Алгоритм дії роботодавця при організації спеціального розслідування нещасного випадку.

 

Роботодавець, дізнавшись про НВ від керівника робіт, або від лікувально-профілактичного закладу перш за все приймає рішення про організацію розслідування НВ (рис. 7.1).

 

Навіть вже в цьому міститься протиріччя!

З одного боку, у відповідності з Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМ України № 1232 від 30.11.2011 р., нещасні випадки з тяжкими наслідками, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, потребують спеціального розслідування з відповідним негайним повідомленням визначених установ.

З іншого боку, відповідно до наказу МОЗ України № 370 від 04.07.2007 р., медичні працівники, що надають особі, яка постраждала, першу медичну допомогу, не видають висновку про тяжкість ушкодження. До їх компетенції належить визначення характеру подальшого лікування потерпілого (амбулаторне або стаціонарне), а також констатація летального результату.

Медичний висновок про ступінь тяжкості виробничої травми дають на запит роботодавця та/або голови комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві лікарсько-експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала, в строк до 1 доби з моменту надходження запиту.

Таким чином, у разі такого НВ роботодавець без отримання необхідного висновку про ступінь тяжкості виробничої травми, який він може отримати від лікарсько-експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала в строк до 1 доби з моменту надходження запиту, не може прийняти самостійно рішення про проведення відповідного розслідування і своєчасно виконати вимоги Порядку щодо інформування про НВ необхідні установи.

 

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок із смертельним наслідком, нещасний випадок з тяжким наслідком, випадок смерті працівника на підприємстві, а також випадок зникнення працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов’язків роботодавець зобов’язаний


Рис. 7.1. Алгоритм прийняття рішення роботодавцем про організацію розслідування нещасного випадку.

негайно передати з використанням засобів зв’язку повідомлення за формою згідно з додатком 9 Порядку:

– територіальному органу Держнаглядохоронпраці за місцезнаходженням підприємства;

– органу прокуратури за місцем настання нещасного випадку;

– робочому органу виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням підприємства;

– органу, до сфери управління якого належить підприємство (у разі його відсутності – місцевій держадміністрації);

– установі державної санітарно-епідеміологічної служби, яка обслуговує підприємство, – у разі гострих професійних захворювань (отруєнь);

– первинній організації профспілки, членом якої є потерпілий;

– органу з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій за місцем настання нещасного випадку та іншим органам (у разі потреби).

 

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок із смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, а також про випадок смерті або зникнення під час виконання робіт особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, робочий орган виконавчої дирекції Фонду зобов’язаний негайно передати з використанням засобів зв’язку повідомлення за формою згідно з додатком 9 Порядку:

a. територіальному органу Держнаглядохоронпраці за місцем настання нещасного випадку;

– органу прокуратури за місцем настання нещасного випадку;

– місцевій держадміністрації;

– установі державної санітарно-епідеміологічної служби за місцем настання нещасного випадку – у разі гострих професійних захворювань (отруєнь);

– органу з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та іншим органам (у разі потреби).

 

Зазначені у цьому пункті органи (організації) повідомляють про нещасний випадок органи (організації) вищого рівня.

 

Повідомлення надсилається також у разі, коли смерть потерпілого настала внаслідок нещасного випадку, що стався раніше. Спеціальне розслідування такого випадку здійснюється в установленому порядку з використанням матеріалів раніше проведеного розслідування.