Імунопатологічні процеси.

Імунопатологічними називаються процеси, розвиток яких обумовлений порушенням функції імунокомпетентної (лімфоїдної тканини).Морфологія порушень імунологічного гомеостазу може стосуватись як вилочкової залози, так і периферичних віділів лімфоїдної тканини.

Зміни, які при цьому виникають, є досить різноманітними і відображають здатність організму протиставити дії патогенного агента (агресивного стимула).

Вони проявляють у вигляді різноманітних реакцій: гіперчутливості уповільненого і негайного типів, розвитку процесів аутоімунізації і на цій основі появі аутоімунних захворювань, а також виникненню імунодефіцитних синдромів, в основі яких лежить імунне запалення.

А.І.Стуков (1981) розрізняє дві стадії імунного запалення:

1) специфічну стадію;

2) неспецифічну стадію.

Специфічна стадія (імунна стадія) представленя у вигляді імунологічних реакцій клітинної або гуморальної форми імунітету. Ця стадія забезпечується сенсибілізованими лімфоцитами та антитілами, які реагують з певним антигеном. Внаслідок клітинних кооперація та виділення гуморальних факторів в зоні запалення починає функціонувати великий «ансамбль» (А.І.Струков, 2010) клітин другої, неспецифічної фази.

Імунне запалення має наступні ознаки:

1. Воно виникає в сенсибілізованому організмі та сенсибілізованих тканинах і відрізняється від звичайного запалення якісними та кількисними ознаками, а саме:

а) наявність в зоні запалення імуноглобулінів різних класів;

б) наявність в зоні запалення імунополіпептидних клітин.

2. Імунне запалення протікає в 2 стадії:

а) імунологічно специфічна;

б) неспецифічна – складає основу раннього (гіперчутливість негайного типу) та пізнього (гіперчутливість негайного типу) та пізнього (гіперчутливість уповільненого типу) запалення.

3. Імунне запалення виникає внаслідок взаємодії гуморальних та клітинних механізмів:

а) до гуморальних відносяться імуні комплекси;

б) до клітинних відносяться клітини-ефектори, тобто Т-лімфоцити, В-лімфоцити та макрофаги.

4. По ходу запалення відбувається зміна гуморальних та клітинних механізмів імунітете, що знаходить своє відображення на клініко-морфологічній картині захворювання.