ВИЗНАЧЕННЯ ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ ТРАНСМІСІЇ

 

При виконанні даної роботи використовуються такі терміни і позначення:

а) вища передача – передача, призначена для отримання заданої максимальної швидкості руху автомобіля . Номер цієї передачі ми позначатимемо буквою п. Залежно від конструктивних особливостей автомобіля це може бути третя передача, або четверта або якась інша;

б) прискорювальна передача („овердрайв”) – додаткова передача, яка має найменше передаточне число, її номер – (п+1). Її призначено для отримання (під час руху автомобіля) найбільш економічних режимів роботи двигуна;

в) – номер поточної передачі з ряду основних передач, він може дорівнювати: = 1, 2, …, п, п+1,

де п – номер вищої передачі;

(п+1) – номер прискорювальної передачі.

 


5.1. Визначення передаточного числа трансмісії на вищій
(п-ній) передачі
.

Передаточне число трансмісії у загальному випадку руху автомобіля являє собою відношення кутової швидкості обертання колінчастого вала до кутової швидкості обертання коліс :

. (5.1)

Рух автомобіля з заданою максимальною швидкістю являє собою окремий випадок руху, який відрізняється від загального випадку, описаного рівнянням (5.1), наступним:

а) трансмісія працює на вищій передачі, передаточне число якої ми умовились позначати як ;

б) кутова швидкість обертання колінчастого вала двигуна є номінальною, яку ми позначаємо як ;

в) кутова швидкість обертання ведучих коліс є такою, що забезпечує отримання заданої поступальної швидкості :

, (5.2)

де – радіус кочення колеса, м.

Підставивши вираз (5.2) у співвідношення (5.1) і замінивши у ньому позначення на , а на , отримуємо вираз для визначення шуканого передаточного числа трансмісії:

. (5.3)

Якщо автомобіль не має роздавальної коробки, або якщо має, але її передаточне число на вищій передачі дорівнює одиниці, то передаточне число трансмісії (5.3) являє собою добуток двох передаточних чисел – передаточного числа коробки передач на вищій передачі і передаточного числа головної передачі :

. (5.4)

 

5.2. Визначення передаточного числа коробки передач на вищій (п-ній) передачі

 

Це передаточне число прийнято приймати рівним одиниці або близьким до неї. При виконанні лабораторної роботи з метою спрощення обчислень його доцільно прийняти рівним одиниці:

= 1,0. (5.5)

5.3. Визначення передаточного числа головної передачі

 

Розвۥязавши вираз (5.4) відносно , отримуємо розрахункове співвідношення для передаточного числа головної передачі:

. (5.6)

Зокрема, якщо передаточне число коробки передач прийнято рівним одиниці (див. попередній пункт), то вираз (5.6) спрощується до вигляду:

. (5.7)

 

 

5.4. Визначення передаточного числа коробки передач на першій передачі

 

Це передаточне число визначають з умови, щоб на першій передачі повністю завантажений автомобіль був здатен рухатись при деякому наперед заданому максимальному коефіцієнтові опору дороги , але при цьому щоб не відбувалось пробуксовування ведучих коліс. Математичний запис цієї умови (без доведення) має вигляд:

, (5.8)

де А – допоміжна величина:

; (5.9)

– максимальне значення коефіцієнта опору дороги, прийняте у п. 1.16;

- значення коефіцієнта зчеплення ведучих коліс з дорогою у найважчих умовах руху, прийняте у п. 1.17;

- максимальне значення крутного моменту двигуна за табл. 4.1.

При виконанні лабораторної роботи рекомендується приймати мінімально можливе значення , яке задовольняє умові (5.8). Це забезпечить мінімальну кількість ступенів у коробці передач, що зменшить обсяг обчислювальних і графічних робіт.