Вибір типу двигуна

 

Вибір типу двигуна – бензинового чи дизельного – здійснюють за допомогою рис. 3.5. Він свідчить, що бензинові двигуни (зображені на рисунку затемненими кружальцями) застосовують на вантажівках лише у тому випадку, коли їх номінальна потужність не перевищує, як правило, 150 кВт.

Дизельні ж двигуни застосовують при будь-якій потужності.

Орієнтуючись на ці два положення, а також враховуючи істотно меншу вартість бензинових двигунів або істотно кращу паливну економічність дизелів, слід прийняти рішення про тип двигуна для розроблюваного автомобіля, зробивши відповідний запис у звіті.


3.5. Вибір номінальної кутової швидкості обертання колінчастого вала двигуна

 

Це кутова швидкість обертання колінчастого вала, при якій завод вказує (оголошує) номінальну потужність двигуна.

Її вибір здійснюють за допомогою рис. 3.5 з урахуванням типу і номінальної потужності двигуна, обраного у попередньому пункті.

 

 
 

 

 


Наприклад, рис . 3.5 свідчить про наступне:

▪ сучасні бензинові двигуни потужністю 100 кВт мають номінальну кутову швидкість обертання колінчастого вала у межах від 300 до 600 рад/с (3 … 6 тис. хв– 1);

▪ дизельні двигуни тієї ж потужності мають номінальну кутову швидкість обертання колінчастого вала від 220 до 500 рад/с;

▪ дизельні двигуни потужністю 250 кВт мають номінальну кутову швидкість обертання колінчастого вала у межах від 150 до 240 рад/с.

Для спрощення обчислень слід приймати круглі значення швидкості обертання – 180, 200, 220, 250, 300 рад/с тощо.

 

Порада. З метою спрощення подальших обчислень перевагу слід віддавати таким значенням , які у результаті ділення номінальної потужності двигуна на дають більш-менш круглі значення. Наприклад, при номінальній потужності дизельного двигуна =250 кВт найбільш прийнятними є такі значення : • 200 рад/с – у результаті ділення на отримуємо 1,250; • 250 рад/с – у результаті ділення отримуємо 1,000. Останнє значення кутової швидкості дещо виходить за межі смуги можливих значень, наведеної на рис. 3.5, але, враховуючи навчальний характер даної роботи, це є допустимим. Якщо не вдається підібрати необхідне „кругле” значення номінальної кутової швидкості , то можна повернутись до п. 3.2 і обрати інше значення номінальної потужності двигуна (навіть якщо воно дещо і виходить за межі інтервалу (3.2)) – таке, для якого існує прийнятне значення кутової швидкості . Але отримання круглого значення частки /є побажанням, а не обов’язковою умовою. Воно не означає повну заборону приймати інші круглі значення номінальної швидкості, наприклад 220, 230, 240 рад/с тощо, які не дають „круглі” значення відношення /. Але неприпустимо приймати якісь зовсім не круглі значення , наприклад 317 або 286,4 рад/с.


3.6 Визначення номінального крутного моменту двигуна

 

Згаданий крутний момент дорівнює:

, кН·м. (3.3)