіди, прошарки, класи знаходяться на різних ступенях вертикальної соціальної ієрархії і володіють нерівними життєвими шансами і можливостями задоволення потреб.

 

СОЦІАЛЬНА РІВНІСТЬ - це рівність перед законом, рівність прав і можливостей.

 

СОЦІАЛЬНА РОЛЬ - це набір норм, що визначають, як мають поводитися люди у даній соціальній ситуації.

 

СОЦІАЛЬНА СПІЛЬНОТА - відносно стійка сукупність людей, що вирізняються більш-менш однаковими ознаками, умовами і способом життя, масової свідомості, спільністю соціальних норм, ціннісних систем і інтересів.

 

СОЦІАЛЬНА СТРАТИФІКАІЯ - сукупність розташованих у вертикальному порядку соціальних верств.

 

СОЦІАЛЬНИЙ КЛАС - численна соціальна група людей, які володіють або не володіють засобами виробництва, що посідають певне місце в системі суспільного розподілу праці і мають специфічний спосіб отримання доходу.

СОЦІАЛЬНИЙ ПРОШАРОК - великі групи, члени яких не можуть бути пов’язані ні міжособистісними, ні формальними груповими відносинами, не можуть ідентифікувати своє групове членство і пов’язані з іншими членами таких спільнот на основі близькості інтересів, специфічних культурних зразків, мотивів і установок, способу життя і стандарту споживання.

 

СОЦІАЛЬНІ СПІЛЬНОТИ - це відносно стійка сукупність людей, що має більш-менш однакові ознаками умов і способів життя, масової свідомості, спільність соціальних норм, ціннісних систем і інтересів.

 

СОЦІУМ - велика, стійка соціальна спільнота, яка характеризується єдністю умов життєдіяльності людей в якихось певних відносинах.

 

СПАДКОВІСТЬ - властивість організмів повторювати з покоління в покоління подібні ознаки і забезпечувати специфічний характер індивідуального розвитку в певних умовах середовища.

 

СПІЛЬНОТА- сукупність людей, що характеризується певними єдиними ознаками (інтерес, умови життя і діяльності, близькість поглядів, спільна віра).

СТЕРЕОТИПИ- це неправомочні узагальнення, які ми робимо щодо

тих, кого ми мало знаємо.

 

СТРАТА - сукупність сімей та індивідів, що мають певний соціальний рівень за доходами, добробутом, владою або престижем.

 

СУБ'ЄКТ ПОЛІТИКИ - орган влади або політич­ний лідер, який виробляє і здійснює політику.

Головний суб'єкт політики – держава як система органів влади.

Суб'єкти політики - класи, нації, соціальні групи; політичні партії, суспільно-політичні організації й рухи, а також окремі індивіди, які беруть участь у політичному житті.

Усі, хто так чи інакше бере участь у політичному житті. Це можуть бути громадяни, партія, організація, клас, держава, етнос і т. ін.

СУБКУЛЬТУРА - це певний стиль, спосіб життя і мислення окремих соціальних груп всередині суспільства.

 

ТОТАЛІТАРИЗМ(від італ. Тоtаlіtaro - той, що охоплює все в цілому) - політичний режим, система державної влади, яка характеризується пря­мим насильством у процесі управління суспільством, відсутністю полі­тичного плюралізму, демократичних свобод, обмеженням політичних прав населення.

 

УПОВНОВАЖЕНИЙ З ПРАВ ЛЮДИНИ або ОМБУДСМЕН, - людина, яку обирає Верховна Рада України для збирання інформації про порушення прав людини і сприяння тим, чиї права порушені.

 

ФІЛОСОФСЬКИЙ СВІТОГЛЯД -це цілісна картина світу, де основним персонажем є Людина (Істота, яка здатна бути мудрою), а возвеличується, абсолютизується істина.

 

ХАРТІЯ (лат. charta, від грец. Χαρτης - папір, грамота), - за часів Середньовіччя і Нового часу назва деяких документів публічно-правового характеру (конституцій і актів), у яких було відображено політичні вимоги соціальних верств і класів. У наш час у міжнародному праві хартія - це правовий акт, який немає обов'язкової сили, за змістом майже завжди є декларацією і формулює загальні принципи і цілі будь-яких міжнародних домовленостей.

ШЛЮБ - це форма відносин між чоловіком і жінкою, яка історично змінюється і за допомогою якої суспільство впорядковує і санкціонує їх статеве життя і встановлює їхні подружні права і обов’язки.

 

ШОВІНІЗМ - крайня, агресивна форма націоналізму, названа так за ім’ям солдата Н. Шовена, палкого прихильника завойовницької політики Наполеона.

 

 

Перелік науково-методичної літератури

 

1. Людина і світ: Підручник / Л.В.Губерський, В.Г.Кремень, А.О.Приятельчук та ін.; голов. Ред.. Л.В.Губерський. – 2-ге вид., випр. і доп. – К.: Т-во «знання», КОО, 2001.

2. Юрій М.Ф. Людина і світ. – К.: Дакор, 2006.

3. Людина і світ. 11 клас: Плани-конспекти уроків / О.В.Гісем, О.О.Мартинюк. – Х: Веста: Вид-во «Ранок», 2005.

4. Людина і світ: Практичний довідник. – Х.: ФОП Співак В.Л., 2011.

5. Философский словарь / Под ред. И.Т.Фролова. – 5-е изд. – М.: Политиздат, 1986.

6. Краткий политический словарь / Абаренков В.П., Аверкин А.Г., Агешин Ю.А. и др.; Сост. и общ. Ред. Л.А.Оникова. Н.В.Шишлина. – 3-е изд., доп. – М.: Политиздат, 1983.