І. Актуальність теми

Зміна тиску газів у навколишньому середовищі, як один з факторів зовнішнього середовища, може негативно впливати на організм людини. Патологічні зміни в організмі при гіпо- і гіпербарії виникають після виснаження захисно-пристосувальних реакцій організму. Швидкість настання патологічних змін в органах і тканинах організму при гіпо- і гіпербарії, а також рівень реакції адаптації до зміни барометричного тиску визначається філо- і онтогенетичними особливостями реактивності організму.

Вплив на організм зниженого атмосферного тиску людини може відчувати при підйомі у гори, на літальних апаратах без кисневих приладів. Особливе значення цей фактор здобуває в умовах висотних польотів і в космосі при виникненні аварійних ситуацій. Головним діючим фактором є зниження парціального тиску кисню в атмосферному повітрі. Чутливість різних видів організмів до дії зниженого барометричного тиску неоднакова і залежить від ступеня еволюційного розвитку.

Свої особливості має праця водолазів, акванавтів, а також підводників, які за родом діяльності систематично або періодично піддаються дії підвищеного тиску газового і водного середовища. Таку дію тиску людина відчуває у процесі водолазних спусків і кесонних робіт, під час пірнання і підводного плавання з аквалангом, при лікуванні штучними газовими сумішами або киснем в камерах підвищеного тиску і бароопераційних, при проведенні штучної вентиляції легень, при порятунку з відсіків затонулого підводного човна. Різкий перехід з умов високого тиску до нормального супроводжується десатурацією газів і викликає розвиток декомпресійної (кесонної) хвороби.