Сім’я. Гендерна соціалізація особистості

 

План

1. Поняття соціалізації.

2. Етапи соціалізації.

3. Гендерна соціалізація особистості.

4. Розвиток сім’ї як соціального інституту.

5. Сім’я. Розвиток сім’ї як соціального інституту.

6. Шлюб.

7. Функції сім’ї.

 

1. Поняття соціалізації

Третину свого життя людина навчається жити у світі складних суспільних відносин. У театрі ролі грають актори. Ми - актори театру життя. Кожна людина поводиться відповідно до ролі. Суспільство чекає від нас бездоганної акторської гри, щоб за необхідності «зробити з каменяра філософа». Знаючи закони природи, з «хорту лягаву не зробиш». Суспільство вимагає від нас потрібних йому вмінь і навичок, правильних рішень. І допомагає нам це зробити соціалізація.

Соціалізація - це навчання дітей і підготовка їх до дорослого життя.

 

Соціалізація починається в дитинстві і закінчується у глибокій старості процесом засвоєння соціальних ролей і культурних норм.

Навчання життя і навчання предмета - поняття різні.

До соціалізації застосовуємо термін освоєння, а не навчання. Процес соціалізації переживає кожен з нас протягом всього життя.

 

• Не можна соціальних ролей і культурних норм навчитися за книгами.

• Соціальних ролей багато, кожна включає багато норм і правил, тому навчатися їх доводиться за реальних умов, протягом усього життя.

Щоб переконатися у важливості соціалізації, уявімо наше життя без неї. Як виглядала би людина? Можна навести такі приклади.

• У літературі: «Мауглі» Р. Кіплінга

• У реальному житті - в Індії 1940р. було знайдено двох дівчаток - півторарічну Амалу і Камалу восьми років, які зростали серед зграї вовків. Після повернення до людського середовища Амала прожила один рік, а Камала - 10, проте дівчинка так і не навчилася говорити і сміятися, а пересувалась навколішки.

Висновок:

• У ході соціалізації людина з біологічної істоти перетворюється на соціальну. Соціальне середовище відіграє в цьому процесі вирішальну роль.

• Соціалізація дає можливість спілкуватися за допомогою ролей.

• Соціалізація забезпечує збереження самого суспільства: прищеплює новим громадянам загальноприйняті цінності, зразки поведінки.