Підбір шин для автомобіля

 

Підбір шин для автомобіля здійснюють за максимальним навантаженням на його колеса і максимальною швидкістю руху.

Сумарне навантаження коліс заднього моста (чи мостів) автомобіля , що рухається в умовах, визначених у завданні на лабораторну роботу, визначають за співвідношенням, кН:

(2.4)

де значення прийнято у п. 1.13.

Якщо автомобіль матиме задніх коліс (два, як у автомобілів УАЗ чи ГАЗ-66; чотири, як у автомобілів ГАЗ-53 чи ЗиЛ-130; чи вісім, як у автомобіля КамАЗ – див. п.1.10), то навантаження на кожне окреме заднє колесо складатиме, кН:

. (2.5)

А навантаження на одне переднє колесо дорівнюватиме, кН:

, (2.6)

де – кількість передніх коліс (у дво- і тривісних автомобілів вона дорівнює 2, а у чотиривісних – 2 або 4 – див. рис. 1.8).

Підбір шин для автомобіля, що проектується, здійснюють за максимальним навантаженням на одне колесо – тим із навантажень (2.5) і (2.6), яке є більшим:

.

Його співставляють з даними по вантажопідйомності (допус-тимому навантаженню) існуючих шин, розміщеними у додатку 8. Для автомобіля обирають такі шини, вантажопідйомність яких (з врахуванням установки коліс – одинарної чи здвоєної) є на 30 … 50 % більшою, ніж навантаження . Це обумовлено тим, що розра-хункове навантаження є істотно заниженим − воно не враховує випадкових динамічних перенавантажень, яких шина неминуче зазнає у реальних умовах експлуатації під час ударів об нерівності дороги, перешкоди тощо.

Запас вантажопідйомності Z (у відсотках) обраних шин визначають за співвідношенням:

,

де – вантажопідйомність обраної шини, кН.

Вибравши з додатка 8 шину, яка задовольняє обом вище-наведеним вимогам (вантажопідйомність і швидкість), слід поцікавитись і типорозміром шин, застосованих на прототипові чи аналогові, але ні в якому випадку не слід тупо запозичувати застосовані на них шини.

Якщо немає можливості підібрати шину з вантажопідйомністю, більшою ніж розрахункове навантаження , то можна прийняти і шину з дещо меншою, ніж , вантажопідйомністю. Це допуска-ється за умови, що шина буде експлуатуватись зі швидкістю, меншою, ніж максимально допустима для неї швидкість.

Опис процедури підбору шин завершують такими записами у пояснювальній записці:

а) який типорозмір шин обрано;

б) яка їх вантажопідйомність при одинарній чи здвоєній установці – відповідно до установки, прийнятої для розроблюваного автомобіля у п. 1.10, і який запас вантажопідйомності вони матимуть;

в) яка допустима швидкість руху шин;

г) чому дорівнює зовнішній діаметр шин , мм.

Якщо не було можливості підібрати шину з необхідною вантажопідйомністю і була обрана шина з меншою вантажо-підйомністю, то на це слід вказати окремим рядком;