Пояснювальний параграф

За деяких обставин аудиторський висновок можна модифі­кувати шляхом додавання до нього пояснювального парагра­фа, який висвітлює питання, що впливає на фінансові звіти у деяких випадках та включене у примітку до фінансових звітів, яке розглядає це питання ширше. Додавання такого поясню­вального параграфа не впливає на думку аудитора. Його най­краще розміщувати після параграфа з аудиторською думкою та до розділу з описом інших обов'язків аудитора, якщо такий є. Пояснювальний параграф, як правило, містить посилання на те, що аудиторський висновок не є модифікованим.

Аудитор має модифікувати аудиторський висновок, додаю­чи параграф, що висвітлює суттєве питання, яке стосується проблеми безперервності.


Оформлення та узагальнення результатів аудиторської перевірки

Приклад пояснювального параграфа стосовно проблеми без­перервності в аудиторському висновку:

"Не змінюючи нашої думки, ми звертаємо увагу на Примітку Хдо фінансових звітів, у якій зазначається, що Компанія зазна­ла чистого збитку в сумі ZZZ протягом року, що закінчується 31 грудня 20ХХ р., та за станом на цю дату поточні зобов'язання Компанії перевищували її загальні активи на суму ZZZ. Ці умо­ви, поряд з іншими питаннями, викладеними в Примітці X, вка­зують на наявність суттєвої невизначеності, яка може породити значні сумніви в здатності Компанії продовжувати свою діяль­ність на безперервній основі".

Аудитор повинен модифікувати аудиторський висновок, до­даючи параграф, якщо є значна невизначеність (крім пробле-


Розділ 7

ми безперервності), вирішення якої залежить від майбутніх подій та може вплинути на фінансові звіти.

Невизначеність — це проблема, результат якої залежить від майбутніх дій чи подій, що не є під безпосереднім контро­лем суб'єкта господарювання, але можуть впливати на фінан­сові звіти.

Приклад пояснювального параграфа стосовно значної неви­значеності в аудиторському висновку:

"Не висловлюючи умовно-позитивну думку, ми звертаємо увагу на Примітку X до фінансових звітів. Компанія є відповіда­чем у справі про порушення визначених патентних прав, стяг­нення роялті та відшкодування втрат. Компанія подала зустріч­ний позов, наразі відбуваються попередні слухання й розгляд обох позовів. Остаточний результат справи на цей час не мож­на визначити, а фінансові звіти не передбачають резервів на покриття зобов'язань, які можуть виникнути в результаті рішен­ня суду".